Hallux rigidus

14-11-2010
Mihay1992
Nu este medic/terapeut
Mihay1992
Buna ziua. In urma cu 2 saptamini la un meci de fotbal am lovit picior in picor, eu lovind cu degetul mare. Dupa lovitura nu am avut dureri, dar a 2 zi dimineata nu puteam sa-l misc. Aveam o senzatie de parca mi-a intrat degetul inauntru. Am tinut in apa rece vreo 2 zile si mia mai luat din durere dar temporar. Acum il pot misca de sinestatator doar in sus dar nu il pot indoi in jos deloc. Fac masaj in fiecare zi dar nimic. Ma gindesc poate e nevoie de vreo interventie chirurgicala. Domnule doctor ajutati-ma va rog.
8 comentarii
0
14-11-2010, ora 22:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cand discutam despre "hallux rigidus" intelegem artroza articulatiei metatarso-haluciene, care apare post-traumatic, la cativa ani sau zeci de ani de la suprasolicitarea sportiva.
Nu ati precizat varsta, greutatea, ocupatia si antecedentele, insa la 2 saptamani de la traumatism nu se poate vorbi de hallux rigidus decat daca acesta era pre-existent.
Aveti nevoie cu siguranta de o consultatie clinica atenta si competenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
15-11-2010, ora 15:24
Mihay1992
Nu este medic/terapeut
Mihay1992
Multumesc frumos d-le Marius. Am 18 ani si 68 kg, si nu sunt convins despre hallux rigidus, am citit in intenet si am gasit citeva simptome asemanatoare. Si tousi cred ca voi face o vizita doctorului pina la urma. Multumesc inca o data.
0
15-11-2010, ora 15:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti grija, poate fi vorba si despre o ruptura a tendonului FHL, care "scapa" in 99% din cazuri examenului ortopedic "normal".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
15-11-2010, ora 16:14
Mihay1992
Nu este medic/terapeut
Mihay1992
Si inca o intrebare va rog. Cu 1 an in urma am avut sarit merisorul piciorului. Am fost la doctor, mi-a pus gips, am purtat timp de 3 luni gipsul. Dar dupa ce mi-a scos gipsul am observat ca era un pic umflat. Doctorul mi-a spus ca o sa treaca dar pina in ziua de azi merisorul de la piciorul drept este cu mult mai mare decit cel de la piciorul sting. Nu am dureri, il simt tot normal, dar am o senzatie ca nu s-a prins cum trebuie. Poate duce complicatii in viitor sau nustiu poate altceva? Dar la medic nu am mai fost dupa ce mi-a spus ca o sa treaca.
0
15-11-2010, ora 16:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!]
Nu inteleg expresia """merisorul piciorului""", este pentru prima oara in viata cand o aud.scuzati-mi ignoranta!!
la ce nivel anatomic este situata problema D-voastra????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
15-11-2010, ora 16:32
Mihay1992
Nu este medic/terapeut
Mihay1992
Ma scuzati pentru expresie. Nu sunt roman si nu stiu cum sa spun. Cred ca este vorba de glezna, sau un os rotund mai sus de talpa. Iata osul cela l-am avut sarit. Ma iertati va rog.
0
15-11-2010, ora 16:32
Mihay1992
Nu este medic/terapeut
Mihay1992
Nu sunt roman perfect.
0
18-11-2010, ora 08:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot exista sute, poate mii de situatii diagnostice.
Daca nu ne precizati un minimum de date este imposibil sa va ajutam.
La ce nivel anatomic este situata problema D-voastra????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.