Hashimoto sau Graves

11-01-2010
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Bunaziua! In aprilie am facut o serie de analize pentru tiroida si au iesit normale cu exceptia TPO care a fost 188, 4(pozitiv peste 50). Am fost diagnosticata cu hipertiroidie si am luat Tyrozol. Dupa 5 luni de tratament am mers la alt doctor si mi-a dat Eutyrox, valorile fiind tot asemanatoare. Recent am facut din nou analizele Ft3, Ft4 si Tsh care au iesit normale dar nu mi se da sa fac si TPO. Dupa 2 luni de Eutyrox ma simt rau si ocazional se umfla partea din fata a gatului (mentionez ca am si un mic nodul care a fost descoperit in 2007 la un set de investigatii pentru infertilitate). Ar trebui sa merg undeva si pentru un Eco? La noi in oras nu face nici un doc. Eco si sunt foarte nelamurita cum sa procedez in continuare. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ca nu mai stiu ce cale sa urmez. Va multumesc!
9 comentarii
0
12-01-2010, ora 15:56
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Trebuie sa faci un ATPO - sau cum i-ai spus, TPO. Maxim 34 ar trebui sa fie, vezi cat este acum.
Contra nodulului/nodulilor, sa consumi fara iod, sau fara exces de iod - evita nucile, mai putina sare iodata, mai putin peste, icre.
Si in continuare, detoxifiere, care este metoda cea mai buna, naturala, fireasca si lejera.
1. ARGILA sau alt produs bazic - MagAnghinar, Helminon - naturiste, de la Hofigal.
Sa iei doze marite, de argila, caci ai multe toxine. Eu am luat si de 15 ori mai mult. Eu iau vrac, bulgari, e mai putin prelucrata.
2. BRANCA URSULUI - ce actioneaza ca relaxant vascular, necesat in tratament, ca sa poata patrunde sangele purtator de remedii. Daca esti hipertensiva, iti coboara putin tensiunea. daca esti hipotensiva, ia doar 30 picaturi, numai dimineata, pe stomcul gol, inaintea argilei.

Doar atat pt. inceput. Dupa 10 zile, repeti analizele - in special ATPO, si vezi rezultatul.
Dar Ca ionic, Mg seric, le-ai facut? pH urina? sa le faci.
Sanatate multa.
0
12-01-2010, ora 16:00
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
TSH ai facut? cat este? sa-l repeti dupa 10 zile de detoxifiere.
Ar trebui si o invest. imagistica a hipofizei.
Intre timp, citesti pe net detoxifierea, despre toxine, ca sunt acide, remedii bazice, dar si hrana vie.
0
12-01-2010, ora 16:32
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Multumesc din suflet pentru raspunsuri! Ph e 5 si o sa urmez intocmai sfaturile. Voi reveni cu rezultate de analize dupa dexotifiere. O seara frumoasa!
0
12-01-2010, ora 22:28
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
pH 5.0 este f. acid, si reflecta stare acida si a sangelui, limfei, lichidului cefalo-rahidian.
Adica o stare de acodoza, adica pH bazic (alcalin), dar nu atat de bazic pe cat ar trebui.
Aceasta explica disfunctiile.
Eu am luat in ultimul timp Helmi non (care este pana acum, cel mai bazic produs) de la Hofigal, in farmacii naturiste.
pH-ul urinei a devenit 6.6 ! al fiicei mele, 6.8 (ea a luat MagAnghinar)

Cum deranjeaza acizii? cei insolubili (care nu sunt dizolvati) infunda vase si orice alte structuri.
Nu mai patrunde sangele oxigenat si cu nutrienti si cu medicamentul, la locurile afectate.
In mediu mai acid (de fapt mai putin bazic), au loc reactiile de atac al ADNului, care conduc la proliferatii. Acestea pot fi si microscopice, infundand structurile.
Sigur ai si Ca ionic sub limita sau la limita, la fel Mg - sunt indicatori si ei, ai unei stari mai acide.
Dar ai vazut ca se rezolva, este cel mai usor lucru.
Sanatate.
0
13-01-2010, ora 12:01
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Da intradevar am lipsa de calciu si nu-l pot lua decat din alimente pentru ca se depune la rinichi (litiaza renala cu infectii urinare repetate). Cel putin asa mi-a zis doc. si mi-a dat sa iau Urinex si antibiotice timp de o luna si dupa iar o serie de analize mi-au iesit tot proaste rezultatele cu Vsh-mare nisip la rinichi si ca bonus dupa tratament un chist ovarian. Multumesc mult pentru sfat si o zi buna in continuare!
0
13-01-2010, ora 15:25
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Concluzia: incepi tratamentul detoxifiant care este bazic, in felul aceste prezervand Ca, Mg, K.
Iar sursele sunt vegetalele verzi crude.
0
01-02-2010, ora 15:12
Ank@
Nu este medic/terapeut
Ank@
Am 42 de ani, iar boala mea a debutat in urma cu peste 4 ani. Aveam cefalee indeosebi in zilele cu presiune foarte joasa, pana la senzatia de voma. Dupa nenumarate controale, inclusiv la neurologie, am ajuns la endocrinolog, care mi-a dat sa fac setul esential de analize tiroidiene. Din toate, singurul care a iesit in valori uriase, a fost ATPO-ul. Valorile corecte erau intre 0-12, eu avand 126. Dupa un an de Novotyral, am repetat analiza, iesindu-mi 172. Dr. mi-a prescris atunci Euthyrox 100 mg/zilnic, pe care l-am luat cu sfiintenie timp de un an, apoi am repetat analizele. Valoarea a fost 36, deci muult mai buna.
Precizez ca nici un medicament nu mi-a produs intoleranta, sau mai bine spus vreun simptom neplacut.
Dupa cca 3 ani de tratament continuu, in luna sept., mi-au aparut palpitatii(aceasta a fost denumirea data de dr!), insa nu la inima, ci la nivelul gatului. Am facut EKG de 2-3 ori si nu a iesit nimic. Am intrerupt tratamentul pana la mijlocul lunii ianuarie, cand am refacut analiza ATPO, valoarea acesteia fiind 156, intervalul corect de aceasta data fiind mai mare, intre 0 si 36. Am observat ca de fiecare data cand ma consum nervos sau cand sunt obosita, acestea isi fac aparitia. De cca o saptamana am inceput sa iau Aspacardin si am observat ca ma simt mai bine. Am citit sute de articole pe net, descopar ca asocierea acestei boli este legata de carenta de magneziu in principal, cat si de calciu. In analizele efectuate in urma cu cativa ani, deseori imi iesea calciu ionic sub valoarea minima. Nu mi s-a dat in ultimul an sa fac si aceasta analiza, insa colesterolul iese frecvent la valoarea 260. Valoarea prolactinei a iesit crescuta, insa in urma radiografiei la hipofiza, am inteles ca nu sunt probleme pe aceasta latura.
Doamna Anca Cornea preciza ca mare parte din boli sunt cauzate de aciditatea crescuta, provocand aparitia toxinelor in corp, prin urmare ar trebui facuta o dezintoxicare. Ph-ul urinei este 5, densitatea 1025, analiza facuta in iunie2009. De aici deduc ca este vorba de o aciditate crescuta, cauzata de un regim alimentare necorespunzator.
Daca cineva dintre dumneavoastra imi poate da vreun sfat pertinent, ii multumesc anticipat.
0
01-02-2010, ora 17:18
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Asa este, cu documentare si intelegere a mecanismului atat de simplu de imbolnavire, ne putem diagnostica singuri. Aveti o stare acida a organismului, a sangelui, reflectata de Ca ionic mic, de Mg seric mic, dar si de pH-ul urinei mic.
Prolactina daca-i depasita ca nivel, indica o neregula a hipofizei, o disfunctionalitate, in zona responsabila de producerea acestui hormon. Cat este?
Asa este, trebuie o scuturare de toxine, pt. a elibera caile de acces pentru sangele oxigenat si nutrienti, si cu medicamente.
Toxinele sunt microscopice, nedetectabile imagistic.
Trebuie inlaturate si spasmele ce nu lasa sa circule sangele, limfa, materia prima pt. sinteza hormonilor, etc. Vei gasi un mesaj pt. tine.
Sanatate multa.
0
02-02-2010, ora 11:23
Ank@
Nu este medic/terapeut
Ank@
Multumesc din suflet pentru raspunsul oferit de DOAMNA Anca Cornea!
Daca imi permiteti, am sa va revin cu cateva precizari.
La varsta de 35de ani, am avut histerectomie, in urma acesteia complicatiile survenite au fost nenumaratele cistite. De fiecare data, la urocultura, mi se depista E-coli, iar tratamentul medicamentos fiind tot mai incisiv si prelungit chiar pana la 14 zile. Desigur ca apareau consecintele gastrice, un ulcer duodenal care imi provoca dureri cumplite, calmate prin tratament cu Ortanol(in urma endoscopiei digestive). Am fost de fiecare data la ginecolog, insa niciodata nu am primit vreun raspuns pertinent, asupra cauzei adevarate. In timp, prin sfatul unei farmaciste, am aflat ca problema tinea de urologie, si mai corect de fapt, era in stransa interdependenta cu constipatia. Am umat un tratament dat de un homeopat, de detoxifiere, cu Depurex si inca un alt produs, caruia nu ii retin numele. In alta perioada am aflat de la Plafar de tinctura de muguri de zmeur si mladite de Iarba Neagra care au contribut pe deplin la vindecarea mea. Au trecut peste 3 ani de atunci si nu am mai avut probleme. Ma straduiesc pe cat pot sa fac miscare, pentru a scapa de constipatie, insa nu reusesc in permanenta. Nu am mai repetat urocultura, intrucat nu am mai avut simptome. Nu am insa un regim alimentar corespunzator, in special iarna cand nu consum fructe si legume crude.
Intotdeauna am avut probleme legate de imunitate, insa in afara consumului de miere, nu am folosit nici un alt produs pentru cresterea imunitatii. Din pacate in ultimele luni, am pierdut 3 masele, care s-au rupt pur si simplu. Astfel am facut asocierea cu o carenta severa de minerale, vitamine.
Pot preciza ca in toata perioada verii, am avut dureri imense ale picioarelor, sangele necirculand corect spre partea inferioara a membrelor, nici Detralex, nici ceaiurile diuretice sau depurative neameliorand starea aceasta. Diagnosticul initial a fost pus in 2000, de gonartroza, iar in vara trecuta de insuficienta venoasa, fiind invitata la operatie pentru a corecta acea mica insuficienta venoasa, in partea inferioara a gambei. Documentandu-ma am aflat ca problema este legata de limfa, astfel ca nu am acceptat operatia.
Referitor la ceea ce mi-ati raspuns dumneavoastra, nu am analizele in fata pentru a preciza valoarea prolactinei, stiu doar ca in urma radiografiei, endocrinologul mi-a spus ca a fost inlaturata ipoteza unei tumori la hipofiza. Mai multe informatii nu mi-au fost furnizate. Stiu doar ca am repetat analizele la 3 luni, iar valoarea acidului uric a fost cu mult peste limita maxima, de fiecare data, singura explicatie fiind ca "nu consum carne"!!!!??? Cautand explicatii pe net, am gasit informatii doar despre valoarea mica a acidului uric, asociata cu boli ale rinichilor, diureza etc. In timp, valoarea colesterolului a crescut, intr-un an de la 235 la 260.
Prin bunavointa dumneavoastra, va rog Doamna Anca Cornea sa ma contactati la adresa anca_cpmb@yahoo.com pentru a afla schema de detoxifiere, cat si alte informatii necesare.
Va multumesc din suflet, Anca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne că ai putea avea probleme cu tiroida
  • Viața cu hipertiroidism
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •