Hematii, Leucocite urina + analize sange (Rog interpretare medic)

20-10-2013
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti care anume ar putea fi cauza acestor modificari de analize. Va multumesc!

ANALIZE URINA:
Modificari sunt la urmatoarele:
Densitate-sumar 1025 (valori normale 1015-1022)
Eritrocite sediment 38.9 (valori normale 0-22.7)
Leucocite-sumar 25 (valori normale 0-15)
Cilindrii sediment 0.91 (valori normale 0.00-0.56)
Eritrocite sumar 25 (valori normale 0-10)

UROCULTURA NEGATIV

Mentionez ca analizele au fost recoltate a 9-a zi a ciclului menstrual iar durata ciclului menstrual este de 26 zile. Menstruatia dureaza 2 zile iar a 3-a e aproape deloc.
Sange in urina a aparut si mai dedemult.
Inainte de ultimul ciclu menstrual de la ovulatie pana la menstrautie am avut o scurgere roz despre care giencologul a spus ca nu e nici o problema ca se mai intampla. Ginecologic mi s-a spus ca nu e nici o problema.
Urinez cam la 15-20 minute dupa ce beau apa, inclusive noaptea ma trezesc din somn de 2-3 ori fara a bea apa.

Simptomele pentru care am ajuns la medic sunt: durere picior stang, lombar, incheietura picior in fata stang, urinare frecventa (39-40 kg la 154 inaltime si 29 ani). Am scazut in greutate acum 8 ani si asa s-a mentinut.
Sunt in evidenta cu mega apofiza transversa L5 dar medical spuen ca nu ar trebui sa dea dureri decat la sarcina din cazua greutatii totusi mie imi da dureri cand ridic greutati, cand ma aplec repetat sau cand merg 1-2 km.

Ma ingrijoreaza analizele la urina deoarece medical la care ma tratez este reumatolog si a zis ca taote analizele sunt bune si ca nu intelege de ce am dureri de picior. Ma intreb daca nu e posibil sa fie o problema de infectie urinara sau ceva avand in vedere rezultatele la urina.

ANALZIE SANGE:
PDV 15.7 (valori normale 9.5 - 14.5)
Limfocite 40.3 (valori normale 20-40)
Monocite 10.2 (valori normale 2.2-9.9)
VSH 12 (valori normale 0-9) (Mentionez ca in ultimile 2 luni am luat nurofen zilnic altfel nu trecea durerea de picior si incheietura picior fata - inghinal. Cu mai mult de 24 ore inainet de analzia nu am luat pastille.)

Restul analizelor se afal in limite normale: Leucocite, eritrocite, hemoglobin, hematocrit, mcv, mch, mchc, trombocite, rdw-sd, rdw-cv, mpw, p-lcr, pct, neutrofile, limfocite, monocyte, eozinofile, bazofile, neutrofile, eozinofile.
9 comentarii
0
22-10-2013, ora 00:29
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,
ar putea fi vorba de o litiaza renala stanga - piatra sau nisip care da durere la eliminare. Ar fi bine sa faceti o ecografie abdominopelvina, sa evaluati functia renala prin analize de sange (creatinina, uree, acid uric) si sa repetati sumarul in conditii corecte de recoltare, dupa igiena locala, recoltare din jetul mijlociu, cu tampon vaginal daca exista secretie sau menstruatie epntur a evita o eventuala contaminare.
0
22-10-2013, ora 17:22
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Astazi s-a repetat sumar urina si rezultatul este Leucocite 50 Eritrocite 50 (deci a crescut fata de acum o saptamana).
Saptamana trecuta mi s-a facut ecografie abdominala (nu s-a insistat pe rinichi) dar a scris pe foaie ca riniciul este in regula.
Eu ma stiam de multi ani cu nisip al rinichi insa acum a scris ca e in regula.
Creatinina si ureea sunt in limite normale (la limita de sus) la analizele facute saptamana trecuta in aceeasi zi cu prima urina.
0
23-10-2013, ora 06:41
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Buna dimineata!Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca puteti.In iunie am fost piscata de o albina si a doua zi am observat ca mi s-a inflamat un ganglion latero-cervical.A dat putin inapoi, dat a ramas acolo.Am fost la 4 medici ORL-isti si mi-au spus sa nu-mi fac griji.
In 6 august am facut analize de sange care mi-au iesit bune cu exceptia unei infectii urinare.
Pe 21 octombrie am repetat analizele insa la alt laborator.Valorile lor de referinta sunt un pic diferite.Totusi ceea ce ma ingrijoreaza sunt 2 rezultate proaste.Trombocite 475.00(valori normale 150.00-400.00) si calciu ionic 3.82(valori normale 4.5-5.0) si aceeasi infectie urinara.


VSH la primele analize 8, acum 10.Dar, repet, laboratoarele au valorile de referinta usor diferite.
leucocite 6.04(4.00-10.00)
LDH291(225-450)
ASLO 200
Fibrinogen 320

Mentionez ca intre cele 2 seturi de analize am racit, cu rosu in gat, febra maxim 37, 5
Acum am o tuse usoara de vreo 3 saptamani, ma doare pieptul (sau sanii) si am o usoara mancarime de piele.
Sunt foarte speriata de acele trombocite care erau pe 6 august de 288(150-400) la un laborator, iar pe 21 octombrie 475.00(150.00-400.00) la al doilea laborator.Din ce am citit pe internat ar putea fi ceva grav.Ce pot sa fac?
Iar medicul de familie considera ca sunt paranoica, imi spune ca am o raceala usoara(viroza respiratorie diagnostic) si desi i-am spus despre ce am citit si ce ma ingrijoreaza, nici nu a vrut sa ia in calcul ceva grav.Sunt foarte speriata!
0
24-10-2013, ora 06:51
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Pentru iuliah
Buna ziua,
deci nu aveti nimic, dar totusi va doare piciorul; sa o luam pe firul apei si sa vedem posibile diagnostice:
- durerea lombara, inghinala si de picior: daca doare spatele la mobilizare, si soldul si pe picior merge pe partea posterioara, tine de coloana, daca durerea este si in repaus si merge pe fata interna a coapsei, tine mai degraba de afectiuni pelvine, renourinare, ginecologice, hernie inghinala (barbatii fac mai des), eventual de ceva digestiv (diverticul colonic inflamat - dar ar fi modificari de scaun);
- modificarile la sumarul de urina: daca sigur nu este contaminat de la secretia vaginala, arata hematurie microscopica (daca eritrocitele sunt rotunde provin de pe caile urinare, in litiaze sau cistita hemoragica), daca sunt deformate, provin de la rinichi (posibil chiar o nefrita de la nurofenul luat atat de mult timp); cilindrii sunt formati in principal din proteine eliminate renal si pot sugera o afectare renala, dar sunt si ei de mai multe feluri; leucocitele pot apare si in inflamatii date de exemplu de eliminarea de microcalculi, nu neaparat in infectii; litiaza poate fi localizata si in vezica urinara, nu neaparat iin rinichi.
Incercati sa nu mai luati nurofen pe moment, vedeti daca nospa va ajuta (merge in litiaze, afectiuni pelvine, ginecologice) si gasiti un internist bun care sa puna cap la cap toate aceste informatii si analize cu manifestarile clinice, eventual sa repete ecografia cu atentie la rinichi si caile urinare.
0
24-10-2013, ora 06:59
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Pentru Kiko07
Buna ziua,
dintre analize, ASLO este la limita, pentru calciul scazut atentie la alimentatie, eventual luati o perioada un supliment, ganglionul urmariti-l daca se mareste sau apar altii, iar pentru trombocite repetati-le peste 1 luna; trombocitozele dau de obicei valori foarte mari de 600 000 -900 000 de trombocite, deci nici eu nu cred ca este cazul sa va faceti griji; posibil de la laborator.
Incercati sa descoperitit cauza recidivei infectiei urinare;poate fi vorba de constipatie, ruptura de perineu, diabet.
0
24-10-2013, ora 14:46
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Multumesc pentru raspuns.Pentru ASLo nu mi s-a dat o valoare exacta nici prima, nici a doua oara, ci numai 200, iar infectia urinara este veche si netratata.Am considerat ca trece de la sine.Am cumparat azi UrinalActiv si incep tratamentul.Poate fi aceasta infectie o cauza pt care nu am ramas insarcinata pana acum?
0
25-10-2013, ora 16:17
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Pentru Kiko07
Buna ziua,
infectia urinara nu impiedica sarcina, dar din saptamanile 25-26 ar putea periclita evolutia ei, cu risc de rupere de membrane; infectia urinara se trateaza si in timpul sarcinii cu antibiotice conform antibiogramei. Mai ales daca infectia urinara este mai veche si daca exista factori favorizanti va recomand urocultura si antibiotic dupa sensibilitate, nu cred ca trece cu merisor. Puteti folosi concomitent si merisorul, chiar si dupa antibiotic puteti folosi extract din mladite de merisor de la PlantExtrakt sau alt produs in scop preventiv. Asociati la antibiotic probiotice gen Linex sau Eubiotic si inca 7 zile dupa terminarea tratamentului.
0
25-10-2013, ora 21:42
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Va multumesc foarte mult.
Va voi scrie cat de curand un mesaj privat cu mai mulet detalii.
sunt surprinsa si dezamagita ca mai ales in sistemul privat se incearca sa nu se trateze complet pacientul pentru a le ramane si lor bani.
Va voi explcia detaliat situatia in acest weekend.

Deasemeni va rog s aimi spuneti ce poate insemna 'diagnostic in observatie' este un diagnostic cert sau este o presupunere?
0
28-10-2013, ora 06:52
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,
diagnostic in observatie inseamna o suspiciune de diagnostic, cand mai sunt luate in considerare si alte posibile diagnostice care trebuie excluse, sau mai este nevoie de anumite analize pentru a confirma diagnosticul. Luati in considerare faptul ca organimsul uman nu este un robot, la care regulile, manifestarile si analizele sa fie 100% ca la carte, matematic. Suntem diferiti intre noi si lucrurile sunt mai complicate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul cardioprotector al globulelor roșii este amplificat de o dietă bogată în nitrați
  •