Hemoroid, furuncul sau inceput de cancer?

28-01-2011
CatalinStefan
Nu este medic/terapeut
CatalinStefan
Buna ziua,


Postez aici pentru ca sunt disperat si ma tem sa vorbesc cu parintii.
De vreo doua saptamani incoace am o problema care a inceput sa ma sperie.
Langa anus mi-a aparut brusc o umflatura (in partea stanga).
La inceputa fost mica, era cam cat un bob de porumb. Am sesizat-o prin faptul ca m-a durut la stergerea dupa o defecatie. Am examinat-o si era ca o bucata de carne care parca atarna, nici moale nici tare de dimensiunea unui bob de porumb.
Dupa defecatie am curatat bine zona, am dat cu niste hemorzon si m-am dus la culcare.
A doua zi nu m-am mai incomodat dar parca era putin mai mare.
De fiecare data cand incordam anusul parca umflatura iesea in afara oarecum.
Dupa inca 2-3 zile am avut curiozitatea sa o strang. Durea oarecum dar am continuat sa strang. Parca avea ceva inauntru care s-a spart. Atunci am crezut ca umflatura va disparea de la sine.

Dar, din contra, cateva zile mai incolo umflatura a devenit mai mare ajungand cat un bob de mazare.
Ca si prima data ma incomoda putin cand asezam pe scaun, sau ma ridicam de pe scaun, mergeam (rareori si foarte putin), o atingeam, ma stergeam dupa o defecatie dar nu la defecatia in sine. La atingere aceasta este moale, dar in interior parca are ceva foarte tare si dureros la atingere.
Mai mult, am mancarimi in zona anusului, uneori senzatia de arsura. Si uneori parca ma doare si zona din jurul ei. Lucurul acesta se intampla de obicei dupa ce stau foarte mult pe scaun (de obicei stau cu un picior sub mine) sau cand ma ridic dupa scaun.

In tot acest timp nu am avut sangerari sau modificari ale scaunului (gen constipatie sau diaree) culoarea a fost mai mereu constanta, s-a schimbat un pic atunci cand am mancat spanac sau grapefruit. La iesire nu am avut dificultati si nici mirosul sau frecventa nu s-au modificat.

Am inceput sa caut pe internet de cateva zile incoace sa vad ce ar putea fi.
In foarte multe locuri am citiit ca ar putea fi un furuncul sau un hemoroid.
M-am speriat foarte tare alaltaieri cand am citit pe un forum ca simptomele inceputuli de cancer anal sunt mancarimile si o umflatura dureroasa care apare langa anus.




Am uitat sa adaug cateva lucruri despre mine care are putea ajuta:
Varsta: 22
Nu am intretinut raporturi sexuale
Dupa fiecare defecatie ma spal
Imi schimb lenjeria intima o data la 2-3 zile iarna si o data la 1-2 zile vara
Imi schimb pijamaua o data la 10-14 zile la fel si asternuturile patului in care dorm
Duc o viata sedentara (majoritatea timpului il petrec pe scaunul biroului)
Sunt de obicei foarte tensionat si ma stresez in permanenta
Mananc destul de multa carne (gen in ifecare zi a saptamanii la fiecare masa inafara de Miercuri si Vineri) si legume sau fructe nu prea si nici lactate
Mananc mancarea destul de picanta gen 1-2 ardei iuti la fiecare masa sau o lingurita cu varf de piper
Mananc foarte sarat


Inca un mic detaliu de care am uitat: aceasta umflatura este de culoare putin mai deschisa decat cea a pielii anusului, batand spre un alb galbui, asemanator unui cos copt.

Alt lucuru care ar putea avea legatura cu problema mea: de la un timp incoace dupa ce mananc imi forfotesc matele si in abromen simt uneori durere de scurta durata si nu foarte intensa, mai degrapa ca niste intepaturi.



Astept intrebari in legatura cu problema mea si eventuale raspunsuri.

Numai bine,
Catalin Stefan
10 comentarii
0
28-01-2011, ora 17:59
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Buna seara Catalin! daca locuiesti in oras este f simplu...tb. sa te adresezi unui medic, sa te consulte ca sa-ti scoti din cap gindurile negre.Poate fi...hemoroid...furuncul...Doar chirurgul iti poate spune.Poti merge la UPU la cel mai apropiat spital, inarmeaza-te cu rabdarte si vei afla un raspuns la pb. ta. Multa sanatate!
0
28-01-2011, ora 20:06
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Dupa toata descrierea, pare a fi vorba de hemoroizi, mai ales ca factori de risc ai...o groaza:sedentarism, ardei iuti, piper, lipsa fibrelor alimentare! Ia de la farmacie ULTRPROCT supozitoare(2/zi) si unguent(2-3 aplicatii intrarectalr/zi) si servetele umede pentru hemoroizi de la Ozone.Dca dupa 7 zile de trat. e la fel, mergi la un chirurg.
0
28-01-2011, ora 20:29
CatalinStefan
Nu este medic/terapeut
CatalinStefan
Pana acum am facut asa: dupa fiecare defecatie, seara cand am mers la culcare si dimineata cand m-am trezit: am spalat bine zona si am dat cu hemorzon, in fiecare zi de cand am umflatura (~ 12 zile sunt astazi).
0
28-01-2011, ora 21:12
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Ultrproct-ul nu este acelasi lucru...Tratati-va corect!
0
28-01-2011, ora 22:11
CatalinStefan
Nu este medic/terapeut
CatalinStefan
Imi cer scuze ca indraznesc, dar dumneavoastra fiind medic ati putea sa-mi spuneti ceva mai exact in legatura cu ce am pe baza descrierii pe care am facut-o?
0
29-01-2011, ora 14:04
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Orice consult medical necesita, in afara anamnezei(povestea bolii spusa de pacientul in cauza) si consultul propriu-zis, respectiv:vederea, palparea(in cazul tau, tuseul rectal).Mi-e foarte greu sa pun un diagnostic, de oarece e riscant.Raspunderea este mare...Te sfatuiesc, inca o data, sa lasi jena la o parte si sa te adresezi unui medic care sa te si consulte!Astept vesti bune!
0
29-01-2011, ora 16:14
CatalinStefan
Nu este medic/terapeut
CatalinStefan
O veste buna as avea: nu ma mai jeneaza cand stau pe scaun ma sez ma ridic etc si ma doare (nu la fel de tare) doar cand apas / strang zona repsectiva nu ma mai doare la atingere, la mers nu ma mai incomodeaza dar mancarimile dontinua sa persiste (nu asa de intens).

Oricum macar atat as vrea sa stiu daca este sau nu cancer (daca se poate deduce din cele spuse de mine) asta m-ar linisti foarte mult si n-ar incuraja sa merg la un consult de specialitate.
0
31-01-2011, ora 20:47
CatalinStefan
Nu este medic/terapeut
CatalinStefan
Am rezolvat, e un hemoroid, am vorbit cu mam si mi-a spus ca si ea are si bunicul a avut.
Va multumesc pentru raspunsuri.
0
31-01-2011, ora 21:32
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
ai vazut///? Bine ca te-ai linistit!
0
22-09-2018, ora 00:23
Alexandra Petronela
Nu este medic/terapeut
Alexandra Petronela
Bună, am si eu o problema si nu pot sta linistită..cand merg la wc si ma sterg ma ustura in partea anusului mam uitat si am vazut ca am o bucata de piele unflata este in afara anusului.
De la ce sa fie ? Ce inseamna asta ? E grav?
Am uitat sa specific ca sunt însărcinată și îmi este frică..sunt hemoroizi? Sau de la ce să fie ?
Ma poate ajuta cineva :-(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •