cum se vindeca hpv genital, in afara de crema cu aciclovir?

24-07-2008
ciupic
Nu este medic/terapeut
ciupic
cum se vindeca hpv genital, in afara de crema cu aciclovir. ceva definitiv. la noi nu exista acel vaccin pt hpv? daca nu cind il aduceti si la noi in tara? daca cei care au hpv, se mai pot vaccina?care este tratamentul definitiv pt hpv. hpv-ul se transmite doar cind este activ (eruptie)?sau si fara sa fie activ?
3 comentarii
0
24-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
hpv nu se vindeca doar leziunile ce apar.virusul ramane in organism precum si herpesul si alti virusi pot reaparea uneori in timp (recidiva) sau nu...depinde de sistem imunitar in cele mai multe cazuri!vaccinul este eficient facut inainte inceperii vietii sexuale(impotriva celor mai periculoase tipuri de hpv:6, 11, 16, 18) daca ai alte tulpini hpv rezultate in urma unor teste speciale si nu apar cele high risk mentionate mai sus este desemenea indicat sa incerci vaccinul care este disponibil si in tara de ceva vreme la pret de aprox 300 euro dar asta bineinteles trebuie facut la sfatul si indrumarea unui medic specializat(ginecolog)!cand este in eruptie hpv se transmite mult mai bine.in unele articole am inteles ca exista sanse(mai mici) sa se transmita si fara a exista vreo urma de eruptie sau in unele cazuri acestea sunt prea mici pt a fi observate!deasemenea am inteles ca exista un oarecare risc sa se trasm si prin sex oral/ in orice caz eu zic sa nu te sperii chiar asa deoarece lumea medicinei de multe ori imprastie fel de fel de articole care te baga in teroare..si nu e boala cat e mai mult psihoza generata!exista riscuri desigur asa ca cel mai bine dak nu ai partener stabil protejeaza-te in permanenta iar daca ai, discuta cu el problema, mergi la controale periodice si nu prea vad ce probleme ar mai aparea!pt mai multe informatii scrie "hpv" pe google si citesti cate articole doresti despre aceasta boala.sanatate
0
24-07-2008, ora 00:00
ciupic
Nu este medic/terapeut
ciupic
intrebare:daca am herpes la gura(afara-pe buza)se transmite si la organele genitale, daca pui mina, sau altcumva, in afara de transmitere pe cale sexuala?
0
29-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
eu cred ca sansele sunt mici sa se transmita astfel.daca atingerea nu se face exact intre leziune si organul genital este mult mai putin probabil sa se intample asta.dar deasemenea banuiesc ca trebuie atentie in cazul jocurilor sexuale (sarutul sau linsul degetelor care apoi sa vina in contact cu organele sexuale) cred ca la asta te refereai.cel mai bine in astfel de cazuri sa astepti pana trece leziunea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.