Hemoroizi?

30-09-2008
dav_c
Nu este medic/terapeut
dav_c
Buna Ziua,

De ceva vreme (cateva luni) am sesizat ca atunci cand merg la toaleta dupa scaun am putin sange, nu am bagat de seama pt ca era prea putin, dar la ultimele doua scaune a fost foarte mult si parea ca sangerarea nu se mai opreste, acum sunt putin speriat si din ceva cercetari pe internet as putea spune ca ar fi hemoroizi, tin sa precizez ca sangele e de culoare rosu deschis ca si dintr-o rana proaspata, iar cantitatea care am eliminato era mult prea mare pt a veni de pe colon (parerea mea), plus ca mi se pare a avea o mica umflatura la anus, tare nu as vrea sa merg la doctor si as dori sa imi spuneti daca as putea verifica eu cumva pt a fi mai sigur ca sunt hemoroizi si daca sunt hemoroizi imi puteti spune daca as putea urma un tratament pt ei.

Va multumesc.
2 comentarii
0
19-09-2009, ora 14:04
maxim1990
Nu este medic/terapeut
maxim1990
Ceva de genu am si eu si nu stiu ce se intampla, numai ca eu am inceput sa am si dureri si incep sa fie din ce in ce mai mari as vrea sa stiu si eu despre ce este vb, va ryugam foarte mult sa ne ajutati, multumim
0
13-06-2014, ora 13:43
urascmaneaua
Nu este medic/terapeut
urascmaneaua
OK! Eu de 2-3 ani lenevesc, sincer acu, stau acasa numai in pat, la PC multe ore..si evit sa stau in picioare din cauza durerilor de spate, poate fi din cauza statului prea mult jos, am auzit ca soferii fac hemoroizi, ca stau mereu la volan.noi ar trebui sa avem o viata activa sa avem tot timpul ceva de facut nu sa stam la PC sau in pat..am si eu simptome dastea, mie imi iesea anusul cu 1cm in exterior, apoi in ultima saptamana a inceput sa ma jeneze cand foloseam hartie...apoi ieri cand am terminat ultimul scaun aceeasi treaba imi iesea anusul in exterior apoi mi-a aparut o galma de culoare mov vanata.am fost la medic si mi-a zis ca am un hemoroid.
Sa evit mancarurile condimentate, sa evit sa stau mult pe WC si mi-a recomandat o alifie ceva de genul..cam asta e tot.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •