Hashimoto, hiperprolactina marita si sarcina

30-04-2009
Anabel
Nu este medic/terapeut
Anabel
Sufar de boala autoimuna Hashimoto, avand un TSH 12, 7, tiroidita cronicizata. Deasemenea am prolactina marita la 816. Pot ramane insarcinata cu aceste rezultate?Multumesc.
2 comentarii
0
01-05-2009, ora 20:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cu asa o prolactina in nici un caz.Trebuie tratata hiperprolactinemia apoi poti ramane insarcinata.Tratamentul substitutiv tiroidian se poate face in timpul sarcinii , fara grija, deoarece hormonii tiroidieni trec bariera placentara foarte greu sau in cantitati foarte mici.Mergi la endocrinolog pentru terapia hiperprolactinemiei.Numai bine!
0
15-12-2009, ora 14:17
sscanteie
Nu este medic/terapeut
sscanteie
Buna ziua!
Saptamana trecuta mi-am facut analizele de sange si urina. Mi-au iesit toate ca de obicei, perfecte, mai putin prolactina, unde mi-a iesit 447.9 mIU/L (limite normale 64.0 - 395.0). Am 31 de ani, nu am niciun copil inca, eram chiar inainte de menstruatie. Care sa fie cauza? Ce inseamna aceasta valoare, imi puteti explica, va rog? Trebuie sa ma alarmez?
Multumesc frumos,
Steluta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul