Help-alergie la soare! si nu numai.

20-06-2009
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Ma confrunt cu trei probleme, pe un fond alergic zic eu, care se manifesta zic eu ca independent una de alta, dar simultan in acest moment
1.De ceva timp vara, cand stau la plaja, dar chiar si la o simpla si mai lunga deplasare prin soare, ma confrunt cu o alergie la soare care se manifesta prin mici bubite rosii, care apar in special pe antebrate si care sunt insotite de o senzatie neplacuta de mancarime.
As fi interesata cum pot fi tratate.
2.Altceva- in zona decolteului am cateva pete "mai" albe, care pe masura ce ma bronzez raman la fel de..albe. Exista un tratament pentru ele?
3.Pe laba piciorului, mai predominant la unul dintre ele am confrunt cu o eczema sa zic asa, pe o suprafata relatov mica 2 - 3cm, care pe moment trece cu Diprosalic (sau Elocom) dar care ulterior recidiveza, eventual la soare.Cand e semivindecata are un aspect usor solzoz.Uneori am mancarimi, se desrpind mici scoame, singereaza ff putin, ustura un pic.Cred ca ar mai fi necesar ceva ca medicatie.
Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc,
Carmen
3 comentarii
0
21-06-2009, ora 22:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca va poate ajuta un dermatolog!
0
22-06-2009, ora 08:33
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Pai tocmai ca de aceea am postat la sectiunea asta pe acest forum.ma gandeam ca totusi mi se poate recomanda ceva aici.
0
22-06-2009, ora 13:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La cate probleme aveti este mai dificil sa fiti ajutata pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergii solare
  •