Halena-Cauze digestive

09-08-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Luand in vedere doar cauzele digestive, care pot cauza halena? Hipersecretia gastrica sau hiposecretia?
14 comentarii
0
09-08-2009, ora 12:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In principiu, niciuna, dar daca ar putea, ar fi cu siguranta ambele, depinde de particularitatile fiecarui individ si de patologiile adiacente hiper-hiposecretiei gastrice!
Halena este determinata de igiena orala defectuoasa/insuficienta (care contribuie la aparitia cariilor dentare, gingivitei suprainfectate, stomatitelor etc.) si de unele procese bio-chimice intestinale, procese care au loc de cele mai multe ori in absenta microflorei intestinale probiotice (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus Bulgaricus, Lactobacillus Salivarius, Bifidus, Lactobacillus casei imunitas, Streptococcus Termophilus etc.) si a prebioticelor (fibrele FOS (fructo-oligo-zaharide), care sustin activitatea probioticelor.

Toate cele bune;)
0
09-08-2009, ora 12:29
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Eu folosesc un tratament pentru gastrita, am teminat mai mult de jumatate din el, dar halena nu a disparut..
Seara tarziu, cand simt si o durere in burta, probabil de la putina foame, atunci miroase.Insotita de acea durere.

Ce sa fac?(tratamentul are si medicatie pentru microflora)
0
09-08-2009, ora 15:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Halena este denumirea data aerului cu miros insuportabil care iese din gura in timpul expiratiei

Principalele cauze ale halenei:
- gingii in stare proasta (inflamatii, microleziuni, hemoragii);
- igiena dentara defectuoasa care determina ramanerea resturilor alimentare intre dinti sau in gura si impune o activitate bacteriana intensa;;
- o limba incarcata cu depozite albicioase (candida) sau toxine (dimineata cum te scoli iti clatesti gura cu apa timp de 20 de secunde si scuipi lichidul, contine NUMAI toxine;
- digestie defectuoasa;
- fumatul;
- Polidipsie (sete exagerata determinata de exercitii fizice f intense si de privarea de apa timp de mai bine de 12-24 de ore;
- consumul de alcool;
- bauturile prea calde, carenta de vitamine, in special B complex;
- consumul de tranchilizante;

Alte cauze ale halenei: boli de faringe, de stomac, de intestine, ale cailor respiratorii (cand halena provine din caile respiratorii mirosul este accentuat in timpul respiratiei si dispare la incetarea sa), consumul de usturoi, ceapa sau pranz.

Alimente interzise: ridichi, varza acra, usturoi, ceapa cruda, fripturi in sange, maioneza, grasimi animale. Otetul va fi inlocuit cu sucul de lamaie.


IN COMPLETARE pot sa-ti mai sp ca s-ar putea sa ai si un reflux gastro-esofagian care-ti "aduce" practic miros de alimente incomplet digerate si acid clorhidric. Pt. o digestie completa si eficienta iti recomand SANZYME (documenteaza-te cu privire la el). In rest, consulta si un gastro-enterolog!

Ce tratament iei pt gastrita?


Toate cele bune;)
0
09-08-2009, ora 15:42
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Pai dupa un consult amanuntit, intr-un spital din Bucuresti, mi s-au scris mai multe diagnostice pe fisa.

Tot ce mi s-a recomandat a fost Ranitidina si Bifiform Kids pentru 3 saptamani.
0
09-08-2009, ora 20:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hmmmm, si ce diagnostice ti-au fost puse?
Ranitidina este bunicica, este un inhibitor/blocker de receptori H2, dar din punctul meu de vedere nu mai reprezinta un tratament eficient, plus ca este estrogenizant!
0
09-08-2009, ora 20:39
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
POFTIM!?


AI SPUS ESTROGENIZANT?

Imi ia din testosteron?!?! Mult?!
Aolo turbez...numai asta nu.
Cat de mare e efectul estrogenizant? Ma afecteaza, ca baiat?

La diagnostic scrie:
1.Gastro duodenita acute
2.Colon iritabil
3.Hipo***fie. ponderala (sincer, nu prea inteleg.scrisul de medic)
4.Sensibilitate psiho-emotionala
5.Pubertate

Astept cu stupoare un raspuns.
0
09-08-2009, ora 23:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Uffffffffffffffff, mai bine nu-ti spuneam.Nu te speria, ca nu-i chiar asa de grava situatia, stai sa-ti explic!
In cazuri izolate, la doze foarte mari s-au raportat ginecomastie, sau disfunctii sexuale (potenta deficitara, pierderea libidoului), datorita faptului ca, ranitidina are capacitatea de a stimula actiunea estrogenului (posibil prin aromatizare)...dar la doze f mari, de sute de mg, pana la mii (600-6000 mg). In Franta este interzisa, pt ca destabilizeaza memoria, destabilizarile fiind ireversibile!!!

La punctul 3 probabil scrie Hipotrofie ponderala (adica, altfel spus, sindrom subponderabilitate pe fond hipoanabolic) - (HIPOTROFIE, hipotrofii, s.f. Dezvoltare insuficientă a volumului unui organ sau a unui ţesut, datorită unei proaste nutriţii ori unui proces maladiv. - Din fr. hypotrophie. Sursa: DEX 98).


Toate cele bune si nu te alarma!
0
10-08-2009, ora 11:18
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Stai asa nu ma lasa tocmai acum! :)) :|

Cantitatea de estrogen marita, isi revine dupa incheierea tratamentului? Sau productia de estrogen ramane mereu crescuta (acolo cat de putin o fi crescuta.)?
Ce se intelege prin destabilizarea memoriei? Practic te face mai PROST?!(oarecum..)


Inca ceva: Eu am luat medicamentul mereu inainte sau dupa masa.dimineata si seara.Pe prospect nu scrie ca se ia independent de masa, dar pe net scrie.
Cat de mult crezi ca ii afecteaza efectul?Am luat degeaba?


Astept cu o alta stupoare un raspuns! xD
0
10-08-2009, ora 18:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Nivelurile plasmatice ale estrogenului/testosteronului isi revin in aproximativ 7-14 zile, nu se destabilizeaza definitiv, nici pe departe, stai linistit!
Destabilizarea memoriei reprezinta fenomenul de regresie memorala, adica individul nu mai memoreaza la fel de mult si de rapid. Ii este afectata memoria de scurta durata si cea de lunga durata (asa spun expertii francezi)!

Clorhidratul de ranitidina din comprimate este rapid si aproape complet absorbit din tractul gastrointestinal, absorbtie ce nu PARE a fi semnificativ influentata de alimente si antiacide. Sa fii mai sigur, ia comprimatul cu 15 min. inainte de masa.
Cu mancare, exista posibilitatea ca biodisponibilitatea sa scada de la 90-100%, pana la 70-80%...Degeaba nu ai luat!

Toate cele bune!
0
10-08-2009, ora 18:34
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Deci practic iei un pansament gastric si pentru totdeauna ti se prosteste creierul?!?!?!?!?Si memoria?Eu oricum am probleme cu memoria destul de mari.poate.cam prea mari.
Sa intrerup tratamentul?..nu stiu ce sa fac.

Eu mai am 20 comprimate de ranitidina 150mg.si se termina tratamentul.(Vad ca nu s-au ameliorat problemele.adica de exemplu azi am asteptat la dentist pe banca, si imi lua foc burta, desi nu imi e frica de dentist.)
Ce sa fac?.in legatura cu intreruperea pentru memorie, si in legatura cu inefectul?
0
10-08-2009, ora 19:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sfatul meu este sa NU opresti adm. tratamentului, pt. ca oricum mai ai putin si doza luata de tine nu are aceste efecte negative!

Esti excesiv de preocupat de sanatatea ta...interpretezi gresit ce citesti si ti se pare ca ai si tu! O sa ajungi sa nu mai faci diferenta intre patologie si imaginatie...fa o pauza, relaxeaza-te, mergi la munte, plimba-te cu rolele, bicicleta etc.Nu ma intelege gresit, este spre binele tau!


Numai Bine;)
0
12-08-2009, ora 13:43
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Nick, in fiecare seara ma simt din ce in ce mai rau dupa ce iau Ranitidina, aseara m-a durut burta ingrozitor, simt un nod in gat si dureri in piept, intepaturi la inima, si o singura data pentru 1 secunda am simtit ca ma strange cineva de gat, desi puteam sa respir.(asta seara dupa ce iau ranitidina, si dupa ce mananc[interval de 30 minute intre masa si ranitidina]), insa parca dupa masa ma simt mai rau.
Vad ca acestea sunt trecute ca efecte secundare.
Tu ce crezi? Ar trebui in cazul asta sa intrerup?
Nu vreau sa imi zici ceva neaparat cert si sigur, vreau doar parerea ta, daca sa intrerup sau nu.
0
14-08-2009, ora 17:33
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Am vorbit cu medicul si a zis sa intrerup.
Oricum merci pentru informatii.
0
14-08-2009, ora 21:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Imi cer scz, am uitat sa-ti rsp ieri, sorry!
Da, opreste administrarea...numai bine si ai grija de tine!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •