HPV

01-07-2009
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
buna ziua . am si eu cateva intrebari. daca de exemplu o fata are niste negi veruci genitali si are relatii sexuale neprotejate cu un baiat de mult timp, si acesta nu are negi, nici un semn ca ar avea, trebuie sa mearga si el la medic nu este vb de prietena mea care are cativa negi roz, in la intrarea in vagin, si saptamana viitoare are programare la medic. sigur este infectie cu HPV din cate stiu eu, si partenerul este sigur infectat. daca ea se trateaza, dar el nu prezinta nici un fel de simptome cum ca ar avea si el ceva, doctorul ii va da tratament si pt el sau trebuie sa mearga separat la medic stiu ca sunt mai multe feluri prin care se poate scapa de negi, dar care este cea mai nedureroasa va rog dati-mi un raspuns.
1 comentarii
0
01-07-2009, ora 17:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Condilomatoza se transmite doar la 75 dintre partenerii celor cu aceasta boala, iar transmiterea de la fetele bolnave la partenerul de sex masculin este si mai rara.Deci daca el nu are vegetatii veneriene e posibil sa nu fi contactat boala perioada de la contactul sexual infectant pana la aparitia verucilor este de cateva luni, poate si mai mult.Datorita unor mecanisme imune incomplet elucidate 20 dintre cei infectati nici nu au nevoie de terapie, leziunile involuand in cateva luni fara a face nimic. Acidul salicilic, podofilina, azotul lichid, laserul, crioterapia, electrocauterizarea toate aceseta pot elimina verucile. Trebuie sa alegeti nu metoda mai putin dureroasa ci metoda care este cea mai eficienta in sensul eradicarii vegetatiilor.Obligatoriu testul Papanicolau anual e cunoscuta legatura dintre verucile genitale si cancerul de col .Pe perioada terapiei si dupa, pana la refacerea mucoasei sunt interzise relatiile sexuale.Utilizarea prezervativului scuteste pe multa lume de probleme. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.