Helicobacter Pylori... de unde as fi putut lua acest virus si cum se transmite?

01-04-2008
oana1983
Nu este medic/terapeut
oana1983
Buna ziua. Dupa 3 zile de dureri in partea dreapta m-am hotarat sa merg la o clinica particulara pentru niste investigatii. Surpriza mi-a fost mare cand mi s-a luat sange pt. a face testul pentru determinarea anticorpilor antihelicobacter Pylori, deoarce ma asteptam sa am o anexita sau probleme cu ficatul sau in cel mai rau caz o apendicita. In urma analizei, rezultatul testului a iesit pozitiv :((. Mi s-a dat urmatoarea reteta: Fromilid 500mg, xiv capsule, 1 tb la 12 ore ; Amoxacilina 500mg, xxi, 1 tb la 8 ore; Lanzul 30mg, xiv, 2 tb pe zi si Lanzul 39 mg, xxiii, 1 tb pe zi. Va rog sa-mi ziceti ce parere aveti despre acest tratament? Si pentru ca am fost uimita de rezultatul testului, am uitat cu desavarsire sa o intreb pe d-na doctor de unde as fi putut lua acest virus si cum se transmite ?( ma ingrijoreaza logodnicul meu sa nu aiba si el aceeasi problema.este posibil chiar daca el nu acuza dureri ca mine?). In schimb am intrebat daca e necesar dupa terminarea tratamenutlui sa repet testul.si mi s-a zis ca nu e necesar, pt. ca sigur imi v-a trece cu respectivul tratament. Chiar asa o fi? Va rog mult sa-mi raspundeti. Va multumesc pentru intelegere.
4 comentarii
0
01-04-2008, ora 00:00
ioneluza
Nu este medic/terapeut
ioneluza
stati linistita aveti probabil si mai mult SIGUR un ulceras.Acesta nu se ia!prietenul poate sta linistit si eu am facut acelasi tratament
0
01-04-2008, ora 00:00
gabcris
Nu este medic/terapeut
gabcris
Multumesc mult ptr informatie.Am mers iar la gastroenterolog si mi-a dat iar tratament cu sucralan 4 tb.pe zi, controloc 1 tb.pe zi, debridat 3 tb pe zi si epicogel 2 lingurite dupa mese.Si eu am o gastrita alcalina si un reflux gastro-esofagian.Trebuie sa iau tratamentul asta 3 saptamani si sa tin regim.Sper sa ne fie bine.
0
04-05-2008, ora 00:00
infomedia.consult
Nu este medic/terapeut
infomedia.consult
Imi pare rau sa va dezamagesc, dar Helicobacter Pylori se transmite foarte usor prin simpa atingere a veselei folosita de cel infectat. Nu dispare cu antibiotice - ca sa va convingeti mai facetio inca o data testul dupa tratament. Este de pereferat sa faca acest test si prietenul dv. Este foarte posibil sa aiba si el aceasta bacterie care produce ulcer, hemoragii disgestive si daca nu e tratata chiar cancer la stomac. Faceti tratament cu cruciferus +achidophilus timp de 6 luni si problema dumneavostra va fi rezolvata garantat. -*


(*modificat de administrator)
0
09-06-2008, ora 00:00
alynai
Nu este medic/terapeut
alynai
Aceasta bacterie este extrem de periculoasa. Daca nu este tratata va duce cu siguranta, la un cancer la stomac. Aveti mare grija, caci va spun din date sigure, caci din pacate mama a trecut prin aceasta situatie nefasta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici