Hematom picior

23-10-2011
iuliastef
Nu este medic/terapeut
iuliastef
Buna ziua,
Am un hematom pe piciorul stang ; se afla un pic mai jos de sold.Il am de 4 ani de zile.Cum l-am facut : o cazatura mai puternica.La inceput mi se invinetise toata zona iar apoi a ramas un hematom.Am crezut ca mi se va resoarbe singur...dar se pare ca nu. Ce pot sa mai fac acum ? Este prea tarziu pentru tratamente ? Auzisem ceva si de operatie ? Specific ca este vorba de un hematom de marimea unui pumn ; nu este dureros decat daca apas foarte tare. Multumesc anticipat
4 comentarii
0
24-10-2011, ora 11:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Mai jos de sold se afla coapsa (piciorul se afla mai jos de glezna).
Poate fi un hematom calcificat, poate fi si orice altceva.
Cred ca nu puteti evita un consult la ortoped, pentru linistea D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-08-2014, ora 15:24
mihai745
Nu este medic/terapeut
mihai745
as vrea sa stiu si eu un lucru...am si eu un hematom de coapsa de 9 cm la ultima vedere dar s.a mai desunflat..iar doctoru a zis ca e semn bun...am hematomu de aproape 1 saptamana...acum intrebarea este daca e un semn bun ca se desunfla din ce in ce mai mult in cat timp pot face efort?
0
18-08-2014, ora 15:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Evolutia acestui hematom depinde de mecanismul de aparitie, dar si de datele personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse etc.
Reluarea efortului este conditionata de toti acesti factori enuntati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-08-2017, ora 19:48
Gygi
Nu este medic/terapeut
Gygi
Va rog sa.mi spuneti ce medicament sa iau pentru dizolvarea unei formatiuni dureroase ce s.a format dupa o vanataie f.mare, dupa lovitura puternica in picior, in muschi, la impactul pe strada cu un stalp de fier de cca.1 m, montat pe trotuar pt a nu parca masinile.Lovitura s.a produs acum doua saptamani.Va rog mult sa ma indrumati, acum cand acest nodul este format, pentru a nu lasa sa treaca timpul si a nu deveni periculos.Multumesc din suflet !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.