Halucinatii (vedenii), depresie.cum se pot trata?

07-08-2010
monica m
Nu este medic/terapeut
monica m
E ingrozitor sa_ti vezi mama in chinuri groaznice si sa nu stii, sa nu poti sa-i alini durerea.
Mama mea are 82 de ani, din luna martie e imobilizata la pat in urma unei fracturi femurale.
In mai mi-am piedut tatal, si saptamana trecuta mama s-a trezit dimineatza "cu el in pat.
A avut doua zile de agitatie, vazand multe persoane urate in preajma...animale, obiecte..
Am reusit sa o adorm cu Diazepam.Nu a mai avut halucunatii (asa multe), in schimb e ff slabita, vorbeste greu, respira greu, oboseste desi doarme toata ziua.
nu-i mai dau decat o jumatate de diazepam seara.As vrea sa stiu ce s-a intamplat, de ce natura e asazisa criza? cui sa ma adresez?unui psihiatru sau neurolog?
Avand in vedere ca nu e transportabila(are dureri mari de picioare)si nici nu mai vrea sa mearga la spital as vrea sa stiu ce medicamentatie ar pute-o ajuta.
Poate ma ajuta cineva.
3 comentarii
0
07-08-2010, ora 20:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu e deloc recomandabil sa-i dati medicamente fara prescriptia medicului! Nici macar a farmacistului! Numai un psihiatru va poate lamuri, mergeti la un consult, chiar fara mama si spunet-i simptomele. sau sunati la 911 si spuneti problema, sa nu ajunga sa se raneasca singura. Sa stiti dinainte si ce medicamente ia, daca ia, sa puteti spune medicului toate detaliile. sanatate multa!
0
07-08-2010, ora 20:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
spuneti-i*
0
07-08-2010, ora 21:39
monica m
Nu este medic/terapeut
monica m
multumesc mult pt. sfat.
eu nu sunt cu ea, abia maine merg acasa si intentionam sa conving un psihiatru sa vina acasa sa o consulte.O sa incerc si cu medicul de familie.Femeia care sta cu ea era disperata si de aceea am recurs la diazepam.sper luni sa rezolv cu un consult.Inca odata multumesc pt. sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Hărți corporale ale halucinațiilor, create de psihologii britanici
  •