HPV - sfaturi

362 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 12 13 Înainte ›
0
21-07-2010, ora 22:47
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Noi, aici, suntem intre prietene... nu ne speriem una pe alta... incercam cat putem sa ne incurajam...toate trec..asa cum vin, trebuie sa fim tari.
0
03-09-2010, ora 10:17
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna ziua tuturor.
Aseara am facut o colposcopie si mi s-a spus ca am rani pe col datorate virusului HPV...Va dati seama ca sunt distrusa...In ultimii 9 ani am fost cu 3 barbati in care am avut incredere si nu m-am protejat (doi dintre ei stiu sigur ca erau sanatosi, il suspectez pe cel de al treilea). Acum astept rezultatul testului Papanicolau insa sunt distrusa si am niste intrebari...poate imi raspunde cineva...
Prietenul meu sta in care cu parintii si familia, ii este teama sa nu-i imbolnaveasca si pe ei prin intermediul hainelor (de exemplu, daca fratii folosesc acelasi prosop ca si el sau daca mama lui pune mana pe lenjeria lui intima cand o baga la spalat) sau prin contact gen ca beau apa din aceeasi cana, mananca din aceleasi farfurii etc...Cert este ca i-am distrus si lui viata...Deci se poate transmite virusul atingand lucrurile persoanei bolnave?
Alta intrebare este, ce fel de viata sexuala voi avea de acum incolo avand in vedere ca virusul ramane toata viata in organism? Trebuie sa folosim mereu prezervativ sau nu mai conteaza daca suntem amandoi bolnavi/purtatori?
Doamne ce proasta am fost...sunt cu moralul la pamant...
0
03-09-2010, ora 18:58
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Buna crissm,
Nu te descuraja... pana afli rezultatul la papanicolau nu trebuie sa te sperii.
Virusul HPV nu se transmite prin simpla atingere a lucrurilor persoanei purtatoare ci prin contact sexual.
Va trebui sa faci, la recomandarea medicului, binenteles, testul HPV ( asta daca nu ai facut deja ), sa vezi ce tulpini exista...etc.
Dar sa nu ne gandim asa departe. Asteapta linistita rezultatul Papanicolau.

Sanatate multa.
0
04-09-2010, ora 10:05
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Multumesc iny de raspuns.

Astept rezultatul testurlui Papanicolau...si eu ma gandeam ca nu are cum sa se transmita virusul prin atingerea lucrurilor persoanei infectate...ar fi trebui sa avem o pandemie la cate milioane de oameni sunt infectati in prezent.

Sanatate tuturor!
0
04-09-2010, ora 18:12
NICOG
Nu este medic/terapeut
NICOG
buna ziua.va sriu in numele unei prietene.in urma unor teste facute in germania a fost diagnosticata cu hpv 10 nivel incipient, displazie de cervix gradul moale.medicul respectiv nu i-a oferit prea multe informatii despre ce presupune aceasta forma a virusului, spunandu-i doar k nu exista tratament pt ce are ea si ca risca sa faca cancer dk virusul nu dispare de la sine.as dori sa stiu ce presupune acesta forma a virusului hpv, dk se poate trata si dk este necesar ca si iubitul ei sa faca analize deoarece au avut contacte sexuale fara prezervativ.va multumesc anticipat
0
05-09-2010, ora 11:40
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ NICOG
Eu stiu ca e distanta mare pana la cancer si mai intai se trateaza prin cauterizare, radiatii etc. Ca exista risc de cancer nu inseamna ca il si va face. Daca ea are acest virus, cu siguranta il are si iubitul...pentru barbati nu exista teste foarte concludente pentru acest virus (eu asta am citit) si barbatii de obicei sunt doar purtatori sanatosi. Daca iubitului nu i-au aparut negi sau alte simptome specifice, nu are ce sa trateze, virusul ramane in organism pe viata sau cel putin pana se descopera vreun tratament care sa extermine acest virus.
Oare avem vreo sansa sa se descopere un tratament care sa extermine acest virus pe viitor? Cu toata medicina noastra moderna, nu putem distruge un virus? Nu-mi vine sa cred...
Oricum prietena ta ar trebui sa mearga la alt doctor care sa ii ofere mai multe informatii daca primul nu a fost in stare. Eu i-as sugera sa repete si analizele pentru orice eventualitate.
0
14-09-2010, ora 21:28
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna seara.
Am primit rezultatul testului Papanicolau si este clasa 2 iar doctorita a zis ca nu sunt probleme. Este posibil sa am HPV dar Papanicolau sa iasa in limite normale? Nu stiu ce sa mai cred, am sau nu am HPV? Doctorita mi-a zis sa revin peste 2 luni pentru alta colposcopie dar eu ce fac in astea 2 luni? Ma omoara incertitudinea asta...
0
03-10-2010, ora 17:33
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
virusul HPV nu este detectat de testul Papanicolau. Acest test iti spune doar care sunt modificarile la nivel celular, pe col, mare parte din acestea datorandu-se unei infectii cu HPV. Deci, din testul Papanicolau poti afla doar o suspectie de HPV. Certitudinea o vei avea cand vei face genotiparea HPV, care iti va spune si cu ce tulpini esti infectata. Este important sa stii, mai ales pentru moralul tau, pentru ca tulpinile se impart in 3 categorii, cu risc inalt, mediu sau scazut, in functie de potentialul de a cauza un cancer de col (o tulpina cu risc inalt poate cauza cancer, in schimb tulpinile cu risc scazut dau vegetatii veneriene - negi, condiloame, papiloame).

Doctorita ta verifica starea colului, prin colposcopie, pentru ca acolo actioneaza tulpinile cu risc inalt si e bine sa monitorizeze modificarile care au loc, pentru a interveni din timp. Rezultatul colposcopiei se interpreteaza si in functie de PApanicolau. Deocamdata bucura-te ca ai un Papanicolau bun, repeta-l la 3-6 luni, si mergi la colposcopie cand iti zice doctorita. Sper ca ti-a dat si un tratament local, cu ovule.

Sa stii ca virusul HPV este "tinut in frau" de sistemul imunitar, de aceea e bine sa-ti intaresti imunitatea ca sa ajuti organismul sa lupte impotriva virusului. Oricum, nu dispera. Infectia cu HPV poate sa dispara de la sine in 2 ani de la infectare. Important e sa tratezi rana de pe col si sa faci periodic Papanicolaul. Succes!
0
04-10-2010, ora 15:35
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna ziua tuturor. Intre timp am mai fost la alta doctorita care m-a consultat si mi-a zis ca nu am rana pe col. M-a trimis sa fac genotiparea HPV ca sa vedem sigur daca si ce am. A zis ca din consultatie si din ce mi-a iesit la Papanicolau nu are cum sa puna "verdictul" de HPV si ca trebuie sa fac testele de HPV inainte sa putem discuta ceva concret. Nu am primit inca tratament cu ovule si am inceput sa iau vitamine C+propolis+echinaceea pentru intarirea sistemului imunitar.
Nu prea inteleg cum poate disparea infectia cu HPV de la sine in 2 ani...sau va referiti la faptul ca dispar simptome (gen rana pe col) dar ramane microbul in organism? Dupa cei 2 ani raman oricum purtatoare si pot imbolnavi viitorii parteneri? In afara de asta eu mai am o problema. Am avut un partener 9 ani de zile, apoi in ultimile 10 luni am fost cu altcineva. Deci cel mai probabil am luat HPV de la cel din urma? Sau poate am fost purtatoare in toti acei 9 ani? Tare as vrea sa stiu de cand am acest virus...daca il am.
Prea multe intrebari pana nu aflu exact ce am...nu? :)
0
04-10-2010, ora 16:53
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
pe linkul de mai jos gasesti informatiile care te intereseaza:
http://micomi.ro/info%20pacinte/HPV/index%20infectia%20HPV.htm
0
05-10-2010, ora 10:00
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ michidoo: multumesc frumos pentru link, deja citisem ce este scris acolo. Problema este ca internetul este plin de informatii de cele mai multe ori contradictorii. Daca in acel link aflam ca virusul este eliminat de organism, pe alte site-uri am aflat ca ramai purtator toata viata si deci poti transmite acest virus la randul tau pe parcursul intregii vieti. Nu stiu ce sa mai cred, ar fi bine ca acest virus sa poata fi eliminat chiar si daca dureaza pana la 2 ani. Voi face testele HPV si apoi ma duc sa mai intreb doctorita ce si cum...
0
05-10-2010, ora 10:29
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
exprimarea "se elimina din organism" sau "se negativizeaza" tine de fapul ca virusul nu mai apare in analiza (genotiparea HPV). Termenul de 2 ani nu poate fi luat ca un termen general si nici nu se aplica la toata lumea. Din ce-am mai citit eu pe net (cazuri reale), sunt femei care chiar au avut analiza negativa dupa un timp, dar la fel de bine sunt femei carora li se (re)activeaza virusul din organism dupa multi ani de la infectare. In cazurile astea, ele nici nu prea stiu cand si de la cine s-au infectat, si nici nu au descoperit infectia din timp, ci descopera dupa multi ani, cand le apar vegetatii veneriene sau modificari pe col. In general, virusul se activeaza cand gaseste teren prielnic, adica o imunitate scazuta.

Tinand cont de lucrurile astea, eu zic ca nu e rau sa pastrezi optimismul si sa speri ca dupa 2 ani scapi de virus, dar la fel de bine e cazul sa fii prevazatoare si sa monitorizezi continuu starea colului (pana la adanci batraneti, ca sa zic asa) prin testul Papanicolau si colposcopii. Daca doctorii nu ti le fac, cere tu sa faci investigatiile astea, la 3-6 luni. Cancerul de col este 100% vindecabil daca este luat din pripa, adica actionezi la primele semnale de alarma.

In legatura cu transmiterea, gandeste-te ca daca ai un partener stabil cu care vrei sa intemeiezi o familie, mai devreme sau mai tarziu veti renunta la sexul neprotejat, chit ca doar pentru a face copii. Dar nu stiu daca e cazul sa-ti faci prea multe probleme pentru el, ca barbat, stiind ca majoritatea barbatilor nu au simptome, sunt doar purtatori. Pana la urma, 80% din persoanele acvtive sexual sunt infectate cu HPV si asta de ce? pentru ca majoritatea barbatilor si a femeilor nu stiu ca sunt infectate, sau daca stiu, continua sa faca sex neprotejat fara sa-si anunte partenerii. Din pacate, aceeasi practica este observata si la multi dintre cei infectati cu HIV. Mai gandeste-te ca si urmatorii parteneri (cu exceptia cazului cand sunt virgini) pot sa aiba "propriile" tulpini de HPV si sa te puna pe tine in pericol sa te reinfectezi. Deci cea mai cinstita abordare mi se pare anuntarea partenerului in legatura cu HPV-ul cu care esti infectata, apoi stabiliti impreuna daca faceti sex protejat sau neprotejat dar daca mergeti pe varianta neprotejata, asigura-te ca partenerul face o genotipare HPV. Aici e vorba de sanatatea ta, si trebuie sa stii ca infectiile repetate cu HPV, sau atunci cand adaugi tulpina langa tulpina, de la diversi parteneri, au mai mari sanse sa duca la un cancer de col decat o infectie singulara, care e tratata din timp.

Mult succes la genotipare. Daca doctorita a zis ca nu ai rana pe col, e posibil sa nu fie nici HPV si atunci ai scapat de o grija (dar multa atentie pe viitor, sa nu te infectezi).
0
05-10-2010, ora 16:01
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Ce-i drept, pana sa aflu de HPV in general, nu ma gandeam de exemplu, ca poti lua un virus prin sarut, petting sau sex oral. Nu sunt eu genul cu parteneri multiplii insa mi-a dat mult de gandit. Eu am avut un partener timp de 9 ani, apoi altul de 9 luni si acum am revenit la cel de 9 ani :) Ambii sunt la curent cu posibilitatea infectarii mele cu acest virus si daca primul a reactionat normal si a zis ca nu-l intereseaza ce virus am pentru ca oricum ma iubeste (pentru el am fost si sunt singura femeie din viata lui, deci virusul nu l-am luat de la el), celalalt nu a primit-o prea bine (de unde si motivul despartirii noastre).
Ce ma framanta pe mine este posibilitatea infectarii altor persoane. Partenerul meu de 9 luni ma acuza practic ca i-am distrus viata si ca nu va mai putea intemeia niciodata o familie, ca nu mai poate fi cu o alta femeie stiind ca o poate imbolnavi si ca va ramane singur toata viata...
Eu inca mai sper sa nu am HPV si sa nu trebuiasca sa traiesc cu gandul ca pot sa imbolnavesc alte persoane sau ca am imbolnavit deja...
Multumesc inca o data de sfaturi si o sa va tin la curent cu rezultatul genotiparii. O dupa-amiaza placuta!
0
20-10-2010, ora 15:53
OannaC
Nu este medic/terapeut
OannaC
Buna ziua! Am si eu o problema...prietenul meu are hpv...s-a tratat cu condyline si i-au trecut acei negi.Dupa cateva luni, mi-au aparut si mie 2, am dat cu aceeasi solutie timp de o sapt si totusi nu au trecut.Ce sa fac?
0
21-10-2010, ora 16:00
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna Oanna. In primul rand trebuie sa mergi la un doctor si sa iti faci analizele, sa vezi ce tulpina de HPV ai...Vezi ca iti spune doctorul inainte sa iti aplici singura un tratament. Multa sanatate.
0
05-11-2010, ora 21:30
Miirrcceeaa
Nu este medic/terapeut
Miirrcceeaa
Condyline e minunat ! crezusem ca am scapat de hpv (pentru aprox 6 luni ) pt totdeauna, dar somn putin, tigarile, stres la munca, alimentatia mai mult sau mai putin sanatoasa m-au intors de unde am plecat. Ai grija de corpul tau, da-i ce-i trebuie si poti duce o viata linistita. Sanatate pentru toata lumea.
0
12-11-2010, ora 11:00
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna ziua tuturor.
In cele din urma am aflat ca am HPV tulpina 31. Urmeaza sa mai fac o colposcopie sa vad cum se mai prezinta colul (ultima oara aveam "exocervicita cu elemente diferite") insa am o mare nelamurire. Am citit mult pe internet si ca de obicei, sunt pareri contradictorii. Eu folosesc anticonceptionale orale de 10 ani de zile si am citit ca acestea ar influenta negativ progresia HPV. Am intrebat-o pe doctora (ea nu avea de gand sa ma intrebe daca folosesc AC din ce am vazut) daca e cazul sa le intrerup si a zis ca da insa nu m-a convins deloc. Ca sa nu mai spun ca mi-a zis ca spera sa nu am hpv si ca trebuie sa imi mai faca o colposcopie, sa vada ce "ravagii" a facut virusul (mentionez ca nu am rana pe col si papa a iesit normal) si ca probabil va trebui o excizie. Deja??? Eu stiam ca mai intai se urmareste evolutia colului, nu ma baga direct la excizie...
In concluzie, din ce stiti voi, AC-le influenteaza sau nu negativ hpv-ul? Mentionez ca eu nu (mai) fumez si de baut nici atat.
V-am pupat si multa sanatate.
0
12-11-2010, ora 11:11
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Mai am o intrebare :D Am tot citit cum ca sexul oral in cazul persoanelor infectate este interzis pentru ca exista posibilitatea sa facem cancer la gat. Este adevarat? Dar daca eu l-am facut cu partenerul meu luni de zile fara sa stim ca suntem infectati mai are vreo importanta acum? Oricum virusul este deja prezent atat in cavitatea bucala cat si in zona genitala. Sau oricum este de preferat sa ne abtinem de la astfel de activitati? :)
Doctora mea a zis ca nu are importanta, oricum suntem amandoi infectati...
0
12-11-2010, ora 21:35
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
In primul rand, trebuie sa afli ce tulpina/i ai/aveti. Tulpina 16, care e responsabila pentru cancerul de col, este la fel de responsabila si pentru cancerul oro-faringian. Tulpinile 6, 7, 11, 16, 32 dau papiloame in gura. Cel putin asa scrie pe wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_papillomavirus

deci da, sunteti oricum infectati, in toate zonele, dar e bine sa stii si cu ce. Daca nu e tulpina 16, poti rasufla usurata. In plus, te rog sa nu consideri ca acest cancer oro-faringian provocat de HPV este un mit. Iti pot da un exemplu (inca) in viata, o persoana care are cancer la gat de la HPV: Michael Douglas. Daca o sa citesti printre randuri declaratiile lui si ale doctorilor, ai sa intelegi ca responsabilul e HPV (la care se adauga, bineinteles, alti factori: fumatul, alcoolul, viata dezordonata etc). Vestea buna (aflata tot din cazul lui Michael Douglas) este ca acest cancer provocat de HPV este mai putin agresiv, un pic mai bland, ca sa zic asa. De aceea chiar si doctorii si-au permis sa-i dea 80% sanse de vindecare, el fiind totusi in stadiul IV, din care nu prea ai scapare. Vestea proasta e ca e al naibii de greu de diagnosticat si din pacate cred ca la noi doctorii ORL-isti nu prea sunt obisnuiti cu cazurile de infectii HPV la nivel oral, deci le va fi mai greu sa diagnosticheze.
0
12-11-2010, ora 21:46
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
scuze, n-am citit mesajul tau precedent. Din ce-am citit eu (tot pe wikipedia, link-ul de mai sus), tulpina 31 e incadrata la risc crescut. Deci nu cred ca e cazul sa te joci...

in legatura cu efectul negativ al AC, eu pot sa-ti spun din propria experienta (desi multe lume, pro-AC, mi-ar sari in cap). DA, eu sunt convinsa ca scad imunitatea, lasand loc virusilor precum HPV sa faca ravagii.Si nu doar HPV-ul. Pe fondul unei imunitati scazute pot sa apara multe probleme. Nu intru in detalii aici, dar ti-as recomanda sa te gandesti foarte bine ce sa faci in continuare, mai ales ca ai o tulpina care e cu risc crescut. In legatura cu excizia, poti cere parerea inca unui doctor. Eu nu sunt adepta "taierii", dar cateodata e unica solutie. Important e sa te asiguri ca doctorita nu se grabeste sa taie si ca decizia ei are un fundament.
0
13-11-2010, ora 18:12
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Multumesc michidoo de raspunsuri. Adica bye-bye sex oral? Cu hpv-ul asta ajungi sa te calugaresti...Nu inteleg cum o tulpina care da cancer la col, poate da si cancer in gat :(
0
13-11-2010, ora 18:31
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Eu iau AC de 10 ani de zile si sunt printre "pro" ca sa zic asa. Nu renunt momentan la AC, astept sa vad cum se prezinta colul meu. Intre timp incerc sa duc o viata cat mai sanatoasa, eu oricum nu beau si nu fumez. Rana pe col nu aveam ca sa fie nevoie de excizie, papanicolau mi-a iesit clasa 2, asa ca astept sa vad cum evolueaza situatia mea. Parca nici nu vreau sa traiesc cu gandul doar la hpv. Imi vad de viata mea si ma duc la controale si mai vedem.
Haideti, curaj, va fi bine cu voia lui Dumnezeu.
0
13-11-2010, ora 19:45
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
vezi tu, imunitatea nu poate fi masurata...nu poti sa stii cand ai o imunitate slabita sau una puternica. Poti doar sa-ti dai seama atunci cand te imbolnavesti. Iar boala poate sa fie o banala raceala sau...cancer. Si ce faci atunci cand te pocneste? Intrerupi anticonceptionalele? Nu e cam tarziu?

Poate pare dur ce zic eu, dar iti vorbesc din experienta personala. E adevarat ca fiecare organism reactioneaza diferit si la fel de adevarat e ca nu numai AC sunt responsabile pentru slabirea imunitatii. Dar..iti pot spune in privat ce belele am avut si am in continuare. Asta doar dupa 2 ani de anticonceptionale, luate mai mult ca "tratament" (fraiera am fost, ca am aflat prea tarziu ca de fapt nu trateaza nimic). Tu invoci un stil de viata sanatos. Ei bine, as putea sa-ti spun acelasi lucru. Mancare sanatoasa, fara bautura, fara fumat, chiar fara stres (am lucrat pe cont propriu, deci imi faceam programul astfel incat sa-mi fie bine) si fara oboseala. Singurul lucru care era in plus erau AC. Si uite ca m-au pocnit bolile (iar singurul motiv pentru dezvoltarea lor a fost imunitatea scazuta). Coincidenta? O fi, de vreme ce nu pot demonstra nimic. La fel de bine, nu pot generaliza cazul meu, nu pot spune ca in aceleasi conditii un alt organism va reactiona EXACT la fel.

bafta in continuare si nu uita de controale!
0
14-11-2010, ora 10:32
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna michidoo. Ideea este ca eu voi merge la controale la cel mult 6 luni de zile (pana sa ajung la cancer, poate dura ani de zile si poate fi tratata problema in acest timp), colposcopie si papanicolau, asa ca voi vedea din timp daca intervin modificari nedorite pe colul meu. Imi pare rau ca ai atatea probleme din cauza anticonceptionalelor. Pot sa te intreb de care ai luat? Asa, de curiozitate.
Multa sanatate!
0
14-11-2010, ora 13:58
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Mercilon am luat. Din cate stiu, sunt cu o concentratie mai mica de hormoni.

Eu zic ca nu e cazul sa astepti sa apara modificarile pe col si apoi sa le "tratezi". Nu de alta, dar "tratamentul" presupune in general indepartarea tesutului bolnav, si se taie cat e necesar, in functie de cat de mult s-au extins celulele modificate. Prima interventie, ERAD-ul, sa zicem ca ar fi cea mai inofensiva, in sensul ca nu-ti afecteaza sistemul reproducator foarte mult. Dar e discutabil, unii doctori sunt de parere ca celulele canceroase pot sa fie impinse chiar mai adanc prin arderea tesutului de la suprafata, deci mai mult rau se face. Urmeaza conizatia (taierea unei bucati din col), care deja s-ar putea sa-ti creeze probleme in cazul unei sarcini, cand va trebui facut cerclaj (coaserea colului pentru a preveni alunecarea copilului in exterior, deci avort sau nastere prematura). Urmatorul pas (in cazul in care celulele canceroase ameninta sa afecteze mai multe organe): histerectomia. Am inteles ca unii doctori o fac chiar si in cazuri incipiente de cancer (gradul 1). Ok, scapi cu viata (ceea ce e foarte important), dar totusi, nu pierzi cam mult (capacitatea de a avea copii)? Plus ca va trebui sa suporti modificarile hormonale care apar odata cu indepartarea organelor sexuale.

Evident ca nu iti doresc sa ajungi la niciuna din interventiile astea, dar e bine sa stii care ar putea sa fie dezvoltarea virusului HPV. La fel de bine, virusul poate sa fie eliminat (negativizat) cam dupa 2 ani de la infectare. Dar de lucrul asta se ocupa sistemul imunitar. Studiile arata ca 80% dintre femeile active sexual sunt infectate cu HPV. Multe dintre ele nici nu stiu ca sunt infectate, din doua motive: ori nu merg la control, ori nu au simptome. Ei bine, care e diferenta dintre ele si cele la care se vede clar ca lucreaza virusul si ajung sa faca interventiile de care am vorbit? E simplu: la ele virusul e "tinut in frau" de sistemul imunitar, iar la multe dintre ele virusul este eliminat dupa 2 ani fara ca ele sa stie macar ca au fost infectate. Deci, un sistem imunitar puternic e cheia. Tratamentele locale si interventiile chirurgicale actioneaza cand deja virusul isi face de cap si lasa urme. Si nu sunt intotdeauna eficiente. Ca dovada, sunt destul de multe cazuri de persoane cu negi genitali (cauzati tot de HPV) care ii trateaza (ardere cu crema sau laser) si dupa un timp reapar. Au tratat local, dar virusul a ramas si actioneaza in continuare. Deci e cel mai bine sa te asiguri ca scapi de virus, decat sa tratezi urmele pe care le lasa. Si, evident, sa eviti infectarea cu alte tulpini.
0
15-11-2010, ora 09:35
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Ai dreptate michidoo. O sa ma duc mai spre sfarsitul lunii sa fac o colposcopie si apoi ma hotarasc ce sa fac. Ideea este ca eu nu suport prezervativele si faptul ca va trebui sa le folosesc imi taie cheful de sex :D. Cred ca voi incepe sa practic abstinenta, si asa asta e singura metoda de a preveni imbolnavirea cu alte tulpini :P. Oricum eu am acelasi partener de aproape 10 ani de zile insa am calcat stramb de 2 ori, probabil atunci m-am si ales cu minunatia asta de virus...Alta tulpina oricum nu voi mai lua pentru ca nu am de gand sa mai am relatii cu altcineva, mi-a fost invatare de minte.
Am fost inconstienta iar prostia se plateste...ca sa nu mai zic, ca o perioada de timp, am luat anticonceptionale si am fumat. M-am gandit ca daca ma simt bine, nu are ce sa mi se intample, chiar daca stiam ca nu este buna combinatia de AC cu fumatul.
Din august nu m-am mai atins de tigari si incerc sa duc o viata sanatoasa, iau propolis+vit C+echinaceea ptr intarirea sistemului imunitar si am o gandire pozitiva.
Sper din tot sufletul ca urmatoarea analiza de hpv sa imi iasa negativa.
Te-am pupat! Si multumesc mult de sfaturi.
0
18-11-2010, ora 11:36
IoanaIBM
Nu este medic/terapeut
IoanaIBM
Salut,

am fost si eu diagnosticata cu HPV si scriu pentru toate persoanele care vor sa isi faca acest test dar li se pare prea scump la privat. In Cluj-Napoca cel putin (dar cred ca in toate centrele din tara ar trebui) se poate face GRATUIT, prin Policlinica de Adulti, la Spitalul de Boli Infectioase.

Sanatate tuturor,
Ioana
0
23-11-2010, ora 00:09
nicoletta13
Nu este medic/terapeut
nicoletta13
buna ziua, am candiloame in zona genitala doar pe piele.am fost la medicul ginecolog, pe cand aveam doar un singur neg micut, deoarece eram ingrijorata, si mi-a spus sa il las in pace (negul) ca nu e infectie.m-a mirat raspunsul, am facut cum mi-a spus.in urmatoarele saptamani, mi-au aparut inca 3, mici, ciudat e ca nu sunt grupati, sunt cate unul, am fost iar la medic si mi a dat sa iau condyline, mi-au trecut cei pe care ii aveam dar tot imi apar, si nu cresc mai mari de 2-3 milimetri.urmeaza sa merg iar in luna decembrie, si sincer mi-e si frica sa mai merg la acest medic deoarece nu imi da absolut nici o informatie si ma stoarce de bani.ar fi bine sa merg la un dermatolog ?si mai am o intrebare, in cazul in care e phv, daca raman insarcinata, pot duce o sarcina normala pana la capat?deoarece imi doresc foarte mult sa am un copil.
0
23-11-2010, ora 08:20
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna Nicoletta!
In primul rand cred ca ar trebui sa iti faci tipizarea hpv ca sa vezi ce tulpini ai din acest virus (sa iti faci si Papanicolau si colposcopie, daca nu le-ai facut deja). Se intampla in multe cazuri ca aceste condiloame sa reapara, ai incercat sa iti intaresi sistemul imunitar? Fostului meu prieten ii aparuse unul acum vreo 5-6 luni dar la vremea aceea nu l-am bagat in seama pentru ca nu stiam niciunul de existenta unui asemenea virus. Acum vreo 2 luni ii mai aparuse unul si intre timp aflasem ca avem hpv...I-am zis sa ia propolis+vitamina C+echinaceea si cel de-al doilea neg s-a retras imediat iar primul aproape ca a trecut complet (acesta era mai mare).
Din pacate pentru hpv nu exista un tratament anume, putem trata condiloamele si intari sistemul imunitar pentru a ajuta organismul sa-l elimine.
Da, poti duce o sarcina pana la capat dar cel mai probabil va trebui sa faci cezariana.
Eu zic sa schimbi si doctorul pentru ca mi se pare incompetent. Trebuia sa te trimita din prima sa iti faci colposcopie si analize de hpv pentru ca poti avea probleme pe col si sa nu afli decat in urma colposcopiei (cum mi s-a intamplat si mie - Papanicolau mi-a iesit normal dar la colposcopie si-a dat seama ca am hpv si am fost apoi sa fac tipizarea pentru a vedea ce tulpina am).
Nu e un capat de tara acest virus, insa trebuie sa duci o viata cat mai sanatoasa (fara tigari, bautura etc) si sa mergi regulat la controale.
0
23-11-2010, ora 17:20
nicoletta13
Nu este medic/terapeut
nicoletta13
ms pt raspuns, am facut testul Papanicolau tot la acest medic.nu inteleg scrisul, scrie ceva de cocobacili, iar pe reteta care mi a dat o scrie vaginita, si cand am intrebat o de acei negi mici, a zis ca nu e necesar sa mai scrie pe reteta si acest diagnostic, si mi-a dat sa iau norfloxacin, si eu si partenerul, si macmiror ovule. cu siguranta o sa schimb medicul.de imunostimulatoare nici pomeneala, nu a zis nimic, tot eu am luat din cate am citit eu echinaceea si tinctura de propolis, dar as incerca isoprinosine.zilele care urmeaza trebuie sa merg la alt medic, tot ginecolog, sa vad ce imi recomanda, as merge si la un dermatolog, deocarece acestea sunt doar pe piele, nu am nimic inauntru, nici pe col si nici pe labii.,

as vrea sa stiu daca a incercat cineva cu aldara, pentru ca mi-as cumpara-o si eu,
Adaugă un comentariu / răspuns
362 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •