HPV - sfaturi

362 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 12 13 Înainte ›
0
06-04-2011, ora 21:37
justme24
Nu este medic/terapeut
justme24
buna...ma poate ajuta cineva cu un sfat? am fost diagnosticata cu 3 tulpini de hpv si o rana mare pe col...ce pot sa fac?
0
14-04-2011, ora 20:20
geo.ali
Nu este medic/terapeut
geo.ali
buna fetelor am revenit cu vesti noi nu numai ca nu mi-au trecut cele din inauntru dar acum mi-au aparut si afara din nou chiar daca an facut tratamentul cu miraculoasa aldara. ufff vai de viata mea. chiar nu a avut nimeni si inauntru cordiloane sa stiu si eu ce tratament a urmat? multumesc
0
19-04-2011, ora 09:24
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@justme24

Doctorul ce ti-a zis? Trebuie monitorizata rana pe col, trebuie facute teste Papanicolau macar la 3 luni si trebuie sa iti intaresti sistemul imunitar ca sa poata lupta cu virusul. Oricum sa nu te rezumi la parerea unui singur doctor, sa mergi macar la 2 doctori si ar fi bine sa mergi la un doctor specializat pe problemele cu HPV, cum sunt cei de la clinica MICOMI: http://www.micomi.ro/start.htm

Trebuie sa stii ca virusul acesta este foarte raspandit si poti duce o viata normala chiar si cu el. Oricum daca te ingrijesti ai sanse mari sa-l elimini din organism. Acum nu se stie sigur daca chiar se elimina sau doar ajunge la valori nedetectabile, eu prefer sa traiesc cu ideea ca-l pot elimina.

Nu dispera, stiu din proprie experienta ca la aflarea unei astfel de vesti te simti daramata insa trebuie sa mentii o gandire optimista si sa mergi mai des la doctor. Altceva nu prea avem ce face.
0
19-04-2011, ora 09:25
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@geo.ali

Nu stiu de ce am impresia ca tratarea condiloamelor tine mai mult de norocul fiecaruia, in sensul ca depinde cum reactioneaza organismul...eu nu cred ca am asa ceva dar azi ma duc sa fac o colposcopie si o rog pe doctora sa se uite mai atent...ca sa stau eu linistita.
0
28-04-2011, ora 16:50
justme24
Nu este medic/terapeut
justme24
am fost la doctor, mi am facut papanicolau care a iesit bine, dar am fost diagnosticata cu hpv tulpini 31, 56, 73.urmez un tratament cu ovule polyginax si antiinflamatoare flamexin praf...dupa ce il termin mi a zis un doctor sa ma duc la control sa vad in ce stadiu este rana, ca daca nu e nicio modificare trebuie cauterizata...ce parere aveti?
0
29-04-2011, ora 11:54
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Buna,

Am si eu o intrebare, dupa aplicatiile cu Aldara v-a durut? Pentru ca am o colega careia i s-a aplicat intern si a durut-o 2 zile dupa, durere profunda si continuu.
Mie mi-a spus doctorita ca se aplica si intern (pe prospect se specifica ca nu se aplica intern pentru ca nu iti aplica acasa, de unul singur, insa sub supravegherea cadrelor medicale e ok) Nu mi s-a parut prea convingatoare explicatia, insa doctorii de la Medsana aplica intern si au zis ca au avut sute de paciente carora le-au aplicat.

Referitor la vaccin, mi-am facut prima doza si nu am avut absolut nimic nici macar o ameteala sau ceva.
0
29-04-2011, ora 16:32
geo.ali
Nu este medic/terapeut
geo.ali
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3342 citeste si u prospectrul ana, nu scrie nicaieri ca aldara poate fi aplicata intern de catre doctor, cum am mai spus eu am avut rani teribile de la aldara si am folosito doar exterior (degeaba am folosito oricum acum mi-au aparut iar ) si eu am in interior acum si doctorul mi-a spus ca electrocautizarea e singura solutie. multa sanatate iti doresc, eu oricum mi-am pierdut orice speranta
0
02-05-2011, ora 18:30
szila5891
Nu este medic/terapeut
szila5891
buna. sunt barbat si am fost la dermatolog care m-a depistat cu hpv. azi mi-au facut Crioterapie, dar eu as vrea mai mult. ce se poate face??? Analize sa-mi fac eu sau prietena? si cat este timpul de incubatie la care merita facut testu??? Exista vre-au tratament sa nu mai apara???
0
08-05-2011, ora 14:52
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@szila5891

Daca ai fost depistat cu HPV si vrei sa stii exact ce tulpini aveti, este de ajuns sa faca testul unul dintre voi pentru ca atat tu cat si prietena aveti acum acest virus care se transmite chiar si prin sarut. Nu exista tratament pentru HPV, putem doar intari imunitatea care sa poata lupta cu acest virus pentru a-l elimina ca pe oricare alt virus. Acum depinde de la caz la caz daca reusesti sa-l elimini vreodata, am citit despre cazuri care au scapat de el (sau cel putin a ajuns la valori nedetectabile incat nu mai iese la analize) dar si de cazuri care se lupta cu el de ani.
Eu am incercat sa mananc mai sanatos, sa iau vitamina C, propolis, echinaceea si doctora mi-a recomandat isoprinosine pe care voi incepe sa le iau cand am bani (costa o cutie aproape 80 ron).
Nu stiu ce sa mai zic, decat ca urez tuturor multa sanatate si atentie pe viitor.
0
12-05-2011, ora 14:39
Tina Er
Nu este medic/terapeut
Tina Er
Am citit comentariile voastre si m-am cutremurat... Am facut cateva analize de secretie, papanicolaul, iar ginecologul mi-a recomandat si o colposcopie, insa din cauza preturilor piperate si a lipsei de bani nu am facut-o.

Au trecut 2 ani de atunci si mi-e tare frica sa nu cumva sa am HPV sau alt virus sau bacterie care sa ma imbolnaveasca.

Am citit si articolul: http://erotic.rol.ro/hpv-de-la-teorie-la-experienta-personala-30665.html si am inceput sa imi pun din ce in ce mai multe intrebari!

Imi puteti recomanda un ginecolog bun, in Bucuresti, cu preturi mici? Vreau neaparat sa ma duc... insa am posibilitati financiare limitate!
0
13-05-2011, ora 16:03
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Am fost ieri pe la doctora mea pentru un tratament cu laser pe care-l fac pentru ovare si inflamatie in sfera genitala. Si imi spunea de cauterizare in cazul problemelor de pe col, ca NU ESTE INDICATA. Este preferata de multi doctori fata de excizie pentru ca este mai usor de facut insa vindecarea decurge mult mai greu si deci este mai greu de suportat de catre paciente. A zis ca daca la excizie, vindecarea se face cam in 2 saptamani, la cauterizare poate dura si 2 luni cu sangerari, infectii si schimbat de pansamente. A mai zis ca nu a facut niciodata cauterizare pe col si ca nici nu va face. Asa ca inainte sa ajungeti in operatii, mergeti la mai multi doctori si nu va lasati operate de primul doctor care se grabeste sa mai scoata un ban.
Neaparat sa faceti COLPOSCOPIA! Povestea doctora ca unii medici hotarsc sa opereze pe col FARA sa faca inainte o colposcopie, deci fara sa vada exact ce se intampla acolo.
Repetati mereu la 6 luni - un an, colposcopia + papanicolau. Astfel nu se ajunge la cancer si pericolul poate fi indepartat din timp.
0
13-05-2011, ora 16:05
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ Tina Er

Eu am noroc ca la Ploiesti unde locuiesc acum este o doamna doctor foarte draguta si buna care are preturi mici fata de Bucuresti: 15 ron papanicolau + secretii si 30 ron colposcopia. Nici eu nu mi-as permite sa dau 200 ron pe o colposcopie cat costa acum la o clinica particulara...Intentionez sa ma mut cu chirie in Bucuresti dar voi continua sa merg la control la Ploiesti. In Bucuresti nu stiu pe cine sa iti recomand. :(
0
18-05-2011, ora 02:56
carmenx21
Nu este medic/terapeut
carmenx21
Buna. Acum 3 saptamani am descoperit negii in timp ce eram la dus. Cu 2 luni inainte fusesem la un control ginecologic deoarece abia imi incepusem viata sexuala si vroaim sa stiu ca e totul bine, Cand am mers in legatura cu negii la agelasi ginecolog care m-a consultat prima data mi-a spus ca negii, care se prezinta atat la exterior cat si la interior sunt foarte mari si trebuiesc cauterizati. Atunci am aflat de HPV.

Cei 2 medici la care am fost pana acum nu m-au ajutat foarte mult, foarte putine informatii, am cauta informatii pe internet pana acum pentru ca sunt panicata, de fapt ingrozita de situatia asta. Lucrez dupa-amiaza, mananc cand imi aduc aminte, ma stresez pentru orice, muncesc peste program mult, fumez foarte rar la modul ca ma las cand am chef si ma tine cu lunile.

Ultimul medic la care am fost(clinica particulara), decat sa se ocupe el de situatie m-a trimis la Colentina.

Am facut testul Papanicolau, trebuie doar sa merg sa-mi citeasca rezultatele, si intre timp am inceput sa iau Imunomix (echinceea + propolis).

Despre mine as vrea sa mentionez aici ca am avut un singur partener si am facut sex doar protejat. Am programare la alt medic ginecolog peste 2 sapt (menstruatia intre timp), dar pana atunci mi-e groaza.
0
18-05-2011, ora 10:03
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Carmen, calmeaza-te. Daca te stresezi in legatura cu situatia asta, n-ai sa rezolvi nimic, ba mai mult rau o sa faci. In primul rand, fa genotiparea HPV ca sa vezi cu ce tulpini ai de-a face. La modul teoretic, tulpina/-ile care ti-au dat negii (asta daca sunt negi provocati de HPV, mai verifica cu un medic dermatolog bun, a facut bine ca te-a trimis la Colentina) e cu risc scazut oncologic. Pe de alta parte, nu ai de unde sa stii daca ai si tulpini cu risc crescut tocmai pentru ca acestea nu au simptome (nu provoaca negi, veruci, papiloame, condiloame etc) si tocmai de aceea e bine sa faci genotiparea. In ceea ce priveste negii, exista tratamente pentru ei, cel mai indicat fiind cel cu laser. Sau poti sa ai rabdare si sa astepti sa dispara de la sine, cam in 2 ani. Asta la modul teoretic, pentru ca practic depinde foarte mult de tine si de sistemul tau imunitar. Respectiv, linisteste-te si nu te mai stresa, pentru ca iti distrugi si mai tare imunitatea.

Si inca ceva. Daca intr-adevar e HPV si e luat de la partener (chit ca ati facut protejat, probabil ca au mai existat ceva atingeri in zona), trebuie sa mergeti impreuna la doctor (dermatolog) ca sa vada daca are si el negi si sa-i trateze. Chiar si asa, relatiile sexuale dintre voi nu prea mai sunt indicate, asta daca vrei sa scapi de negi si sa nu reapara.
0
18-05-2011, ora 11:53
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ michidoo esti sigura ca tulpinile cu risc crescut oncologic (cum am eu) nu dau si negi? Mie mi s-a spus ca si acestea dau (ca toate tulpinile de HPV dau negi, plus ca unele au si risc crescut oncologic) si prietenului meu ii aparusera vreo 3 care s-au retras momentan. Sau poate nu erau papiloame/condiloame (nu stiu care este diferenta intre ele)? Nu stiu ce sa zic, eu am intre sani un fel de negi iar doctora mi-a zis ca vor trece de la sine (sunt foarte mici), ca sunt dati tot de HPV si ca nu are rost sa-i cauterizez fiind asa mici (sa astept sa dispara). Faza e ca am impresia ca se intind pentru ca sunt in zona unde se freaca sutienul de piele (sunt niste puncte mici care se simt la atingere si cam atat).
Nu am cum sa nu mai fac sex pana dispar, cred ca o iau razna daca incep sa imi fac griji pentru fiecare punct care imi apare...

@ carmenx21 linisteste-te si mai cere si alte opinii. Nu te ajuta cu nimic acum panica. Hai, curaj.
0
18-05-2011, ora 20:56
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
pai sa ne gandim asa: daca toate tulpinile HPV ar da negi, inseamna ca nu s-ar mai ajunge la cancer de col tocmai pentru ca femeile s-ar duce la doctor din timp (adica atunci cand apar negii). Mai degraba e valabila cealalta varianta: tulpinile cu risc scazut pot sa se se comporte ca niste tulpini cu risc crescut si sa cauzeze probleme destul de grave pe col, pe fondul unui sistem imunitar slabit. Oricum, virusul asta este unul inteligent, in sensul ca se adapteaza si apar tot felul de mutatii. Tocmai de aceea vaccinul nu e o idee foarte buna. El e gandit pentru anumite tulpini (cele studiate) dar tu poti sa ai o tulpina care a suferit deja mutatii si atunci nu te mai ajuta cu nimic vaccinul.
0
19-05-2011, ora 12:25
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Nici nu stiu ce sa mai cred michidoo, cert este ca virusul asta este destul de nou, presupun ca inca este studiat. Pana sa ma pricopsesc cu el nici nu auzisem de el (auzisem de cancerul de col dar nu si ca ar fi dat de un asemenea virus). Ar fi bine ca tulpinile high-risk sa nu dea si negi insa nu sunt asa sigura pentru ca prietenului meu ii iesisera 3 la un moment dat care insa s-au retras. Poate nu erau negi si erau altceva? Ce-i drept i-au iesit, s-au retras si ultima oara iesise iar unul (care inca il mai are) insa atunci cand s-au retras, s-a intamplat intr-o perioada scurta de timp (cateva saptamani) dupa ce i-am zis sa ia pastilute de vit C+propolis+echinaceea pentru sistemul imunitar.
Din ce am citit despre acesti negi, nu s-ar retrage asa repede de la sine deci e foarte posibil sa fi fost altceva. In afara de asta, mie nu mi-au aparut chiar daca am avut contacte cu el.
Eu sfatuiesc pe toate lumea sa nu dispere si sa lupte pentru intarirea sistemului imunitar. Cred ca este singura noastra sansa sa scapam de virusul asta pentru ca exista in general n virusuri pe care organismul uman le elimina prin raspunsul sistemului imunitar. De ce nu s-ar intampla la fel si cu HPV?
0
19-05-2011, ora 13:09
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Sa stii ca HPV-ul exista de cand lumea. A fost gasit chiar la mumii, asta inseamna ca exista de cel putin cateva mii de ani. Intr-adevar, a fost descoperit si studiat recent, de aceea nu stie multa lume despre el. Dar cancer de col a existat si inainte sa se stie ca e provocat de HPV iar ginecologii tratau ca si acum, adica local (e adevarat, cu mijloacele mai rudimentare pe care le aveau). Nu vad la ce ne foloseste sa stim ca avem HPV de vreme ce tot nu putem trata virusul, ci doar modificarile pe care le provoaca. Inainte femeile tratau o simpla rana pe col, acum stiu ca e provocata de HPV si se panicheaza, pentru ca au auzit ca duce la cancer. Iar panica asta nu aduce nimic bun.

De ce exista mai multe cazuri de cancer de col in zilele noastre? Foarte simplu. Din cauza stilului de viata care s-a schimbat radical in ultima suta de ani. Pe de o parte, revolutia sexuala a schimbat mentalitatile, sexul neprotejat si cu cat mai multi parteneri devenind o chestiune la ordinea zilei. Pe de alta parte, femeile si-au distrus singure sistemul imunitar prin imbuibarea cu anticonceptionale (care, in mod ironic, le-au oferit posibilitatea de a face sex neprotejat si de a se infecta astfel cu HPV) plus stilul de viata foarte solicitant, tot incercand sa tina pasul cu barbatii, eventual sa-i depaseasca. Haideti sa recunoastem, organismul femeii este mult mai delicat si necesita o atentie speciala. Daca lucrezi 12 ore pe zi, fumezi ca un salahor, nu te odihnesti suficient pentru ca mai trebuie sa tii si o casa, un barbat si eventual copii, mananci pe apucatelea (eventual mai tii si cura de slabire), atunci nu ar trebui sa te mire ca ai sistemul imunitar la pamant. Si HPV-ul e nimica toata pe langa ce ne paste. Ganditi-va ca mai nou, in Romania, TBC-ul e in floare. Da da, boala aia de care se murea pe branci acum 100 de ani. Stiti cat de usor se ia? In RATB, e suficient sa tuseasca cineva sau sa puna mana cu secretii pe bara unde vei pune si tu mana. Foarte multa lume e expusa infectarii iar odata ce te-ai infectat, boala se dezvolta sau nu, in functie de ghici ce?...sistemul imunitar! Tocmai de aceea apar din ce in ce mai multe cazuri de TBC. Pentru ca din ce in ce mai multa lume are sistemul imunitar slabit, din cauza stilului de viata. Desigur, la modul ideal, atat HPV-ul cat si bacilul Koch (responsabil pt TBC) sunt tinuti in frau de catre sistemul imunitar. La modul practic, uitati-va doar cate femei fac coada la cabinetele de ginecologie si cate umplu internetul cu povesti horror.

QED
0
19-05-2011, ora 13:42
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Pfoai de capul meu, habar nu aveam ca TBC-ul se transmite asa de usor...mi-e rau :(

Daca raman pe viata cu virusul asta (inca mai sper sa-l elimin cumva) nu stiu cum voi mai putea avea o familie. Cum sa fac copii si sa-i cresc stiind ca exista riscul sa ia HPV de la mine prin simpla atingere? Ce barbat sanatos ar mai vrea sa se casatoreasca, cu mine stiind ca am acest virus? Va trebui sa dau anunt la matrimoniale "caut barbat bolnav de HPV 31" :(.
Stiu ca suna aiurea dar cred ca asta e realitatea. Niciun barbat sanatos nu va vrea sa petreaca viata cu o femeie purtatoare de virusi, oricare ar fi acestia.. :((
0
19-05-2011, ora 13:48
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Apropo, ma recunosc la partea cu anticonceptionalele si curele de slabire... :(
0
19-05-2011, ora 14:05
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Nu dramatiza :) In primul rand, gandeste-te de unde ai tu virusul. Nu de la un barbat? Oare nu (si) prin ei se transmite? In plus, la ei nu se vad intotdeauna simptomele (daca admitem ca tulpinile cu risc crescut nu dau negi) ceea ce ii face sa se considere perfect sanatosi si sa o faca neprotejat intr-o veselie. Sa nu mai spun ca sunt atat de convinsi ca sunt "curati" incat refuza sa faca o simpla analiza. Poate exagerez acum, dar o sa ai sanse sa gasesti un barbat fara HPV doar printre virgini (si nici atunci nu e sigur). Nu uita (si cred ca ti-au spus-o si doctorii): toata lumea are sau a avut intr-un moment din viata HPV. Multi nici nu au stiut ca-l au tocmai pentru ca nu s-a manifestat. Si da, eu cred in teoria cum ca dupa 1-2 ani dispare dar ca poate sa reapara oricand e slabit sistemul imunitar.

Asa ca nu e cazul sa te auto-stigmatizezi. Un barbat care te iubeste cu adevarat te va iubi cu toate bolile si toti virusii pe care ii ai. Si va accepta sa ia si HPV-ul de la tine. Am auzit de cazuri in care ea avea hepatita B sau C si a decis impreuna cu partenerul sa o faca neprotejat. Gandeste-te cati barbati folosesc serviciile damelor de consumatie (ca sa nu le zic altfel) si o fac neprotejat. Daca ei sunt in stare sa se expuna riscului, si asta doar pentru o partida de sex, trebuie sa se gaseasca un barbat care sa-si asume riscul de a trai impreuna cu tine.
0
19-05-2011, ora 14:08
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Multumesc Michidoo de incurajari :D Sa ne ajute Dzeu pe toti sa trecem peste incercarile astea.
0
19-05-2011, ora 19:08
lenutza28
Nu este medic/terapeut
lenutza28
eu una nu ma regasesc in ce sa scris mai sus, am avut doar un sigur partener in viata mea care este sotul meu, antic nu iau, am luat decat 3 luni acum vreo 3 ani pt ca am avut un chist ovarian, de fumat nu, cura de slabire nu, de cand suntem impreuna mereu ne-am protejat si chiar cu prezervativ, dar asta nu conteaza ca dc mi-au zis ca sa transminte chiar dk am folosit presv. si totusi am luat acest virus cum nustiu.(am mai scris cu cateva pagini in urme).
dupa un an si jumatate (de cand am aflat ca am acest frumos virus), am scapat de acest virus.la inceput am fost si eu fff stresata, nopti nedormite..etc, cum cred ca se intampla cu multe dintre noi la aflarea vesti.dar cu timpul mam obisnuit ca il am, am inceput sa manca mai multe fructe si legume, la mine la inceput eram doar purtatoare nu aveam nimic, nici un neg si nici sotul.intre timp am facut nunta pur si simpul am uitat total de acest virus ca il am dar in acelas timp am fost stresata la maxim, zile nemancate, alergaturi (cum multe dintre voi sititi cum este inainte de nunta) si dupa ce am terminat cu nunata cu tot, scapsem de acel mare stres mi-ai iesit negi am fost la doct, mi-au o crema ca sa ma dau cu ea intre timp am inceput sa manca mai bine, am luat si vitamine pt intarirea sistemului, intre timp umblam numai pe la doct analize, papa nicol., colop.la dermataolog...etc, si intrun final dupa 4 luni vesti ff bune, am scapat de virus, nu imi venea ca cred, ziceam ca nu e adevarat.
si sotul a fost alaturi de mine, el a fost mai optimist decat mine, cu toate ca la inceputul vesti au inceput si neintelegirile dintre noi.chiar vroaim sa ma despart de el dar el nu a considerat acesta ca e un motiv de despartire.
va doresc tuturor multa sanatate si sa veniti cu vesti bune.
0
19-05-2011, ora 23:07
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
@lenutza28, inteleg ca genotiparea HPV a iesit negativa?
0
05-06-2011, ora 00:28
blue angel
Nu este medic/terapeut
blue angel
Buna! acum cinci saptamani mi-au aparut si mie cateva bubite in zona genitala, am asteptat trei saptamani sa imi treaca, dar degeaba nu s-a intamplat.Am fost apoi la ginecologie si mi-a spus doamna doctor cum m-a vazut ca sunt condiloame genitale externe si mi-a recoltat pt Papanicolau acesta iesind bine.Mi-a zis ca pot sa incerc sa iau antivirale ISOPRINOSINE si ECHINACEEA pt imunitate, dar nu crede ca or sa treaca si ca ar trebui electrocauterizate.Mi-a fost un pic frica si am zis ca ma mai gandesc si o s-o sun.In ziua aceea mi-am cumparat Isoprinosine, Echinaceea si Probiotice.mi-am mai cumparat si crema de TUIA si alcoolatura de TUIA cu care ma dadeam pe ele dupa ce faceam dus.Am luat o saptamana si condiloamele erau tot acolo, nici mai multe, nici mai putine, nici mai mari, nici mai mici.Am sunat la doctorita hotarata sa -mi le cauterizez, m-a programat a doua zi.Ce credeti a doua zi cand m-am trezit imi venise ciclu si a trebuit sa sun sa aman o saptamana.in vreo patru zile cat am fost pe ciclu am vazut ca erau din ce in ce mai mici, cand mi-a trecut ciclu nici condiloamele nu mai erau.Nu stiu ce sa zic dar sunt foarte bucuroasa ca nu mai e nevoie sa ma cauterizez, parca a fost o minune dumnezeiasca, dar sa stiiti ca alcoolatura de tuia m-a ajutat foarte mult, asa zic eu, cel putin in cazul meu.Voi avea deacum incolo grija mai multa cu imunitatea.Va doresc sa va faceti si voi bine cat mai repede.Va pup!
0
06-06-2011, ora 11:39
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ blue angel - ti-ai facut tipizarea HPV sa vezi ce tulpina ai? Faptul ca Papanicolau a iesit bine nu inseamna ca investigatiile se opresc aici. Ar trebui sa faci si o colposcopie.
0
06-06-2011, ora 15:42
carmenx21
Nu este medic/terapeut
carmenx21
Buna din nou. Mi-am facut programare la un alt medic ginecolog pentru o a doua opinie si intre timp am primit si rezultatele la Papanicolau care confirma ca ceva nu e in regula. Urmeaza sa fac genotiparea, astept salariul acum.

Am observat insa ca in ultima vreme unele condiloame mi-au disparut si imi apar prin alte locuri. Am luat 20 zile Imunomix si acum voi incepe tratment cu Isoprinosine si Condyline si Bepanthen.

Doamna doctor care m-a vazut ultima data a spus ca nu e necesar cauterizare inca si sa mai astept in timp ce fac tratamentul cu Isoprinosine cateva luni.

In acelasi timp am niste mancarimi in acea zona de innebunesc. Ce as putea sa fac in legatura cu mancarimile?

O zi buna!
0
06-06-2011, ora 15:49
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
@ carmenx21, sigur e HPV si nu herpes? Condiloamele nu ar trebui sa dea mancarimi, decat poate cand le arzi, dar am inteles ca nu ai inceput inca sa dai cu Condyline. Nu a iesit cumva candida la analize (in Pap, secretie sau cultura pe col)?
0
07-06-2011, ora 09:38
ticc
Nu este medic/terapeut
ticc
buna ziua, am 19 ani si anul trecut mi-au aparut condiloame genitale... in primele 3 luni dupa ce au aparut nu am fost la medic.
dupa ce am fost mi s-a spus ca am 7 condiloame si dupa niste analize a iesit si candidoza. m-am tratat mai intai cu condyline ca sa scap de o grija. in acest timp a fost tratat si partenerul meu.
1. la prima intalnire cu domnul doctor mi-a spus ca s-ar putea sa-mi faca trimitere la un cabinet sa aflu genotipul, lucru care pe mine m-a bagat imediat in sperieti, iar la a 2-a intalnire atunci cand mi-am aflat analizele dansul mi-a prescris condyline ovule si diflucan. intrebarea mea este urmatoarea: ar trebui sa imi mai fac griji?... au trecut 5 luni de atunci si pana acum nu am mai prezentat niciun condilom. insa acum ca nu mai sunt cu nimeni imi fac griji si pentru fostul meu partener, a facut tratamentul odata cu mine (a luat si el diflucan si si-a dat cu o crema/unguent timp de o saptamana - 2 pe zona genitala)si pana in prezent nu a avut nimic (mentionez ca noi am fost impreuna 1 an si mie mi-au aparut "bubele" cand aveam 4 luni impreuna, asta inseamna ca eu am fost infectata inainte de a fi cu el).
2. se poate ca el sa aiba totusi acest virus?
nu am facut niciodata testul babes nicolau... si urmeaza sa ma programez dupa sesiune
sunt destul de speriata... mai ales dupa ce citesc atatea lucruri pe internet despre virusul hpv. as dori sa nu ma bage nimeni in panica pentru ca si asa sunt cu nervii la pamant de ceva timp.
eu sunt de parere ca a fost ceva legat de sistemul meu imunitar scazut si din aceasta cauza dupa ce am fost prima oara la medic am fost sa-mi iau vitamine pentru intarirea sistemului imunitar si am inceput sa-mi schimb putin stilul de viata.
0
07-06-2011, ora 10:18
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ ticc - nu trebuie sa te bage in sperieti genotiparea. In urma acelei analize aflai doar ce tulpina de HPV ai, daca este cu risc crescut sau scazut. Nu e neaparat cazul sa fi fost infectata inainte sa fii cu fostul partener, poate el te-a infectat, condiloamele apar diferit de la persoana la persoana (poate dura si ani de zile sau sa nu apara niciodata).
La ce te referi cand intrebi daca ar trebui sa iti faci griji?
Cu siguranta fostul tau partener are acest virus chiar daca nu are "semnalmente" pentru ca se transmite foarte usor pe care sexuala chiar daca ati folosit prezervativ.
Testul Papanicolau nu depisteaza HPV insa e bine sa-l faci. De asemenea ar fi bine sa faci si o colposcopie unde se poate vedea daca sunt modificari pe col. Mie mi-a iesit mereu bine Papanicolau si intamplator mi-a fost descoperita infectia cu HPV pe col (la mine este foarte intinsa) cand am facut prima colposcopie din viata mea.
Nu ai de ce sa te panichezi, o gramada de lume traieste cu acest virus si la fel de multe lume se pare ca-l elimina prin raspunsul imunitar al organismului. Trebuie sa ai grija de tine, sa iti cresti imunitatea si sa mergi mai des la control ginecologic. De asemenea inainte sa ai alt partener, ar trebui sa-l anunti ca ai HPV pentru ca va lua si el acest virus.
Eu aici am probleme, ca nu stiu ce barbat sanatos ar vrea o partenera cu acest virus, poate sa te iubeasca prea mult si sa nu-i pese insa mi se pare destul de ireal.
Nu-ti pierde speranta si incearca sa gandesti pozitiv! Te pup.
Adaugă un comentariu / răspuns
362 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •