HSG si LAPAROSCOPIE EXPLORATORIE

03-01-2008
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Cred ca am postat gresit intrebarea mai inainte.
Am facut o histerosalpingografie deoarece nu reusesc sa raman insarcinata si am primit urmatorul raspuns:uter de talie normala, intens si omogen opacifiat, antereflectat.Tompele se opacifiaza bilateral, cea stg. f. lunga liniara, trompa dr. de aspect sinuos.P...(nu inteleg).slab pozitiva pe stg.Recomandare: LAPAROSCOPIE EXPLORATORIE.
Ce am inteles eu de la docotorita este ca ambele trompe sunt infundate, si ca va incerca sa faca ceva cu cea stg. si ca tb. sa fac acea LAPAROSCOPIE pentru asta.Nu am putut intra in amanunte.Trebuie ca in prima zi a ciclului urmator sa merg la ea si sa-mi dea un tratament inainte de a face LAPAROSCOPIA ( in ziua a 8-a).
Av vrea sa stiu daca forma si dimensiunile trompelor sunt influentate de ceva sau asa m-am nascut?Se poate rezolva ceva in acest caz?Pot sa am un copil?Ce inseamna mai explicit acest rezultat?Laparoscopie exploratorie inseamna numai vizualizare sau si interventie chirurgicala sau altfel asupra trompelor?Ce poate sa faca?Se poate desfunda asa trompa (zicea ceva ca numai la stg. poate sa incerce ceva)?Am avut o infectie cu ureaplasma urealitycum( mycoplasme) si am facut tratament. Va rog mult sa-mi dati un raspuns de specialitate!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul