cum au debutat halucinatiile la voi?

12-10-2012
sxe
Nu este medic/terapeut
sxe
Vreau sa stiu cum au debutat halucinatiile la voi?Eu am halucinatii auditive de doi ani si au debutat prin niste mancarimi in creier si nu am mai auzit la nimeni asa ceva.Doua saptamani am simtit mancarimile astea in creier si apoi au inceput halucinatiile.Si vreau sa mai intreb daca din tulburare obsesiv-compulsiva se poate trece la schizofrenie?
10 comentarii
0
12-10-2012, ora 23:38
Gavrilescu
Nu este medic/terapeut
Gavrilescu
Ce auzi ?
0
13-10-2012, ora 22:00
sxe
Nu este medic/terapeut
sxe
pai aud si voci(foarte rar) si muzica dar in special aud muzica pentru ca si ascult multa si uneori nu pot sa o opresc sa-mi cante in cap si mai am unele simptome care stiu ca apartin de TOC, adica imi este frica de cutit, imi este frica sa il tin in mana ca nu cumva sa-i fac rau cuiva sau daca vad o sticla pe masa imi imaginez cum lovesc sticla aia cu putere(imi vine ca un flash asa in minte) de asta am si intrebat daca se poate trece de la toc la schizofrenie
0
13-10-2012, ora 22:06
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna, halucinaţiile pot fi şi somatice, deci chiar şi acele mâncărimi în creier pot fi tot halucinaţii. Debutul halucinaţiilor are diverse cauze, dar este în general asociat cu o perioadă de stres şi o vulnerabilitate genetică.
0
13-10-2012, ora 22:07
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Tulburarea obsesiv-compulsivă implică gânduri intruzive. Gândurile intruzive sunt procesări de informaţie nedorite, ce produc distres. Treptat este posibil ca aceste informaţii să fie codate diferit şi se percep detaşat de schema sinelui, adică din exterior.
0
13-10-2012, ora 22:09
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Este important să ştiţi că halucinaţiile pot fi controlate si se pot ameliora prin intervenţii psihologice la nivel clinic. Totul se produce în funcţie de modul în care interpretaţi şi înţelegeţi realitatea.
0
13-10-2012, ora 22:18
sxe
Nu este medic/terapeut
sxe
Pai eu iau tratament pentru asa ceva, de fapt am luat Zyprexa 10 mg un an si jumatate si de cateva luni iau Abilify 10 mg si au mai disparut halucinatiile dar nu de tot, dar pe mine chiar ma intereseaza daca se poate trece de la toc la schizo?pentru ca primul meu diagnostic a fost de Tulburare obsesiv-compulsiva
0
13-10-2012, ora 23:26
Gavrilescu
Nu este medic/terapeut
Gavrilescu
Cati ani ai ? Sa stii ca gandurile astea obsesive mai trec si cu varsta. Cand esti tanar iti trec multe tampenii prin cap, dar odata cu varsta mai dispar. Las-o mai usor cu muzica si ocupa-te de scoala, fa un sport, plimbarii in aer liber. Nu mai cauta pe internet tot felu de boli aiurea ca poate nu o sa le faci si te sperii degeaba.
0
14-10-2012, ora 00:45
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
TOC include obsesiile ce pot fi interpretare ca ganduri conştientizate suu voci. Se poate să apară şi toc inainte dar se poate să ai parte nu tocmai de diagnosticul potrivit. De ce te preocupă atât de mult dacă se poate sau nu? Cele două tulburări pot coexista la aceeaşi persoană. Dacă te străduieşti poate vei obţine din nou diagnosticul pentru TOC. Ia-o încet pentr ca medicaţia pe care o primeşti produce şi efecte secundare în timp, deci controlează-te şi nu asculta atât de mult vocile.
0
14-10-2012, ora 14:25
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Domnule Cristian Andrei... pareati mai elocvent cand apareati la emisiunea 9595 de pe Antena. ce s-a intamplat intre timp?
0
13-06-2013, ora 07:32
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, nu sunt dl. PSIHIATRU Cristian Andrei, mă confundaţi. Personal consider că utilitatea mesajului este mai importantă decât exprimarea. Apar şi erori de redactare sau fraze simpliste, este adevărat, iar mesajele anterioare de exemplu, ar merita revizuite, dar observaţi că uneori practic şi această abordare. Mesajul scris reflectă mai mult starea indusă de interlocutor, iar reacţia mea s-a dovedit de multe ori că rezonează cu aşteptările utilizatorilor. Nu dispun de suficient timp pentru formulări metaforice, empatice, forumul are în primul rând un rol informativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hărți corporale ale halucinațiilor, create de psihologii britanici
  •