Helicobacter pylori se transmite?

18-07-2008
dteo
Nu este medic/terapeut
dteo
Helicobacterul se poate transmite de la o persoana la alta? Multumesc!
8 comentarii
0
18-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Foarte greu.Ea traieste pe mucoasa stomacala si nu ajunge in gura.
0
18-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
eu am descoperit ca am helicobacter pylori cam acum vreo 2 luni si am tratat de 2 ori pt primul tratament nu a dat rezultate.acum am o zi de la terminarea celui de-al 2-lea tratament si ma simt super!am intrebat si m-am interesat pe net despre boala.pe net scrie ca este posibila transmiterea prin saliva dar doctorii spun ca nu este chiar asa!!
0
19-07-2008, ora 00:00
dteo
Nu este medic/terapeut
dteo
Multumesc! stiu ca tratamentul este de lunga durata sau mai bine zis regimul alimentar ce trebuie tinut vreo 6 -7 luni.
0
20-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mie mi s-a zis sa tin un pic de regim doar pe perioada tratamentului dar pt siguranta mea am continuat si dupa pt ca ma simt bine si nu vreau sa am din nou acele dureri.evita cat poti dar nu e neaparat obligatoriu.eu am renuntat la apa minerala, alune si preparatele din mezeluri, fasole etc. pt ca nu mai pot sa le mananc acum ca asa m-am obisnuit din timpul tratamentului
0
12-08-2008, ora 00:00
CorneliaO
Nu este medic/terapeut
CorneliaO
Buna seara.Am si eu o problema.mi-am facut testul pentru Helicobacter Pylori si mi-a iesit 120, pozitiv.as dori sa aflu mai multe informatii, cat de grav este, ce trebuie sa fac si daca se transmite.va multumesc!
0
08-09-2008, ora 00:00
obbika
Nu este medic/terapeut
obbika
Nu este kiar atat de grav cik, trebuie sa te duci la un medic sa iti dea tratament si cik se transmite, dar greu..
0
03-07-2010, ora 01:22
emilianoorosbk
Nu este medic/terapeut
emilianoorosbk
as dorii sa stiu si eu daca de la helicobacter se poate inflama gatul laringe faringe (raguseala )!!!!!
0
08-07-2010, ora 21:46
lipovinciuc
Nu este medic/terapeut
lipovinciuc
buna am o perioada de timp ca ma simt rau ametesc ma doare capul am foarte multe gaze urit mirositoare ma simt foarte obosita ragusita saliva alba mentionez stau in spania si am fost la urgente si miau dat tratament pentru pylori si de atunci am inceput cu gaze dupa tratament miam facut endoscopie si nu mia iesit nimic am avut probleme cu hipertiroidism acuma sint fara tratament in speranta ca cineva imi da un raspuns va multumesc anticipat am uitat si gingiile ma dor si dimineata cind ma spal singereaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: