HVB?

09-04-2015
flaviu s
Nu este medic/terapeut
flaviu s
Buna ziua,

Am facut analiza Anti HBS si rezultatul mi-a iesit negativ (2). Din cate stiu, acest lucru rezultat ca nu am imunitate la acest virus, si trebuie sa fac si testul AgHBS pentru a elimina varianta de a avea virusul. Pana voi ajunge la recoltare, vreau sa va intreb daca este posibil sa am acest virus atat timp cat din 2007 in fac in fiecare an screening-ul medical, si niciodata nu mi-au iesit transaminazele in afara limitelor normale.

Totodata, stiu ca am fost vaccinat acum 15-20 de ani cand eram in scoala generala. este normal ca in aceste conditii sa nu am imunitate? Imunitatea din vaccin nu tine o viata intreaga?

Menntionez ca singura expunere la virus a fost acum vreo 4-5 ani cand am facut sex protejat cu o fata (cu status HVB necunoscut), iar apoi din greseala, mi-am atins penisul cu aceeasi mana cu care am atins exteriorul prezervativului. Presupunand ca ar fi avut HVB, ar fi fost posibila infectarea atunci?
1 comentarii
0
01-07-2015, ora 18:44
lachriss
lachriss
Buna ziua. De rutina, diagnosticul de infectie cu VHB se pune pe baza pozitivarii antigenului HBs (Ag HBs). Vaccinarea antihepatita B confera protectie pe o perioada de aproximativ 10 ani. Este foarte putin probabil sa fi contactat VHB in acel moment. Daca nu ati avut si alte expuneri (tratamente sangerande cu instrumentar contaminat, contact sexual neprotejat) nu cred ca aveti motive de ingrijorare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici