HPV

07-03-2012
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Am fost la dermatolog pt ca mi aparusera niste negi in zona genitala si sotului la fel.Dr a pus diagnosticul de vegetatii veneriene.As vrea sa stiu acesti negi sunt cauzati numai de virusul HPV sau pot avea si alte cauze?Dr nu mi a recomandat decat analiza VDRL care a iesit negativ.Ce analize ar tb sa mi fac in continuare pt a vedea dc este vorba de HPV si ce costuri sunt?Multumesc.Sotul tb sa si faca si el alte analize?Acest dignostic de HPV se pune doar vizual..adik un medic pune diagnosticul fara nici o alta analiza pt avedea dc e sau nu HPV?
1 comentarii
0
07-03-2012, ora 19:47
daniela h
Nu este medic/terapeut
daniela h
Buna,

Nu trebuie sa te ingrijoreze deloc acest HPV. 80% din femeile cu viata sexuala activa ajung sa fie infectate cu HPV. Este un herpes in zona genitala, care de cele mai multe ori trece de la sine si in urma careia vei deveni imuna la tulpina respectiva. La barbati e f posibil nici sa nu se manifeste prin aparitia condiloamelor. Exista un test de HPV pe care trebuie sa il faci / faceti prin care se genotipeaza ce fel de tulpina e. Mai multe detalii despre HPV pe www.micomi.ro. Daca esti in Bucuresti poti merge chiar la Micomi sa faci testul si vei afla suficiente detalii care te vor linisti. Ca in orice alta situatie, atata timp cat iti faci testele cu regularitate totul este in regula.

Sper ca informatiile sa-ti fie de folos. Multa sanatate :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.