HPV

12-06-2013
sgabi67
Nu este medic/terapeut
sgabi67
Buna ziua. Am facut un test Papanicolau si am fost depistata cu HPV tulpina 58 pozitiva. Am facut si o biopsie si mi s-a pus diagnosticul: displazie grava de cervix (SIL) cu focos de carcinom, , IN SITU', T00001 lozalizare origine necunoscuta, M09350 descriere microscopica. (analizele nu sunt facute in tara, deci scuze daca exemplificarea rezultatelor nu e tocmai cum trebuie). Mi s-a recomandat operatie de inlaturare a tesutului afectat, dar din pacate trebuie sa revin in tara. Mi-am contactat medicul ginecolog din tara, i-am zis de rezultate si el mi-a spus din start - extirpare uter si ovare. Mentinez ca in urma cu 4 ani am avut o rana pe col pe care el mi-a cauterizat-o, toate testele Papanicolau au fost bune, tot el mi-a montat o mirena acum 3 ani. Am mai citit pe forumuri si unii doctori recomanda conizatia si mai putini histerectomia. Ce imi recomandati? Vreau o clinica, un doctor care sa ma lamureasca pentru ca sunt foarte panicata. Intr-o luna vin in tara si nu stiu cu ce sa incep. Va multumesc.
2 comentarii
0
12-06-2013, ora 13:15
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Stimata Doamna,

Diagnosticul pe care il prezentati (de la examenul Babes Papanicolau si biopsie) reclama, intradevar extirparea largita a leziunii si in nici intr-un caz nu se recomanda conizatia. Va recomandam sa va adresati unei clinici care se ocupa de leziunile oncologice si care dupa o evaluare clinica, paraclinica pe rezultatele pe care le aduceti care este cea mai potrivita interventie.
In descrierea facuta de dvs. nu ati precizat varsta, antecedentele obstretice si cand ati facut biopsia, deasemenea se mai intelege ca ultimul control ginecologic a fost in urma cu 3 ani, in aceasta perioada pot aparea modificari, de aceea se recomanda ca examinarea ginecologica si examenul Babes Papanicolau sa se faca anual.

O zi frumoasa!
0
12-06-2013, ora 19:00
sgabi67
Nu este medic/terapeut
sgabi67
Scuze...am uitat sa precizez ca am 45 de ani. Am facut test Papanicolau in fiecare an. Penultimul test a fost facut in iulie 2011 iar anul acesta a fost recoltat in februarie, rezultatul l-am primit in mai ( pentru ca asta e politica acestui spital ). Nu a iesit bine testul si mi-a fost facuta o biopsie iar acum 3 zile am primit rezultatul acesteia. Am uitat sa precizez ca pe rezultat mai este mentionat, , screening pozitiv' ( asta ce inseamna ?)Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.