Hemoroid sau Tumoare?

07-04-2015
alinusu78
Nu este medic/terapeut
alinusu78
Buna!

Sunt nou pe acest site, si nu prea stiu cum functioneaza, insa as dori sa va adresez o intrebare in speranta ca cineva imi v-a raspunde si imi va oferi un raspuns inainte sa ajung la un medic, deoarece imi e putin rusine sa merg la medic pentru asa ceva.

De cateva saptamani, mi-a aparut la iesirea din anus, o mica bubita, am si poze, dar nu stiu sa le postez, care nu e absolut deloc dureroasa, sau nimic altceva sa ofere incomoditate, insa ma sperie pentru ca nu stiu daca este hemoroid extern sau o problema mult mai grava.

Aceasta arata cat o un bob de piper, iar imediat dupa ce fac lipsa mare, aceasta creste in dimensiune(nu mult), ca si cum s-ar umfla, si in 10-15 minute se desumfla din nou si ramane la forma initiala.

Ceea ce ma sperie este ca se simte un miros usor neplacut daca ating zona, chiar daca igiena este cat se poate de ok in acea zona, si nu se observa pe lenjerie scurgeri de puroi sau orice de acest gen.

De ieri am inceput sa pun Dixiproct, deoarece am zis ca o fi un hemoroid extern.

Insa imi e frica sa nu fie o tumoare, sa fie cancer, sau orice afectiune mai grava.

Va rog, spuneti-mi ce ar trebui sa fac, deoarece sunt destul de speriat pentru ca nu stiu ce ar putea sa fie.

Pot oferi si o imagine daca este cazul.

Va multumesc din suflet!

P.S. Precizez ca am doar 23 de ani.
4 comentarii
0
07-04-2015, ora 13:54
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALIN orice medic de specialitate nu se poate pronunta decat dupa un consult vizual si anumite controale specifice, sa stii ca sunt multe afectiuni care seamana dar sunt total opuse ca tratament asa ca cel mai sigur este sa astepti controlul si pe urma sa faci un tratament adegvat.
0
07-04-2015, ora 13:58
alinusu78
Nu este medic/terapeut
alinusu78
Va multumesc pentru raspuns, insa pentru un consult, la ce fel de medic ar trebui sa merg?

Voi dori sa merg la o clinica privata, insa nu stiu in ce s-ar incadra aceasta anomalie.

Si voi trece peste rusinea care o am, sperand ca in acest fel nu se va ajunge la ceva mai grav, desi nu ma incomodeaza sub nici o forma aceasta bubita, sau cum s-o numi.
0
07-04-2015, ora 14:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Sa stii ca majoritatea medicilor de la stat au si cabinete la privat, mergi unde crezi tu ca i-ti permiti sa stii ca si la privat se sta la usa destul chiar daca platesti nota la final care este si de 2-3 ori mai mare decat la stat.Intai mergi la medicul de familie si te va indruma el unde sa mergi si ce iti trebuie, si fara rusine pt ca sunt medici si nu are de ce sa iti fie rusine sa stai dezbracat la control este anatomie.
0
10-04-2015, ora 12:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medic Proctolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •