HSG si LAPAROSCOPIE EXPLORATORIE

03-01-2008
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Am facut o histerosalpingografie deoarece nu reusesc sa raman insarcinata si am primit urmatorul raspuns:uter de talie normala, intens si omogen opacifiat, antereflectat.Tompele se opacifiaza bilateral, cea stg. f. lunga liniara, trompa dr. de aspect sinuos.P...(nu inteleg).slab pozitiva pe stg.Recomandare: LAPAROSCOPIE EXPLORATORIE.
Ce am inteles eu de la docotorita este ca ambele trompe sunt infundate, si ca va incerca sa faca ceva cu cea stg. si ca tb. sa fac acea LAPAROSCOPIE pentru asta.Nu am putut intra in amanunte.Trebuie ca in prima zi a ciclului urmator sa merg la ea si sa-mi dea un tratament inainte de a face LAPAROSCOPIA ( in ziua a 8-a).
Av vrea sa stiu daca forma si dimensiunile trompelor sunt influentate de ceva sau asa m-am nascut?Se poate rezolva ceva in acest caz?Pot sa am un copil?Ce inseamna mai explicit acest rezultat?Laparoscopie exploratorie inseamna numai vizualizare sau si interventie chirurgicala sau altfel asupra trompelor?Ce poate sa faca?Se poate desfunda asa trompa (zicea ceva ca numai la stg. poate sa incerce ceva)?Am avut o infectie cu ureaplasma urealitycum( mycoplasme) si am facut tratament. Va rog mult sa-mi dati un raspuns de specialitate!
2 comentarii
0
20-02-2008, ora 00:00
cameluta
Nu este medic/terapeut
cameluta
elis draga si eu trec tot prin aceeasi problema doar ca eu de aceasta data astept de la tine un raspuns al intrebarii mele.Descriemi si mie mai detailat despre histerosalpingografie cum te simti, in ce consta, si inca o intrebare prosteasca DOARE?nici nu stiuce ai mai rezolvat in legatura cu laparoscopia!astept vesti de la tine si iti doresc sa ai parte cat se poate de repede de un BEBE!cameluta
0
21-03-2008, ora 00:00
Elis
Nu este medic/terapeut
Elis
Buna Cameluta.Intru cu intarziere, dar s-au schimbat f. multe in viata mea in ultimul timp.Despre histerosalpingografie pot sa spun ca nu doare asa de tare, si a decurs cam asa: internare de o zi, ceva medicamente inainte cu o ora, cred ca erau calmante, apoi am fost la radiografie unde cu o seringa speciala medicul ginecolog (sau radiolog) mi-a introdus prin vagin pe trompe o substanta de contrast, hidrosolubila am inteles, pentru a putea vizualiza prin radiografii permeabilitatea trompelor.Nu a durut, a fost ceva asemananator cu niste crampe in dreptul ovarelor (ca atunci cand iti vine ciclul).Trebuie sa fii relaxata atunci.Pentru mine si atunci au fost destul de proaste vestile in ceea ce priveste trompele.In ianuarie am fost f bolnava si nu am mai putut ajunge sa fac laparoscopie.Am facut acum 2 saptamani laparoscopia.Operatia a fost usoara, cu anestezie generala, nici nu am avut timp sa realizez, intr-un minut am adormit si apoi m-am trezit intreband daca este gata.Nu mi-a fost rau dupa.Am facut perfuzii cu antibiotice, augumentin, metronidazol, si gentamicina.Acum ma simt bine, si saptamana viitoare merg la servici.Teoretic trebuie sa stau in medical 3 saptamani dupa operatie.Am stat o saptamana in spital.dar cam 2 zile m-am pregatit.Numai ca si dupa aceasta opertie vestile sunt proaste...cu trompa din dreapta nu se mai poate face nimic deoarece este infundata chiar la baza spre uter.Cea stg. a incercat sa o desfunde si sa o largeasca putin, dar tot spune doctorita ca este lunga, pe alocuri f subtire si nu prea imi garanteaza nimic.Voi risca in continuare extrauterina si nici nu se stie daca voi putea avea copii.Ar fi trebuit dupa doua luni sa merg sa incep sa fac 3 luni hidrotubatii (cam ca la HSG se introduce pe trompe o substanta cu antibiotic), astea se fac cate 3 zile tot internata in spital, si apoi stimulare ovariana, inseminare sau dupa aceea FIV (fertilizare).Oricum mi-am cam pierut speranta pentru ca trebuia sa profit si sa incerc acum imediat dupa operatie... doar ca iubitul meu a hotarat sa ne despartim dupa 5 ani jum. impreuna...in aceeasi zi cand am primit vestile proaste...sper sa se mai gandeasca la sansa de a avea si eu un copil...asa ca anul acesta a inceput prost pentru mine.Daca mai ai intreabari poti sa-mi scrii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.