Halucinatii

03-09-2010
buze blonnde
Nu este medic/terapeut
buze blonnde
Un prieten apropiat, in varsta de 19 ani are halucinatii de 2 ani de zile. El nu utilizeaza droguri si nu este alcoolic. In timpul unei halucinatii nu mai raspunde cand ii vorbesc, ameteste, nu mai poate sta in picioare, isi pierde energia, are febra. Pare a fi "in transa". Dupa halucinatie starea de rau continuua o mica perioada de timp (de cele mai multe ori cateva minute). In restul timpului el se poarta ca o persoana normala. Pana acum nu a vizitat nici un medic si nu a spus nimanui despre starile lui. Refuza sa vada un psiholog sau un medic. Va rog sa ma sfatuiti ce as putea face in continuare ca sa-l ajut.
2 comentarii
0
03-09-2010, ora 16:59
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Si eu am avut halucinatii, dar si simptome din prodromul schizofreniei.

Halucinatiile pot apare daca te masturbezi prea des, enorm de mult as zice. Sau daca traiesti un stres foarte mare, eventual ceva fiziic. In astfel de situatii organismul produce singur "drogurile".

Sau drogurile pot veni din exterior, cele cunoscute cocaina, heroina, LSD etc.
Sau din paine, intr-o masura mai redusa laptele.

Cum am rezolvat eu :

http://www.emcb.ro/article.php?story=20060726145933325
0
03-09-2010, ora 17:03
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ar trebui totusi sa ia niste glutamina, aia te aduce cu picioarele pe pamant, dar sa treaca si pe la medic !!!

-

ARTICOLUL COMPLET
http://alergic.wordpress.com/2010/07/28/creierul-tau-si-griul-%E2%80%93-ii/

În primul articol Creierul tau şi grîul - I făceam referire la peptidele opioide (nişte proteine cu acţiune opioidă, cum sunt heroina şi morfina) ce rezultă din digestia grîului, generînd efecte unice asupra creierului uman, în special dependenţă. De asemenea, am recapitulat pe scurt cum eliminarea grîului reduce halucinaţiile auditive şi alte comportamente psihotice pentru unii din pacienţii cu schizofrenie paranoidă.

Aceste două fenomene, dependenţele şi schizofrenia, sunt cel mai probabil rezultatul exorfinelor ce traversează bariera hemato-encefalică.
.
.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hărți corporale ale halucinațiilor, create de psihologii britanici
  •