Hematom; vanataie talpa

25-03-2010
tulpylak
Nu este medic/terapeut
tulpylak
Mi-a aparut o vanataie urata, mov in talpa in urma dansului.Am dansat prin casa, in sosete si initial am facut o batatura...apoi langa batatura a aparut o pata mov ca o vanataie.Este periculoasa, se poate deplasa?...intreb asta pentu ca am auzit multe povesti cu cheaguri care au ajuns la inima sau alte organe.Ar trebui sa consult un medic sau se va retrage de la sine?
8 comentarii
0
29-03-2010, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Poate fi vorba despre multe lucruri. De obicei este o fractura metatarsiana de stress, extrem de dificil de diagnosticat in mod normal.
In cazul in care este vorba despre o fractura a calcaneului, talusului sau navicularului, o luxatie Lisfranc sau subtaliana, situatia este infinit mai grava si necesita o consultatie urgenta specializata (atentie, peste 99% din fracturile mentionate trec ca inaparente sub aspectul "entorsei de glezna").
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-03-2010, ora 15:05
tulpylak
Nu este medic/terapeut
tulpylak
Ar fi trebuit sa fiu mai precisa...vanataia este localizata pe talpa, imediat sub degetul mare si pare a fi doar la suprafata pielii..Mentionez ca mobilitatea piciorului este normala, singura problema este o usoara furnicatura in talpa..credeti ca este totusi vorba de o fractura?
0
29-03-2010, ora 22:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pot fi sute de diagnostice diferite, iar eu nu am darul clarviziunii sa va precizez cauza suferintei fara sava consult...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-03-2011, ora 22:49
adriana0765
Nu este medic/terapeut
adriana0765
buna ziua ! sotul meu a avut o batatura in talpa( nu din accea solida.era o basinca). dupa o saptamana s-a spart a ramas o rana mica dar lanaga ea a aparut o zona de culoare mov ca o banataie care este dureroasa si solida. tin sa precizez ca are aproximativ 100 kg si 1.86. din cauza serviciului petrece 8 ore in picioare mergand. ce putem face? as dori un sfat pana ajungem la dermatolog. va multumesc
0
25-03-2011, ora 23:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Primul reflex este evitarea totala a sprijinului pe piciorul afectat, si asta pana la definitivarea diagnosticului.
Probabil este vorba si despre un diabet tip 2, data fiind obezitatea importanta a pacientului.
Nu cred ca dermatologul este solutia actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-08-2018, ora 11:29
silq
Nu este medic/terapeut
silq
Buna ziua domnule doctor, ieri seara mi-am amintit ca nu mai am 18 ani dupa ce am sarit in picioare de la doar 1m inaltime, pe beton. In urma sariturii am simtit o puternica lovitura in talpa stanga, urmata de durere destul de intensa iar azi, a doua zi observ ca s-a invinetit zona de la 7cm in jos sub degetul din mijloc. S-a invinetit cam 3cm. Am 28 de ani si platfus. Incerc sa atasez foto:

https://www.dropbox.com/s/gryb82vyu3txx8j/IMG_20180822_105629.jpg?dl=0

Trebuie sa imi fac griji si un control sau e o inflamatie care va trece ? Multumesc
0
24-08-2018, ora 16:02
silq
Nu este medic/terapeut
silq
Usor usor vanataia se retrage si durerile au disparut la o zi dupa ce am folost crema ARNIGEL, multumesc
0
03-09-2018, ora 11:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Nu se pune problema de alifii sau pastile, deoarece ar fi impotriva logicii elementare.
Esential este diagnosticul, care va determina conduita terapeutica.
Pana la elaborarea diagnosticului ar fi preferabil sa nu calcati deloc pe piciorul respectiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vânătaia și hematomul - ce trebuie să știi
  • Fac ușor vânătăi - cauze, diagnostic, tratament
  •