Hemograma completa, valori marite si scazute??

29-10-2011
delfinica
Nu este medic/terapeut
delfinica
Buna seara, va rog daca ma putei ajuta sa mi spuneti daca sa ma ingrijorez sau nu? Am hotarat sa sa fac ceasta analiza deoarece de cand ma stiu sunt mai sensibila dar de vreo doi ani incoace racesc foarte repede si mai tot timpul am stare de raceala.Doi ani am facut doua cure cu RYBOMUNIL iar dupa ultima raceala de luna trecuta care mi a trecut cat de cat cu AUGUMENTIN 825 (am facut EXUDAT si a iesit negativ) de o sapt raceala a revenit iar med meu de fam mi a recomandat BRONCHO-VAXOM 6 luni/an si vitamine CENTRUM 3luni/an.Problema este ca nu stiu daca sa iau aceste BRONCHO-VAXOM si atatea vitamine ptr ca le prefer pe cele naturale, fructele.Eu sunt racita un pic in continuare, nu am infectie in gat dar doar caci am o stare permanenta de raceala.
Asa ca am deciz sa fac o HEMOGRAMA COMPLETA si ma cam sperie anumite valori.VA ROG AJUTATI-MA...
LEUCOCITE- 11.84
HEMTII- 4.63
HEMOGLOBINA-13.13
VEM -85.66
HEMATOCRIT-39.65
HEM-28.37
CHEM-33.12
DISTRIBUTIA DIAM.ERITR-12.14
TROMBOCITE-285
VTM--8.96
NEUTROFILE#-5.27
NEUTROFILE%-44.50
LIMFOCITE#-5.72
LIMFOCITE%-48.30
MONOCITE#0.40
MONOCITE%-3.40
EOZINOFILE#-0.26
EOZINOFILE%-2.20
BAZOFILE#-0.19
BAZOFILE%-1.60
7 comentarii
0
30-10-2011, ora 19:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune; in afara de o usoara crestere a leucocitelor si limfocitelor [ firesc la o persoana racita ] nu a reiesit nimic anormal. Eu as spune sa faci comanda la o farmacie de vaccin Pneumo 23 si sa te vaccinezi ; e o cheltuiala mult mai mica decat cea pentru 6 luni de Broncho Vaxom si vei vedea ca nu vei mai raci asa usor. Casa in care locuiesti sa fie uscata, fara mucegai, igrasie ; si sa te imbraci si sa te incalti adecvat vremii de afara. Sa faci si vaccinul antigripal cand va sosi la medicul de familie.
0
30-10-2011, ora 22:59
delfinica
Nu este medic/terapeut
delfinica
Va multumesc din suflet!!! Sapt viitoare merg la farm pt a il comanda si sincer va spun ca mi -ati fost de mare ajutor deoarece de la atatea med flora stomacului meu este putin dezechiribrata(pt ca am hiperaciditate) si de aceea este foarte bine ca este vaccin injectabil.VA MULTUMESC MULT!!!
P.S: Vitaminele Centrum a-z-Stiti cumva sunt bune???
0
30-10-2011, ora 23:16
delfinica
Nu este medic/terapeut
delfinica
Am uitat sa specific ca sunt adult(27ani)-pot face si eu acest vaccin si imi trebuie reteta de la dr meu??
0
31-10-2011, ora 06:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-ti trebuie nici o reteta..Sigur ca si adultii pot face acest vaccin.Poti lua si vitaminele Centrum...
0
31-10-2011, ora 12:02
delfinica
Nu este medic/terapeut
delfinica
VA MULTUMESC MULT!!!
0
03-12-2012, ora 22:54
vasile daniela
Nu este medic/terapeut
vasile daniela
Buna seara!am o intrebare va rog din suflet..mi-au iesit la rezultatul analizelor niste valori mai ridicate dar si scazute..imi este teama. as dori sa stiu si eu din ce cauza mi-au iesit aceste valori mai ridicate. la volumul mediu trombocilar mi-a iesit 10.4,... la bazofile % mi-a iesit 2.0.la bazofile# 0, 12 si una scazuta la neutrofile 45, 7..va rog sa-mi raspundeti..multumesc!
0
06-06-2013, ora 17:07
gabygabriella
Nu este medic/terapeut
gabygabriella
Saptamana trecuta am efectuat controlul periodic iar la Hemoleucograma am vazut ca unele valori nu se incadreaza intre limitele normale.O sa scriu numai valorile care sunt peste sau sub limita normala.

RBC.3.56
MCV...110.7 / fL
MCH.37.8 /pg
RDW.18.2 / %
MPV..7.1/ fL

Mentionez ca nu sufar de nicio boala cronica care sa necesite tratament medicamentos.
Medicul de familie mi-a sugerat sa fac o dozare de vit B12 in sange la Institutul de Hematologie, dar nu mi-a scris o trimitere, spunandu-mi ca dumneaei nu are voie sa o scrie, dar nici nu a stiut sa ma indrume catre un alt medic de la care as putea sa o obtin. In concluzie eu nu stiu ce sa fac mai departe. Momentan nu am nicio recomandare si nici o prescriptie medicala pentru tratarea acestei anemii.. Va rog sa imi dati un sfat. Va multumesc anticipat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •