HPV - sfaturi

362 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 12 13 Înainte ›
1
29-11-2010, ora 22:04
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Buna seara,

va anunt fericita ca nu mai am hpv. Pentru cele care au citit ce am mai postat in trecut, va zic ca am reusit sa scap de hpv 18, ceea ce mi se pare cu adevarat o minune. Cand am fost sa-mi iau analizele am plans de bucurie chiar acolo in clinica.
Ajunsesem intr-o stare in care chiar nu-mi mai pasa ca am acest virus, ma obisnuisem cu gandul, ma cam culcasem pe o ureche si nu pot sa spune ca mai eram speriata, asta dupa ce la inceput acum un an si cateva luni cand am aflat ca am hpv, am suferit o mare depresie.
Am avut negi, am folosit si aldara si condyline. Singurul tratament mai deosebit pe care l-am facut a fost cel cu aloe vera. Sincer nu stiu de la ce mi-a trecut, cred ca cumva toate combinate.

Va doresc si voua sa aveti speranta si incredere. Eu de exemplu cand am fost sa-mi repet testul de genotipare ADN, mi s-a spus ca n-are sens sa fac genotiparea adn ci sa fac pur si simplu testul simplu de depistare hpv zicandu-mi ca n-are sens sa-l fac daca am hpv 18, ca daca ai tulpina asta nu scapi de ea niciodata si ai hpv toata viata.
Eu i-am spus doamnei ca am bani sa fac testul si ca totusi am speranta, este dreptul meu sa sper.
Iar dupa zece zile am aflat rezultatul cel bun ca nu mai am hpv.

Eu mi-am imaginat intotdeauna cum ma voi simti dupa ce nu voi mai avea hpv. Si uitati ca acum chiar pot zambi din nou. Probabil ca suna patetic ce va scriu, insa simt nevoia sa zic aceste lucruri pentru ca eu personal am suferit foarte mult in primele luni cand am aflat ca am hpv si am suferit in special psihic, pentru ca mi-era frica de necunoscut.

Sanatate multa va doresc. Si incercati sa sperati pana la capat.
0
29-11-2010, ora 22:21
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
exipi, ne bucuram pentru tine! Ai grija in viitor, ca sa eviti o reinfectare, testeaza-ti partenerul sau protejeaza-te
0
03-12-2010, ora 16:20
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
exipi ce mult ma bucur pentru tine! Si cat imi doresc sa vin si eu peste un timp sa va dau aceeasi veste buna. Pot sa te intreb ceva, legat de anticonceptionale? :D Foloseai pastile AC cand ai aflat ca ai hpv? Daca da, le-ai intrerupt in toata aceasta perioada? Sunt curioasa cum a fost in cazul tau pentru ca eu inca nu m-am decis sa intrerup AC-urile, fiind cea mai sigura metoda contraceptiva la ora actuala...
Te-am pupat si multa sanatate!
0
03-12-2010, ora 16:57
Maria1285
Nu este medic/terapeut
Maria1285
Buna seara,
Am si eu o problema.Am HPV tulpina 51, imi fac odata la 6 luni testul Papa Nicolau si pana acum au iesit bine testele, luna aceasta trebuie sa ajung pentru un nou test-problema este ca in urma unui contact sexual secetia mea a devenit maronie(ca dupa ciclu) si nu pot sa nu fiu speriata, poate suna ridicol dar ma si vad diagnosticata cu cancer.as vrea sa stiu daca exista intr-adevar motive grave de ingrijorare in ceea ce ma priveste si daca exista cumva posibilitatea ca un test Papa Nicolau sa fie gresit(mi s-au mai gresit analize deci sunt patita).
Va multumesc din suflet!
0
03-12-2010, ora 17:04
Maria1285
Nu este medic/terapeut
Maria1285
Buna seara din nou,
Am citit ce-a scris exipi despre tratament.mie doctorul nu mi-a dat nici un tratament pentru hpv tulpina 51-mi-a zis doar ca trebuie sa am grija de mine(sa nu-mi scada imunitatea)dar atat.trebuie sa fac si eu un tratament??????????
0
03-12-2010, ora 17:05
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna Maria.
In primul rand nu trebuie sa te panichezi. Daca a iesit bine Papanicolau este semn bun insa pentru urmarirea evolutiei hpv-lui nu este de ajuns. Trebuie sa faci si colposcopie ca sa vada doctorul cum arata colul tau. Daca e curat si nu apar niciun fel de modificari, nu ai de ce sa iti faci griji. Ai facut vreodata colposcopie? Oricum nu te gandi la cancer, acesta se instaleaza in decursul unor perioade lungi de timp (ani de zile), nu in cateva luni.
Sfatul meu este oricum sa mergi la doctor, poate acea secretie este de la altceva.
0
03-12-2010, ora 17:07
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Nici mie nu mi-a dat tratament dar am inceput sa iau propolis + vitamina C + echinaceea pentru intarirea imunitatii. De asemenea trebuie sa ai grija de tine in general: mancat sanatos, odihna, sport, fara fumat. Organismul poate apoi rezolva singur problema acestui virus, in cele mai multe cazuri.
0
03-12-2010, ora 18:33
Maria1285
Nu este medic/terapeut
Maria1285
Multumesc mult pentru raspunsuri.Colposcopie am facut acum 2 ani cand mi-a fost depistata si o rana pe col pentu care am facut erad daca imi aduc bine aminte.dar de atunci nu fac decat citologia odata la 6 luni
0
04-12-2010, ora 13:23
lady_v
Nu este medic/terapeut
lady_v
Buna ziua,

Vreau sa va faz cunoscut un tratament pentru condiloamele produse de HPV, cele exterioare. Pt inceput am facut un tratament cu Condilyne, insa peste ceva timp mi-au iesit la loc, plus pierderea elasticitatii in zonele respective... un cosmar. si am incercat sa caut un tratament mai eficient. am gasit pe un site postarea unui baiat care s-a tratat astfel, si am adoptat si eu tratamentul lui. In fiecare zi mi-am pus pe condiloame un amestec ca o pasta din 3 pastile de VITAMINA C si 2-3 picaturi de OTET!!!! de 3 ori pe zi, si acoperit cu pansament. vreau sa zic ca intr-o saptamana am scapat de condiloame. si nu au mai reaparut. am 2 luni de zile de cand pielea mea este curata, fara condiloame. Nu mai gasesc site-ul acum insa am cateva care sunt in engleza http://www.ehow.com/how_5457789_create-homemade-genital-warts-remover.html
Pe langa otet + vitamina C am luat si ECHINACEA capsule, tot de 3 ori pe zi inainte de mesele principale. este un imunostimulent excelent.
Igiena in zona genitala este foarte importanta, si prosoapele trebuie folosite numai o singura data, dupa care trebuie spalate cu CLOR!!!
asa am scapat eu de condiloamele genitale exterioare. daca exista condiloame interne nu recomand acest tip de tratament
0
06-12-2010, ora 13:56
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Maria, nu este de ajuns testul Papanicolau pentru monitorizarea evolutiei hpv-lui. Fa-ti neaparat colposcopie la cel mult 6 luni, nu te limita doar la Papanicolau.

Lady_v multumim de informatie. Eu nu am avut niciodata condiloame si sper sa nici nu am...Pentru stimularea imunitatii eu iau propolis + vit C + echinaceea.
0
08-12-2010, ora 23:46
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Buna crissm,

eu nu luam anticonceptionale cand am aflat ca am hpv. Dar am inceput sa iau la cateva luni pentru ca am endometrita si mi-a recomandat medicul pentru a nu mai avea dureri de ovare. Stiu ca se zice ca nu e bine sa iei daca ai hpv, dar nu stiu ce sa zic, eu am riscat pt. ca in cazul meu imi rezolvau problema cu dureri de ovare.
0
10-12-2010, ora 11:13
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Multumesc exipi de raspuns.
Eu iau de 10 ani si ma simt foarte bine cu ele. Si eu aveam dureri mari in timpul menstruatiei, pierdeam mult sange etc, si per total m-am simtit foarte bine cu ele. In ianuarie ma duc la control insemnand papanicolau+secretii+colposcopie si ma hotarasc atunci daca sa intrerup sau nu.

Sarbatori fericite si multa sanatate tuturor.
0
22-02-2011, ora 11:58
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Buna,



In mai 2010, in urma unui PAP si apoi a unui HPV, am fost diagnosticata cu Hpv tulpina 18.

Dupa colposopie, pentru ca am si o tulpina cu risc crescut, mi-a fost recomandata si o biopsie la care rezultatul a iesit:

Displazie usoara si moderata, hiperplazie adenomatoasa glandulara.

Doctorita la care fusesem nu a parut speriata, a zis sa stau linistita, ca nu e grav, ca va trece, sa iau produse care sa imi creasca imunitatea si sa imi cumpar crema ALDARA.



Astazi am fost la o alta doctorita, care m-a speriat, spunandu-mi ca displazia moderata poate degenera in timp in cancer si ar trebui sa imi fac o excizie, nu sa stau sa astept.

Dupa aceasta recomandare mi-am refacut testele de HPV, pap, urmeaza sa imi fac si colposcopie. HPV-ul mi-a iesit negativ. Asta inseamna ca am scapat de virus?!


Va rog, daca a avut vreuna din voi acest tip de probleme (adica dispazie moderata) sa imi spuna cum a procedat. Exista tratamente naturiste pentru asa ceva?



Multumesc si va rog nu ocoliti mesajul meu.
0
22-02-2011, ora 13:53
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna annaiss,
Eu zic ca daca HPV ti-a iesit negativ nu ai ce excizie sa faci. Daca papanicolau a iesit normal, daca colposcopia iese normala, pentru ce sa faci excizie? Practic daca testul de HPV ti-a iesit negativ ori ai eliminat virusul ori a ajuns la valori indetectabile, in ambele cazuri eu zic ca este o veste FOARTE BUNA.
Sa stii ca multi doctori au talentul de a baga sperietii in oameni. In cel mai rau caz, te sfatuiesc sa faci colposcopia si cu toate rezultatele sa mergi la alta doctora.
Cand ti-a fost pus diagnosticul de displazie? E posibil ca de atunci sa fi eliminat virusul si colul tau sa arate normal.
Eu astept luna aprilie si ma duc sa fac iar papanicolau si colposcopie. Testul de HPV il voi reface prin toamna cand sper sa iasa negativ. Pana atunci incerc sa am grija de mine, mai iau vitaminca C + propolis + echinaceea si cam atat.
0
22-02-2011, ora 15:34
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Diagnosticul de dispazie a fost in octombrie 2010. Parca mi se pare prea repede sa fi trecut (desi am dus un regim alimentar f sanatos, nu beau, nu fumez, nu iau AC, am un partener stabil).
La inceputul lui martie o sa imi vina si rezultatul de la PAP si o sa fac si colposcopia si voi vedea atunci ce iese. O sa imi intreb doctorita de alte tratamente naturiste sau ovule, spalaturi. Si mie mi s-a parut prea radicala excizia insa m-a cam speriat a doua doctorita.
0
22-02-2011, ora 21:27
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
iti recomand tratamentele naturiste ale doamnei Adriana Vlad, de la Deva. La cerere, o sa-ti faca o schema de tratament compusa din ovulele ginecologice Superforte, tonicul imunitar E-lite si tonicul ginecologic E-lite, toate 100% naturale. Mai multe info despre produse:
http://www.elitenutritia.ro/index.php?ref=2
0
24-02-2011, ora 11:28
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Pentru annais


anumiti medici chiar au stilul de a ne speria teribil.din cate stiu displazia este o modificare a tesutului, asadar asa cum apare poate sa si dispara, zic asa exprimandu-ma ca din topor, ca nu stapanesc explicatiile medicale.
Asa iese la Papa Nicolau. Displazia poate fi si de la o infectie pe care o ai acolo, nu neaparat cancer. Doamne fereste.
Asta e problema ca toate ne gandim doar la cancer cand aflam de hpv, dar calea e lunga. Eu am fost la un medic in germania anul trecut si i-am spus ca in romania vroiau medicii sa-mi faca excizie, nsa doctorul din germania a zis ca la pap II nu recomanda asa ceva n-are sens pt. ca modificarile celulare pe care le aveam acolo puteau sa revina la normal. Si a zis ca nici la pap III daca as fi avut, el m-ar fi pus sa repet testul in decurs de cateva luni.
Asadar, tre sa ai rabdare, ia-ti aldara mai intai si vezi dupa aceea. Capu sus!!!! Sanatate.
0
28-02-2011, ora 11:13
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Multumesc pentru incurajari fetelor.
Da, HPV-ul a iesit negativ, insa nu am primit insa rezultatele de la PAP, iar colposcopia o fac pe 03 martie. Ramane sa vad ce anume e acolo. Va tin la curent.
0
28-02-2011, ora 16:26
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Exipi, pentru ce se ia aldara?
0
28-02-2011, ora 16:31
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Annaiss iti tinem pumnii. Treci si pe la noi sa ne zici cum au iesit Papa si colposcopia.

Multa sanatate!
0
28-02-2011, ora 18:52
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Aldara e o crema foarte buna pentru condiloame/negi/papiloame care imunizeaza zona unde e aplicata. Din cate stiam, se gaseste doar in strainatate (Italia, Franta, Elvetia...) si ca sa o folosesti trebuie sa rogi pe cineva sa ti-aduca de acolo. Din pacate, la noi doctorii fac o mare greseala: o folosesc si intern, desi pe ea scrie foarte clar ca e doar pentru uz extern, cu efecte adverse destul de grave daca e aplicata intern (pe col). Puteti citi pe net o gramada de marturii ale unor femei care au avut de tras dupa ce au acceptat tratamentul cu aldara intern.
0
01-03-2011, ora 01:07
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
este o crema pentru negi externi, costa in jur de 100 de euro sau dolari nu mai stiu exact. Si intr-adevar nu se foloseste decat extern, in niciun caz intern si din pacate la noi in farmacii nu se gaseste, ca multe alte medicamente importante. cum de exemplu stiu pe cineva care are nevoie de un citostatic sindovin ( se producea in Bucuresti) si nu gaseste pe nicaieri pt. ca el nu se mai produce la noi. asadar nu e in farmacii, asa ca daca esti bolnav si ai nevoie ai incurcat-o.:(
0
01-03-2011, ora 10:06
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
eu am folosit aldara cu succes pentru tratarea condiloamelor dar mi-au mai ramas doua cutii, am cumparat 5 cutii ca sa fiu sigura de rezultat... sunt aduse din franta si expira in ianuarie 2012... daca este cineva interesat poate sa-mi dea un semn... sunt din bucuresti...
0
01-03-2011, ora 13:30
annaiss
Nu este medic/terapeut
annaiss
Buna fetelor,

Sa stiti ca aldara se gaseste si in Romania. Se gaseste la farmaciile Centrofarm cu vreo 260 de lei si este un medicament compensat asa ca il puteti lua de la doctorul de familie, daca aveti recomandare de la ginecolog si il luati la jumatate (130 lei) ceea ce e muuult mai putin fata de 500 lei cat se vinde pe net.
0
03-03-2011, ora 08:31
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna dimineata,
Am auzit ca aldara poate da foarte multe efecte adverse si nu stiu ce sa fac. Prietenului meu i-a aparut acum aproape un an un condilom (cred ca este un condilom pentru ca nu i-a trecut nici pana in ziua de azi). Apoi incepuse sa-i mai apara unul si i-am spus sa ia propolis C + echinaceea. Cand a inceput sa ia pastilutele pentru imunitate, cel de-al doilea a disparut iar primul s-a retras insa nu a disparut de tot. A facut o pauza de vreo 2-3 luni in care nu a mai luat pastilutele ptr imunitate si mi-a spus ca i-au mai aparut 2. Problema la el si la mine de altfel, e ca familiile noastre nu stiu ca avem acest virus si trebuie sa ne ascundem. El nici nu vrea sa mearga la doctor si nu stiu daca sa-i spun sa foloseasca aceasta crema (pe testicole are acele condiloame sau ce-or fi) pentru ca mi-e frica de reactiile adverse. Daca cine stie ce usturimi are si afla parintii lui de HPV, e un om mort.
Mie de asemenea mi-au aparut niste chestii mici de tot aproape de intrarea in vagin, pe labiile mici (cred ca asa se numesc) insa mi-au aparut dupa ce m-a pus doctora sa iau niste antibiotice pentru durerile de ovare (de la acele antibiotice m-am trezit si cu candida pe care nu o avusesem deoarece analizele iesisera toate ok) si am o oarecare senzatie de usturime in acea zona. Sa fie tot condiloame? Mi-e frica sa folosesc aldara pentru zona aceea pentru ca este foarte aproape de intrarea in vagin si daca am usturimi sau reactii adverse, nu stiu ce ma fac.
Voi merge in aprilie iar la doctor, sa repet coloposcopia, papa si secretiile si sa o pun sa se uite la chestiile alea mici ale mele.
Intre timp insa, noi am continuat sa facem dragoste si ma tem sa nu-i apara condiloamele acelea de la mine :(. Daca presupunem ca amandoi avem condiloame, ar trebui sa nu mai facem sex? Aveti idee daca exista vreun remediu natural care sa nu implice mersul la doctor? Este riscant sexul oral daca avem condiloame (chit ca l-am practicat pana acum si pana sa aflam de hpv si nu s-a intamplat nimic)?
0
06-03-2011, ora 00:13
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
pt crissm,

usturime poti avea de la candinda in cazul in care esti inflamata in zona respectiva, daca te-ai iritat sau ai avut mancarimi. eu am avut negi la intrarea vaginului si m-am dat cu aldara. nu pot sa zic ca am avut mari usturimi. incearca si tu. oricum nu pui o cantitate mare de crema. mie mi-a recomandat medicul sa pun de doua ori pe saptamana. pe prospect scrie ca de 3x dar doctorul mi-a spus de 2. Nu-ti fie teama de reactiile adverse pt. ca multe fete au folosit aldara si n-au avut reactii adverse.
am o cunostinta ( baiat) care facuse afte pe piept, pe brate si in zona intima si dermatologul i-a recomandat aldara, a folosit-o si n-a patit nimic, iar in final a scapat de afte. In cazul prietenului tau ar fi fost bine sa mearga la doctor pt ca daca n-are condiloame ci doar niste puncte de grasime care arata ca condiloamele? ( am auzit si de astfel de cazuri).
Legat de sex oral, eu nu l-am lasat pe prietenul meu atunci cand aveam negi pt ca din cate stiu se pot transmite in gat. exista hpv in gat care se ia tocmai de la sex oral. dar asta e doar parerea mea, cel mai bine intrebi medicul in aprilie.
Succes!
0
08-03-2011, ora 10:19
geo.ali
Nu este medic/terapeut
geo.ali
in luna octombrie 2010 mi-au aparut negi genitali, nu am luat in consideratie nestiind ce sunt, in mementu in care lmi-au aparut mai multi am fost la ginecolog si mi-a sups k am hpv. papanicolau a iesit bine si pentru negi am folosit aldara, doar in exterior nu si in interior. dupa o luna mi-au aparut 3 si la intrare in vagin pe care i-am ars cu laserul, acum iau pastile de imunitate si ma duc la doctor k la mine acasa:) vreau sa va intreb si eu ceva: pielea din zona de la intrare in vagin se simte k si cum ar fi plina de bubite peste tot, asa este acea zona, k eu sincer mam speriat nu stiu daca asa e normal. si dupa tratamentul cu aldara am ramas cu o mancarine in exterior oare imi vor aparea din nou? mentionez k nu sunt in romania. poop eu sunt un pic traumatizata de acest hpv
0
10-03-2011, ora 21:35
razvan2love
Nu este medic/terapeut
razvan2love
Am o intrebare domnule doctor... Am fost la doctor ca mi-au aparut niste veruci in zona genitala nu f mari si nu multe si am facut tratament cu condyline si in zona sub buric niste bubite ce sunt molluscum contagiosum cateva... Intrebarea mea este au legatura cu HIV ? adica s-ar putea sa am HIV... va rog sa imi dati un raspuns ca mi-e frica. Multumesc anticipat
0
11-03-2011, ora 12:28
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Exipi,
problema mea este ca nu stiu daca ceea ce am eu sau ceea ce are el, sunt negi/condiloame (e complicat pentru ca prietenul meu nu vrea sa auda de doctor..)
Acum intrebare: daca prietenul meu are ceea ce presupun ca sunt 2 condiloame pe testicole, tot trebuie sa renunt la sexul oral? Adica daca nu ma ating de testicole dar ma "joc" cu penisul, este la fel de posibil sa fac hpv in gat/gura? Sau de vreme ce condiloamele au aparut doar pe testicole, este "safe" penisul? Mi-e rusine sa o intreb pe doctora asta...mai ales ca nu o prind singura (ba e asistenta, ba mai sunt alte paciente pe acolo).
Oricum nu am mai asteptat pana in aprilie, am fost ieri la doctora pentru ca aveam o senzatie de usturime de ceva vreme care se accentuase si in ultimile 2 zile au aparut si niste mancarim in zona anusului.
La control mi-a gasit anexita, infectie urinara si a zis ca am sigur o bacterie dar asteptam sa iasa rezultatele analizelor peste 2 saptamani (papanicolau si secretii) ca sa vedem ce tratament am pentru ce-o fi acolo. Mi-a facut si colposcopie si mi-a zis ca nu arata deloc bine colul meu, ca daca imi face excizie nici nu poate scoate toata infectia pentru ca e destul de intinsa ca zona (a zis insa ca inca nu e cazul de excizie).
Mi-a mai zis ca trebuie sa fi renuntat la anticonceptionale de acum 6 luni, de cand am aflat ca am HPV :(.
Deci momentan urmez tratament pentru anexita si infectia urinara (antibiotice 5 zile) si pentru mancarime mi-a dat ovule (5 zile). Ca sa nu mai spun ca din ce am citit pe net, tratamentul cu antibiotic pentru infectia urinara si anexita trebuia urmat si de prieten (ca sa omoare si la el bacteriile care mi-au produs problemele), dar doctora nu mi-a spus nimic in acest sens. O mai intreb eu marti cand ma duc iar sa fac un tratament cu laser pentru ovare...
Sincer, sunt cam trista si nu vreau nici sa-l sperii pe prietenul meu. Au dat toate bolile acum peste mine :(
0
15-03-2011, ora 00:18
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
pt. crissm,

vezi cu antibioticul sa iei si un fel de "antidot" ca sa nu faci candida. intreaba la farmacie.
legat de treaba cu sexul oral: sa o luam logic, chiar daca el are condiloame doar pe testicole, gandeste-te ca si el e purtator de hpv, deci nu ar trebui atins acolo, pt ca este infectata toata zona. Practic problema este pielea. Nu conteaza ca are semne doar pe testticole. Insa fa-ti curaj, intreaba doctorita cu tupeu si gata. Pana la urma e dreptul tau sa intrebi, ii spui pe fata ca-ti este jena dar ca vrei sa stii.
Iar prietenul tau ar trebui sa inteleaga ca n-ar fi indicat sa va "jucati", mai ales ca nu vrea la doctor. Cred ca ar trebui convins cumva sa mearga, pt. ca este o doza de inconstienta. Spune-i ca daca vrea joaca sa mearga la doctor :P Nu inteleg de ce barbatii sunt atat de fricosi si comozi. si fostul meu prieten era la fel. Iar chestia cu speriatul, sa nu-l sperii, nu-l mai menaja atat. E purtator, ar trebui sa-si asume si el boala si sa luptati amandoi cu ea, nu merge unu o ia inainte si altul la stanga.
Asta este trist, nu vreau sa trag concluzii ca nu stiu cum este situatia la voi, dar el ar trebui sa te protejeze pe tine si sa nu va mai "jucati". Am scris (parca) ca eu nu mi-am lasat prietenul sa ma "sarute" jos acolo, tocmai pt. ca am vrut sa-l protejez.
Ce ovule ti-a dat? cervugid?Nu fi trista, o sa se rezolve. Te-ai dat pana acum cu aldara? ca ziceai ca ti-e frica. daca da, cum a fost ? ai avut usturimi?
Iti doresc toate cele bune,
si incearca totusi sa-l convingi sa mearga cu tine la doctor. Mergeti la o clinica particulara ca sa nu se simta penibil, macar acolo stie ca da un ban dar sunt obligati sa-l respecte.
Succes si multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns
362 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •