Hemoroizi, fisuri anale sau cancer?

06-12-2007
century_007
Nu este medic/terapeut
century_007
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste urmatoarea problema: elimin materii fecale de aproximativ o luna cu sange, la nivelul anusului simt intepaturi daca ating zona intr un anumit loc, astazi am observat ca am eliminat chiar si un cheag de sange destul de mare.Sunt socat, imi este frica sa nu fi patit ceva grav si sa fie nevoie de operatie.La scoala ni s a explicat ca datorita consumului mic de fibre apar fisurile anale, am citit si pe internet despre acest lucru, insa nu am ajuns la nicio concluzie.Am doar 16 ani, ceea ce mi da impresia ca sunt prea tanar ptr asemenea boli.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
08-12-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
In primul rand, sigur este un diagnostic de hemoroizi.Ce trebuie sa faci: o igiena locala imediat dupa fiecare scaun, apa nu trebuie sa fie fierbinte si nici rece, foloseste un sapun neutru (pentru copii), seara un supozitor de Hemorzon.Trebuie sa eviti constiparea sau diareea si de asemenea, trebuie sa eviti statul prelungit la toaleta.Mananca fructe, legume, supe, iaurturi si evita produse ca fasole, condimente, cartofi prajiti, sucuri carbogazoase, bauturi alcoolice si tutun.Consuma multe lichide (cel putin 2 litri apa plata/zi).
0
29-06-2009, ora 13:38
robbypaky
Nu este medic/terapeut
robbypaky
Am o problema si eu: mi s-a mai intamplat si vara trecuta de vreo 3 ori dar nu am dat importanta. Ieri la sfarsitul unui scaun am observat sange. Scaunul a fost cam tare nu am fost constipat. Astazi mi s-a intamplat acelasi lucru la sfarsitul scaunului. Nu am dureri mancarimi sau alte simptome. Mentionez ca acum a fost ceva mai mult sange decat anul trecut. Am 31 de ani cam sedentar circul cu masina sau cu scuterul. Astept sfaturi de la cei care au patit ca mine sau de la medici. Multumesc
0
08-07-2009, ora 22:15
gaga_mitza
Nu este medic/terapeut
gaga_mitza
am o mare problema va rog ajutatima, de aproximativ 6 luni am probleme cu esitul afara, nu ma constip dar cand es simt ca mor indiferent daca e mai moale sau nu imi iese ceva din nauntru si pina nu ma spal si ma ung si incerc sa-l bag la loc nu pot sa merg ma doare groaznic, am 39 de ani si nustiu dak are legatura dar in urma cu 6 luni am fost operata am facut o conizatie, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •