Hemoroizi sau cancer de colon?

17-02-2008
uzzi
Nu este medic/terapeut
uzzi
Buna ziua.am nevoie de ajutorul dvs.Am 21 de ani.de cand am fost mic am fost constipat dar odata cu varsta tranzitul a inceput sa se mai regleze si ies afara de cel putin 3-4 ori pe saptamana.cand fac tratament cu ceai verde ies afara in fiecare zi sau cu normoponderol fara nici o problema.Am hemoroizi de pe la 12-13 ani.Cand am fost mic am fost diagnosticat cu colon marit in urma unei iriografii(din cate am inteles aceasta este investigatia in care se foloseste bariu).Am mai avut scaune cu urume de sange in trecut dar mereu in urma unor fortari foarte mari dupa ce am fost constipat.Acum am observat ca de ceva timp vad niste pete rosu-inchis pe scaun dar pe hartia igienica nu se vede absolut nimic si nici cand ma spal.Mentionez ca dupa fiecare scaun ma spal cu apa si sapun de ani de zile mentin aceasta igiena.Hemoroizii mei sunt nedurerosi si nu se umfla decat atunci cand sunt constipat tare dar isi revin imediat dupa defecatie.Nu am probleme cu stomacul pot manca orice nu am dureri de burta nici un simptom.M-ar bate gandul sa imi fac o colonoscopie ca tare ma tem sa nu fie cancer de colon desi la varsta de 21 de ani mi se pare cam devreme pentru asha ceva dar m-am ingrozit la cate am citit pe internet despre aceasta forma de cancer.NU am fost niciodata la medic nici in legatura cu hemoroizii mei deoarece niciodata nu m-au jenat si dupa ce am folosit Hemorzon sau Ultraproct mereu s-au calmat.Ajutati-ma va rog cu un sfat pentru ca sunt foarte speriat.Sper ca prin detaliile pe care vi le-am dat sa puteti sa imi dati un sfat...
4 comentarii
0
17-02-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Pentru a afla cu siguranta daca eliminati sange prin scaun in cantitati microscopice (care nu permit observarea cu ochiul liber) puteti face testul pentru hemoragii oculte din scaun (testul Adler).
Nu cred ca e cazul sa va ganditi chiar la cancer de colon...
Cea mai mare probabilitate este sa fie vorba de hemoroizi, asa cum ati precizat mai sus.
Oricum pentru linistea dvs, puteti face un consult chirurgical si in functie de acesta si de analiza de mai sus, medicul respectiv va poate sfatui mai bine daca e cazul sa faceti si alte investigatii sau nu...
Numai bine!
0
18-04-2008, ora 00:00
dalidamo
Nu este medic/terapeut
dalidamo
am 28 de ani, cancer colon std4.., e bine sa faci o colonoscopie.
0
19-02-2017, ora 21:31
Bebisor
Nu este medic/terapeut
Bebisor
Buna ziua tuturor ! D-le, , Dalidamo " citesc cu durere faptul ca sunteti diagnosticat cu cancer de colon. Eu am fost operat de curand de 2 polipi crescuti unul peste altul, au fost prelevate probe si trimis la laborator pt.depistarea naturii acestora. Abia peste o saptamana voi avea rezultatele precise. Doctorul ma incurajeaza si spune ca nu e cazul sa ma ingrijorez in privinta naturii acelor polipi. Eu l- am intrebat direct, el m-a linistit. Stiu ca nu va este usor, dar va rog descrieti-mi ce simptome a-ti avut dumneavoastra si ce evolutie a urmat boala dumneavoastra. Asta numai daca nu va deranjeaza si doriti s-o faceti. Cu multa stima si compasiune !
0
22-02-2017, ora 16:57
Dr. Nicolae Catalin
Medicina interna, Oradea
Dr. Nicolae Catalin
In primul rand trebuie mers la un consult de Medicina Interna sau Gastroenterologie, ulterior vi se vor recomanda niste investigatii precum: hemoleucograma completa, probele inflamatorii ( VSH, CRP, Fibrinogen si LDH), probele heparice, evaluarea functiei renale, Antigenul CarcinoEmbrionar, testul Adler dupa cum spunea si colega mai sus apoi o ecografie abdominala.Daca ies modificari la acestea se continua cu Colonoscopia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: