HTA III, cardiopatie ischemica, dislipidemie

13-01-2011
elenamm
Nu este medic/terapeut
elenamm
Buna seara.

Mama mea in varsta de 59 de ani a urmat un tratament cu ENAP/Enalapril si Tertensif cca 2 ani. Intre timp tratamentul se pare ca nu a mai functionat si a facut o criza - tensiune f mare 22. Am internat-o si a primit urmatorul tratament:

Betaloc zok 50 mg (jumatate dimineata, jumatate seara)
Preductal 35 mg (unul dimineata, unul seara)
ZOMEN 25 mg(jumatete dimineata, jumatate seara)
Crestor (1 seara)

pe langa acestea ia si Omez pentru ca are probleme cu stomacul. A facut ecografie insa nu s-a vazut nimic si urmeaza cd se va simti putin mai bine sa faca radiografie cu bariu.

problema este ca desi sub tratament uneori tensiunea ii urca din nou pana spre 16 cu 8. Intr-una din seri cand a durut-o si stomacul mai tare a crescut la 20. Pe langa toate acestea are o stare de moleseala/slabiciune continua.

Intrebarea mea este: considerati ca este suficient tratamentul prescris? se poate ca tensiunea sa creasca asa mult pe fondul unei boli de stomac (inca nedescoperite)?

Multumesc anticipat
1 comentarii
0
15-01-2011, ora 21:51
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Chiar fara a fi cineva hipertensiv, tensiunea are tendinta de crestere cind din diferite motive nu ne simtim bine. Probabil ca tratamentul prescris mamei nu este satisfacator, semnalati aceste lucruri medicului curant.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.