Haemophilus vaginal se mai vindeca????

12-04-2009
vanes
Nu este medic/terapeut
vanes
Acum o luna am fost depistata cu Haemophilus vaginal.am urmat tratament cu zanocin 200 mg si ovule polyginax.adevarul e ca tratamentul nu l-am respectat intocmai adica o pastila la 12 ore si pe stomacul gol sa fie luat antibioticul.dar l-am luat 10 zile.in sfarsit am repetat analiza de secretie si a iesit tot haemophilus. medicul m-a intrebat daca am luat corect medicatia...normal ca am spus adevarul.Am reinceput tratamentul 10 zile cu zanocin si ovule dar strict am luat una la 6 dimineata si la 6 seara pe stomacul gol.in tot acest timp nu am avut contact sexual, dar usturimile persistau nu inteleg de ce.sotul meu nu are nici un simptom.am uitat sa precizez si el a tinut acum tratamentul cu zanocin strict.normal ar fi fost sa ma simt bine sa nu mai am usutirmile astea.si dupa o luna de abstinenta azi a avult loc contactul sexual.problema e ca acum usutrimile sunt tot mai intense.E posibil sa nu imi fi trecut cu atata antibiotic???????/Sau sa nu ii fi trecut nici lui si sa imi fi retransmis infectia??????E tratamentul incorect?????????Daca nu mai imi trece voi putea avea un bebe sanatos????????Sau ce alta medicatie ar mai putea exista?E posibil totusi sa am o infectie urinara ?o sa mai astept cateva zile si imi fac o urocultura.Spuneti-mi va rog ce fel de infectie e aceasta.oare de unde am luat-o mai ales ca de obicei sunt atat de atenta cu iginea, dezinfectia poate chiar obsedata.Mentionez ca sunt cu sotul meu de 5 ani si suntem proaspat casatoriti deci nu se pune problema de alte treburi.Am foarte multe intrebari fara raspuns.cand intreb medicul imi da raspunsuri foarte vagi.Ajutati-ma va rog
1 comentarii
0
13-04-2009, ora 19:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca tu prima cura cu Zanocin ai facut-o incorect si mai ales, daca ai si recunoscut asta in fata medicului, acesta nu trebuia sa initieze a doua perioada de terapie tot cu Zanocin. Aceste bacterii devin rapid rezistente daca concentratia sanguina a antibioticului cand creste, cand scade.Fa-ti o antibiograma din secretia vaginala si vei face tratamentul corect.Schimba ginecologul sau du-te la medicul de familie sa te indrume.Si nu exagera cu igiena intima; si acest lucru poate creea un dismicrobism al florei vaginale, favorizand si mentinand infectia.Dupa ce pui ovulul seara nu te speli pana a doua zi la pranz..Foloseste antibiotic dupa antibiograma, ovule si solutie pentru spalaturi vaginale.Paste fericit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.