HPV high risk

05-11-2015
Scorpio1
Nu este medic/terapeut
Scorpio1
Buna seara
De curand, mi am facut citologia BP si am avut surpriza sa constat ca a iesit modificata, descriind o leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut (LSIL) cu atipii HPV; frotiu ce include celule scuamoase superficiale si intermediare cu nuclei crescuti in dimensiuni (X3-4), hipercromi, contur neregulat, halou perinuclear, bi si multinucleeri, celule endocervicale si metaplaziate, granulocite.
Am facut genotipare HPV si a iesit negativ pentru tipurile 16 si 18, dar pozifiv pentru alte tipuri cu risc crescut, neprecizand care dintre celelalte sunt exact.
Anul trecut citologia a iesit in regula.
De 7 ani am acelasi partener.
Intrebarile mele sunt:
Cat de serioasa este afectiunea?
Cum se explica aceasta infestare ? Am citit ca aceste tipuri se iau prin contact sexual sau atingerea organelor sexuale. Sunt si alte cai de transmitere?
19 comentarii
0
05-11-2015, ora 21:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate lua prin contact sexual sau prin petting prin simpla frecare a zonelor genitale, chiar si cu prezervativ.
a. de la un partener de dinainte de acum 7 ani
b. de la actualul partener daca acesta a facut petting sau sex cu o alta persoana contaminata acum un an sau acum 10 ani.
Unele persoane cu sistemul imunitar foarte bun inving virusul, mai ales daca au sub 30-35 ani. Altele nu.
Treaba e cat se poate de serioasa tinand cont ca ati luat chiar o tulpina cu risc crescut (de a produce cancer).
Faceti exact si matematic ce va zice medicul, faceti la maxim 4 luni Testul Papanicolau. Chiar daca medicul va zice la mai mult. O prietena cu HPV cu risc crescut trebuia conform indrumarilor medicului sa se duca sa si-l faca la 6 luni. S-a uitat pe net. Standard era la 4 luni. Si l-a facut la 4 luni. I-au descoperit celule precanceroase si au operat-o imediat. Desi luase toate tratamentele indicate de medic.
Genotiparea se face anual. Poate va ajuta Dumnezeu si il eliminati.
1
05-11-2015, ora 22:05
Scorpio1
Nu este medic/terapeut
Scorpio1
Va multumesc pentru sfaturi si pentru informatii
Medicul m a sfatuit sa fac citologia la 6 luni, ceea ce m a uimit avand in vedere faptul ca am tulpina cu risc crescut. De asemenea mi a facut colposcopie spunandu mi ca nu este afectat colul si ca ne vedem peste 6 luni.
O sa repet analiza la 4 luni. Mi se pare mult mai precaut.
In privinta fidelitatii partenerului nu stiu cum sa procedez pentru ca oricum nu cred ca voi afla. I am spus de analiza mea si a spus ca nu a avut nimic cu nimeni dar nu pot sti asta.
M a afectat foarte tare vestea pentru ca in fiecare an toate analizele din sfera genitala au fost in regula
0
05-11-2015, ora 22:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca il faceti la 4 luni si faceti exact ce zice medicul nu se declanseaza nici un cancer. Stati linistita.
0
05-11-2015, ora 23:06
Scorpio1
Nu este medic/terapeut
Scorpio1
Sunt de acord
Va multumesc
0
06-11-2015, ora 07:51
Scorpio1
Nu este medic/terapeut
Scorpio1
O alta problema pe care o am este legata de transpiratia nocturna. Mi se intampla mai ales cu aproximativ 2 saptamani inainte de menstruatie( cel putin asa am observat in ultimele luni, desi nu stiu daca are vreo legatura). Temperatura din camera este in jur de 22C, cred eu o temperatura normala, dar ma trezesc in timpul noptii foarte transpirata si trebuie sa am tricou de schimb intotdeauna.
La ultima ecografie transvaginala mi s a spus ca am un chist de 3, 5cm pe ovarul drept ( posibil hematic) dar medicul nu mi a dat nici o explicatie daca are sau nu legatura cu aceste transpiratii. De asemenea, la sfarsitul menstruatiei am o scurgere maronie ( care dureaza cateva zile dupa cele 5 propriu-zise). Mi a fost recomandata o noua ecografie peste 2 luni pentru a vedea daca se mentine chistul.
Am facut hormonii tiroidieni, care au iesit in limite normale.

Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii despre aceasta problema?
Sau experiente asemanatoare?
Multumesc,
0
06-11-2015, ora 09:40
Scorpio1
Nu este medic/terapeut
Scorpio1
Colposcopie 03/11/2015
Colposcopie: jonctiune vizibila, ectropion buza anterioara;ZT cu EAA slab buza posterioara care se coloreaza partial la lugol si insule de epiteliu glandular, orificii gandulare pe fond iodpozitiv la nivelul buzei anterioare.
Acum am putut vizualiza rezultatul colposcopiei. Nu inteleg termenii... Imi poate explica cineva, va rog?
0
12-02-2016, ora 11:12
iulia_magda
Nu este medic/terapeut
iulia_magda
Va rog, un punct de vedere. Am o rana pe col, Papanicolau ASCUS, infectia HPV cu grad înalt 52. Am făcut analiza CIN Tech plus pentru a vedea daca virusul este sau nu activ. A ieşit negativ testul, deci virusul nu este activ, nu sunt celule modificate. In Martie sunt programată pt conizatie pt rana de pe col care a cuprins am înţeles cam tot colul. La biopsie este posibil sa iasă ceva rău in condiţiile in care CIN Tech plus este negativ? Multumesc.
0
12-02-2016, ora 12:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In acest scop se face biopsia. In momentul in care aveti asemenea rezultate, trebuie sa va alegeti un medic care sa va faca un dosar, sa va evalueze periodic. El va va indruma la ce perioada sa faceti Testul Papanicolau si ce anume analize sa mai faceti si cand, plus alte interventii.
Cititi despre tratamentul cu Ovule Propolicium.
0
12-02-2016, ora 15:30
iulia_magda
Nu este medic/terapeut
iulia_magda
Am înţeles, insa de ex, papanicolau a ieşit fără genotipare Hpv, tot timpul mi.a ieşit papanicolau in regula, repetat de vreo 5 ori. Abia la una dintre testari papanicolau a ieşit ASCUS. HpV am făcut la iniţiativa mea si mi.a ieşit 52. Medicul mi.a recomandat CIN Tech plus pentru a vedea daca virusul este activ. Rezultatul este negativ, deci virusul nu e activ. Ce înseamna asta? Probabil înseamna ca nu poate produce celule canceroase, corect? Atunci biopsia poate sa iasă cu probleme?
0
12-02-2016, ora 16:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cand virusul nu e activ nu actioneaza asupra celulelor corpului. Dar daca el nu e activ, cine v-a produs rana ?
Faptul ca nu e activ, nu inseamna ca nu se poate activa oricand. De aceea e recomandat la femeile cu HPV cancerigen sa li se faca pap-ul la interval de 3-4 luni.
Vi s-a dat biopsia ca medicul sa stie exact ce e acolo si cata parte a colului va implica atunci cand va face conizatia.
Alegeti-va un medic bun, de la un spital de stat, chiar daca sunt cozi f mari. Acestia au experienta si fac ei insisi aceste proceduri. Daca va urmariti evolutia in rimp in mod sistematic si faceti tot ce zice medicul nu se intampla nimic.
0
12-02-2016, ora 18:57
iulia_magda
Nu este medic/terapeut
iulia_magda
Va multumesc. Doctor ginecolog Bratila Petre Cornel de la Regina Maria este o alegere buna?
0
12-02-2016, ora 19:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Foarte buna !
Profesor doctor universitar, specializat pe asa ceva.
Cititi articolele despre dumneaului pe net si mergeti la dansul cu incredere.
0
18-02-2016, ora 03:29
Irina Mog
Nu este medic/terapeut
Irina Mog
Am depistat recent HPV 16, endocervicita, cistita cronica, anexita, si periodic am dureri lombare la schimbarea temperaturii (cald, frig).
Durerea este cauzata de aceste afectiuni ?
Infectarea cu hpv poate fi numai sexuala, am o relatie de 5 ani, eu nu am mai avut pe nimeni niciodata, din spusele lui la fel, in special ca testul la el a iesit negativ? cum e posibil? odata ce nu ne protejam cu prezervativul, sincer nu inteleg cum eu pot fi infectata iar el nu.
0
18-02-2016, ora 13:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In 4-25 % din cazuri testul Genotiparea HPV poate avea rezultat fals negativ.
Virusul HPV si herpesul genital sunt bolile care se iau si fara contact sexual, numai prin petting.
Vedeti partea a doua a filmului Sexului in afara casatoriei are un pret pe Youtube unde se explica mai bine acest lucru.
Durerea poate fi cauzata de acele afectiuni care trebuie tratate.
Testul Genotiparea HPV il veti face anual sa urmariti daca ati eliminat virusul.
Test Papanicolau la 3 luni sa ii urmariti evolutia.
Majoritatea femeilor il elimina in circa 2 ani.
0
14-03-2016, ora 19:41
iulia_magda
Nu este medic/terapeut
iulia_magda
Am fost la domnul dr Bratila si mi.a venit rezultatul biopsiei de col. Va rog, pana ajung la dansul, ca.s f îngrijorata, îmi puteţi spune cât de grav este: leziune intra epiteliala cu grad înalt de malignitate CIN II asociata cu cervicita cronica nespecifica. Multumesc.
0
14-03-2016, ora 19:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicul care are dosarul dv in privinta acestei probleme, respectiv dr Bratila va analiza rezultatul investigatiilor si va va comunica urmatorul pas.
0
14-03-2016, ora 20:14
iulia_magda
Nu este medic/terapeut
iulia_magda
Dar este grav? Din ce am citit CIN II are risc moderat, adica nu e cancer, corect? Poate degenera in cancer daca nu e tratat. Va rog, o părere.
0
14-03-2016, ora 20:16
iulia_magda
Nu este medic/terapeut
iulia_magda
Nu cred ca am menţionat, rezultatul biopsiei este in urma conizatiei. A fost examinat tesutul rezultat in urma conizatiei de col.
0
14-03-2016, ora 22:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cunosc. Nu sunt medic. Dar daca urmati cu strictete procedurile recomandate de medic, nu se ajunge la cancer.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •