Hemoragie Gastrica

24-12-2008
Mihai2
Nu este medic/terapeut
Mihai2
Am avut Hc Pylori acum o luna jumatate si am facut gastrita hemoragica.Am luat Controloc o luna si am tinut regim si m am simtit mai bine dar ieri am fost la un gratar si am baut cam un l de vin rosu de tzara. Materia fecala mi a devenit negru spre verde, o culoare f ciudata si simt ca ma arde stomacul.De ieri am baut numai lapte si ceai gastric dar fecalele la fel au iesit azi dimineatza. Ce ma sfatuiti?
3 comentarii
0
24-12-2008, ora 14:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

In primul rand tratamentul pentru Helicobacter este insuficient. Un Inhibitor de pompa de protoni ca pantoprazolul (Controloc) nu se administreaza decat impreuna cu un antibiotic precum claritromicina (Klacid) cu atat mai mult cu cat sustineti ca Helicobacter este pozitiv (nu ati precizat concentratia!).

Cred ca dumneavostra suferiti de Gastrita antrala eritematoasa cu helicobacter pozitiv care necesita un tratament mult mai complex.
Va rog sa consultati un medic gastroenterolog pentru a va face o endoscopie digestiva superioara.
Tratamentul poate fi acesta:

- Controloc 40 de mg la 12 h;
- Klacid 500 mg la 12 h;
- Venter 1 g la 6 ore;
- Spasmomen (40 de mg) sau Ibutin (300 mg) 3 pe zi dupa fiecare masa principala.

Regimul alimentar este absolut OBLIGATORIU cel putin 3 luni de zile.
Nu aveti voie sa mancati:

- carne de porc (decat piept de pui, carne de miel si peste);
- usturoi;
- ceapa;
- ciocolata;
- produse de patiserie, cofetarie, ratiserie si orice alt produs preparat in regim industrial (dulciuri etc...)
- nu aveti voie sa consumati alcool;
- nu aveti voie sa fumati;
- nu aveti voie nimic rece si nimic cald, trebuie sa fie potrivit, daca se poate la temperatura camerei;
- nu aveti voie nimic acru sau foarte dulce chiar daca acel aliment nu face parte din categoria dulciurilor;
- nu aveti voie lactate poate doar putin iaurt dar sa fie total degresat etc...

In general alimentele sa fie fierte, nu prajite si cat mai alcaline, nu acide!!!

Stiu ca regimul este destul de drastic, dar daca nu il tineti impreuna cu un tratament adecvat puteti face ulcer!!!

Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori Fericite!!!
0
24-12-2008, ora 16:47
Mihai2
Nu este medic/terapeut
Mihai2
Am facut tratament cu antibiotice si am facut si endoscopie dupa acel tratament si Pylori disparuse ca mi a luat proba de biopsie.Mie mi s a zis de regim o luna si de aia am si mancat gratar ieri... voi tine regim sa vad ce iese...problema e ca azi imi e mai bine dar am mancat numai supa si am bayt ceai gastric...Mi s a zis ca am voie lapte cu gradul de grasime mai mic...Acum ce fac? Multumesc
0
24-12-2008, ora 17:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Imi cer scuze dar dvs. prima data nu ati spus nimic de antibiotic.

Tineti regimul in continuare, puteti sa beti lapte degresat...cat mai multe supe, legume fierte, orez fiert, ceai de flori de salcam, galbenele, sunatoare, miere de albine si un control la medicul la care ati mai fost!

Carnea afumata nu este deloc sanatoasa. Va dati seama ce reprezinta amestecul dintre fum, sange si carne? Un cocktail cancerigen! Stiu ca este buna la gust, dar faceti ca mine, fiti indiferent sau inghititi in sec!

Cu multa placere si in speranta ca v-am putut ajuta,

Nick!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: