Hemipareza mana stg in urma AIT

28-01-2009
iri_16
Nu este medic/terapeut
iri_16
In urma unui AIT carotidian in 2007 tatal meu a suferit o interventie chirurgicala ( stent carodian). Printre sechelele care au ramas un urma accidentului vascular ( tulburari de percepere a adancimii spatiului, de vedere, de mentinere ea echilibrului in timpul mersului, insomnii ) a ramas si cu o hemipareza la mana stanga in sensul ca nu poate controla miscarile mainii in special cele mai de finete ( intors o pagina, apucat un obiect, etc ), are senzatia de cleste in jurul articulatiei pumnului, i se produc contracturi in momentul in care il cuprinde o emotie, fie ea cat de mica.
A efectuat numeroase cure de kinetoterapie si fizioterapie dar fara rezultat.
Mentionez ca tata are 59 ani iar tratamentul care il ia in prezent este urmatorul : plavix 1 cp /zi, aspenter 1 cp/ zi, prestarium 5 ( 1/2 cp dimineata ), serlift 1/2 cp x 2/ zi ( care a inlocuit xanax-ul de 0, 5 ) si care nu se simte bine. Mentionez ca i s-a recomandat de catre medicul neurolog oprirea tratamentului cu tanakan sol ( dim si seara ) deoarece i s-a spus ca a luat prea mult timp tratamentul ( aprox 1 an si jumatate ).Totusi ii poate dauna tanakan-ul??
Va multumesc.
1 comentarii
0
30-01-2009, ora 08:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, Tanakan este foarte bun in situatia data.Nu are ce sa-i dauneze, din contra.Efectul acestui medicament se vede abea dupa luni de tratament.Doza normala, eficienta de Tanakan este de 1 ml de trei ori pe zi sau un comprimat de trei ori pe zi.Din experienta mea ca medic de familie cu acesti bolnavi, stiu ca Plavix este cel care se da pe perioade limitate.Iar Serlift, daca nu se simte bine de la el, trebuie inlocuit.Gimnastica si masajul trebuie continuate la domiciliu conform indicatiilor kinetoterapeutului.Fiind pacient cronic el ramane mai mult sub observatia medicului de familie si doar la cateva luni este vazut de neurolog.Deci e bine sa cereti si parerea medicului sau, nu scoateti si nu inlocuiti medicamente fara stirea vreunuia dintre ei.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.