Helicobacter pylori

21-02-2012
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Am facut acum la inceput de an, analizele medicale la care am adaugat si HP, determinare din sange si materiile fecale. Rezultatul la determinarea din materiile fecale este negativ iar cel din sange este echivoc cu un rez de 1.01 limita fiind de 0, 9. Laboratorul este de incredere.In aceste conditii am sau nu bacteria? Ce ar trebui sa fac?. mentionez ca anual o repet avand cu ani buni in urma (15) ulcer cu HP ptr care la timpul respectiv am facut tratamentul specific si de atunci in analize nu a fost evidentiat.
Multumesc.
3 comentarii
0
21-02-2012, ora 19:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu mai ai HP.
Daca in fecale nu mai este prezent, nu mai ai.
In sange raman anticorpii pentru mai mult timp. Nici macar biopsia la endoscopie nu e 100% sigura pentru analiza HP, cea din scaun e sigura 100%.
Felicitari ! :)
Sanatate!
0
21-02-2012, ora 20:00
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumesc mult, Teodora, m-ai linistit. chiar ma gandeam ca asta imi lipsea.
Multumesc, sanatate.
0
22-02-2012, ora 21:35
iuli79
Nu este medic/terapeut
iuli79
pentru infectie cu Helicobacter pylori am primit tratament cu: Prevacid 30 mg, Biaxin Bid 500 gr si Amoxicillin 1 g, de doua ori pe zi, dimineta si seara inainte de masa timp de o saptamana; infectia mi-a fost depistata in urma unui test de sange; este pentru prima data cand aud de acest medicament Biaxin si ce am gasit eu pe internet despre el ca efecte secundare ma ingrijoreaza...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: