HPV - sfaturi

362 comentarii 1 2 34 ..... 12 13 Înainte ›
0
13-11-2009, ora 18:55
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Da, si eu as avea nevoie de o recomandare catre un medic foarte bun in bucuresti, la Constanta parca nu mai am incredere in nimeni.plus de asta...parca e mult prea serios ca sa ma las pe mainile celor de aici care nu asteapta decat bani.si pana la urma platesti...dar tot cu lipsa de profesionalism si fara omenie parca...te trateaza.
0
13-11-2009, ora 23:25
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Buna Ela,


cred ca atunci cand medicul vorbea despre operatie cred ca se referea la electrocauterizarea ranii tale de pe colul uterin, tot asa s-a exprimat si medicul meu. Am folosit si eu Aldara, dar dupa ce am ramas doar cu un neg, de acesta nu mai reusesc sa scap.
O sa-ti dau nr. medicului meu, dar momentan nu-l am, pt ca de obicei ma duc la spital cand e de garda. O sa incerc sa fac rost de nr maine si ti-l trimit prin mesaj privat, nu stiu daca e cel mai bun, dar cu mine s-a purtat intodeauna cu respect si nu m-am simtit niciodata penibil in fata lui. Si eu am hpv si negi, insa problema mea cea mare este cauzata de candida care in combinatie cu hpv, imi provoaca cateodata inflamatii ale colului si ale clitorisului. Am facut tot felul de tratamente si degeaba. Daca n-as avea candida nici n-as simti ca am hpv in afara de negul acela, dar care astept si eu sa treaca printr-o minune, sau prin condyline, sau podylox, o crema neagra pe care mi a recomandat-o un alt doctor ginecolog, ca tratament pt neg. Insa nu am incercat aceste creme, de teama ca m-ar arde. Am avut si rana pe col, la papa nicolau am C2, in 4 luni am facut 3 teste si tot C2 a ramas, dupa cum am mai scris pe acest site, singura mea victorie de pana acum, a fost ca mi a disparut rana, se stie ca "rana" pe col este o inflamatie, provocata in cazul meu de candida. Asa ca acum incerc sa tin candida sub control ca sa nu am inflamatii. Medicul meu vrea de asemenea sa-mi cauterizeze colul, preventiv, chiar daca nu mai am rana, deoarece zice ca daca am hpv 18 cu risc crescut, sa fie sigur ca nu se dezvolta celule periculoase pe acolo.
Ma scuzati de scris dar sunt dupa munca si sunt putin obosita. Succes
0
03-02-2010, ora 02:36
alexandru_tania_larisa
Nu este medic/terapeut
alexandru_tania_larisa
buna seara.nici nu stiu cu ce sa incep.dar sa incep cu inceputul.si nici nu vreau sa o lungesc si sa ma lalai.sotia mea a fost diagnosticata cu hpv, radacinile-16-18-52.e logic ca si eu sa fiu infectat si acum vreau sa va intreb urmatoarele,.[eu de ceva timp in zona anusului mi-a aparut o bubita care in decursul unei luni se umplea de sange si era 1 foarte dureroasa, 2nu mai puteam sa merg.3mirosea si urat.asta la inceput-acum nici nu va puteti imagina prin ce chin pot trece eu.acum curge sange calume nu gluma si de mers e ce va f f greu.nu stiu ce sa mai fac ca toti dermatologii mi-au dat fel de fel de retete una mai proasta ca alta sau poate ca nu am fost diagnosticat cum trebuia.acum vreau sa stiu si eu daca se poate face ceva cu buba aceasta sau nu fiindca de boala stiu sigur ca nu am sa scap si de trait nu cred ca o mai duc eu mult asa dar macar cat mai traiesc sa pot sa fac ceva cu buba aceasta.nu stiu sa o cicatrizez, sa ma opereze, nu stiu.daca ma puteti ajuta ascult cu mare placere sfaturile voastre.
0
03-02-2010, ora 19:26
Kryss09
Nu este medic/terapeut
Kryss09
Buna seara,
Recent am descoperit ca am o rana pe col...am facut pap de 2 ori si rezultatul a iesit la fel si anume:L-SIL, anomalii ale celulelor epiteliale, leziune scuamoasa...am facut tratament cu cervugid 12 ovule, polygynax si spalaturi vaginale cu Tantum Rosa.Medicul meu vazand ca pap a iesit la fel m-a trimis sa fac testul pt Hpv pe care l-am facut astazi iar rezultatul va veni in 10 zile.Intrebarea mea este daca acest diagnostic de cervicita cronica este grava in cazul meu...daca se poate sa oferiti mai multe detalii..multumesc!
0
02-03-2010, ora 19:37
andy_deea
Nu este medic/terapeut
andy_deea
buna seara.
astazi am fost la ginecolog si am primit vestea ca am HpV.
pretenul meu a avut contact sexual cu o purtatoare de Hpv.
insa modul in care se manifecta la ea, este diferit de al meu.
ea prezinta bube in zona pubiana si face tratamen de aproape un am, iar mie mi-a o "umflatura"mica, nu este cos si nici veruca nu pare a fi.
domnul dr. mi-a zis ca am HpV dar fara sa-mi fac vreun test. mi-a zis ca am o secretie urata si ca imi vor veni rezultatele in 2 saptamani.
1. credeti ca mai exista alta varianta si sa nu fiu purtatoare? (mentionez ca prietenul meu nu a avut nici un simptom si refuza sa faca testele).
2. Aslo sau analizle de sange imi pot indica ceva?
3. ce trebuie sa fac?
0
02-03-2010, ora 21:13
lenutza28
Nu este medic/terapeut
lenutza28
buna seara
saptamana trecuta am fost si eu diagnosticata cu hpv18 si 83 si ma trimis sa fac colposcopía.maine trebuie sa ma duc sa fac, dar in acest timp am tot citit pe net despre acest virus ca nustiam nimc despre el.dar mie nu mia iesit nimc pe piele nici un neg.nici prietenului meu nu avem nimca nici un simptom, nici in zona genetala.intrebarea e nu la toti apare acei negi?sau eu pot sa am pe col?dar dk aveam pe col nu trebuia sa am si in zona genetala?si imi e putin frica pt maine, virusul poate sa iti apara si de la stres?k in ultimul timp am fost fff stresata?
0
03-03-2010, ora 00:32
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
pt lenutza: poti sa ai hpv si daca nu ai nici un neg. sunt cazuri in care persoanele purtatoare de hpv au negi si situatii in care nu ai. poti sa ai negi in exterior si sa nu ai in interior. eu de exemplu am in exterior si nu si in interior. parca din ce am citit doar anumite tulpini au ca simptom negii, intreaba-ti maine ginecologul. ce e deosebit la acest virus este faptul ca poti fi purtator fara sa ai simptome. nici prietenul meu nu avea simptome, dar totusi l-am luat. de asta se zice ca este un virus parsiv. virusul nu apare pur si simplu de la stres. de undeva/ de la cineva trebuie sa-l iei, legatura cu stresul este ca daca cumva organismul tau este slabit de la stres si ai un sistem imunitar slabit ai sanse mult mai mari sa iei virusul. nu trebuie sa-ti fie frica pt maine, colposcopia nu doare si poate vei avea noroc si nu ti se vor gasi negi pe col. multa bafta.
0
03-03-2010, ora 00:42
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
pt andy_deea : prietenul tau poate fi purtator chiar si daca nu are simptome. intrebarea este de ce nu vrea sa faca testul? de curand am aflat ca se poate face test si barbatilor, chiar daca inainte cativa doctori imi spusesera ca nu exista test la barbati. eu te-as sfatui sa-ti faci testul hpv ca sa fi sigura. doctorul tau de ce nu ti-a recomandat sa-ti faca testul? l-ai intrebat ce este aceea umflatura, daca nu e cos si nici neg, atunci ce e? te intreb de curiozitate. este normal sa se manifeste diferit la persoana cu care prietenul tau a avut un contact sexual. manifestarile virusului sunt diferite la fiecare purtatoare in parte. deci nu te baza pe chestia asta. vorbeste cu medicul tau, intreaba-l tot ce te framanta. nu stiu cat te vor ajuta raspunsurile de pe acest forum, deoarece aici nu-ti raspunde nici un medic. mult succes!
ps: SPUNE-i prietenului tau ca testul nu doare.
0
03-03-2010, ora 20:28
lenutza28
Nu este medic/terapeut
lenutza28
buna, am revenit.am facut colpos. si a iesit totul ok, nu am nimk pe col, mia zis sa nu mai fiu stresata si sa am grija cu sist umanitar deoarece se poate agrava.totul depinde de organismul meu e posibil sa dispara virusul sau sa imi dea bataie de cap.
multumesc mult pt incurajari exipi.
0
10-03-2010, ora 19:54
AFILIP
Nu este medic/terapeut
AFILIP
AM SI EU O 2 INTREBARO ELECTROREZECTIA SI ELECTROCAUTERIZAREA ESTE ACELASI LUCRU?
-ELECTROREZECTIA SE POATE FACE DE 2 ORI TIMP DE 6 LUNI?
CU ACEASTA PROBLEMA MA CONFRUNT EU
0
12-03-2010, ora 20:12
andy_deea
Nu este medic/terapeut
andy_deea
buna seara...multumesc EXIPI pt raspuns.
am fost la dermato-venerice si mi-am cauterizat negul.
testul papanicolau mi-a iesit negativ, in schimb am gardenella.
m-am despartit de acel baiat dar am cazut de comun acord sa mergem impreuna la dortori si sa primim tratament.
deci am Hpv dar poate fi tratat, nu am radacina care sa provoace cancerul de col.
Doamne ajuta sa fi ok si dupa tratament si sa nu-mi apara alte condiloame.
o seara placuta tuturor si nu uitati ca toate se rezolva si luptati pt ceea ce va doriti!
Va doresc mult succes tuturor si crede-ti in cel de sus!
0
12-03-2010, ora 20:21
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Am primit asta pe un site, daca puteti ajuta ar fi minunat
Buna ziua rog sa mi se raspunda -*, de catre medicii care sunt in masura sa raspunda.

Buna ziua!

Numele meu este Pintilii Alina si am trimis in data de 11.03.2010 mesaj in legatura cu o mamica Florentina Paduraru, ( ma scuzati ieri am scris Geanina), care astazi am primit diagnosticul si mai multe informatii. Diagnostic pus de catre Dr. Cobzeanu din cadrul Sp. Sf. Spiridon din Iasi, respectiv: neoplasm rinofaringe T3-N3-M0 stadiu 4A si adinopatie laserocervicala bilaterala supraclavicular bilateral. In noiembrie i s-a pus acest diagnostic la o videorinoscopie, boala care a evoluat in urma unei sarcini. Medicii care se ocupa de ea Dr. Bild si Dr. Albulescu tot din cadrul sp.Sf. Spiridon din Iasi, unde urmeaza sia cum radioterapie si chimioterapie.

Va rog f mult sa ne spuneti ce se poate face, unde sa apelam, ce acte sunt necesare, daca nu da roade acest tratament pentru a nu fi prea tarziu, clinici din afara la care poate se mai poate face ceva, cum se poate obtine mai repede acel dosar, acel referat, acel formular, tot pentru a nu fi prea tarziu, si daca dispune de ajutor banesc din partea CAS sau a altor unitati pentru tratament. Va rugam din toata inima sa ne ajutati, suntem oameni avem nevoie unii de altii, de ajutor si pana nu e prea tarziu.

VA RUGAM AJUTATI-NE CU SFATURI SI INFORMATII PANA NU E PREA TARZIU!

Va multumesc anticipat, cu stima si mult respect, ing. ch. Pintilii Alina

-*



-*





(*modificat de administrator)
0
13-03-2010, ora 00:16
crrysstynna
Nu este medic/terapeut
crrysstynna
Buna seara !

Am citit tot felul de pareri pe toate forumurile posibile si de cateva zile, efectiv nu mai pot dormi.Am fost marti la un control ginecologic de rutina.Am descoperit atunci k nu sunt deloc atat de sanatoasa cum credeam. Am fost diagnosticata cu : Ectopie col uterin, Condilomatoza vulvara (HPV) si vaginoza bacteriana.Mi s-a recoltat pap si mi-a spus doctota ca ma ast sa mai fac urm analize : genotipare HPV, secretie vaginala, colposcopie, ecografie endovaginala si nijte analize la sange( probe hepatice). Nu am dispus de posibilitati financiare atunci si nu am putut face nicio analiza dar doctora mi-a zis k nu e nimic grav si k le pot face oricand... chiar si in cateva luni-" nu-i graba"...dar asta contrazice total tot ce am citit pana acum. As vrea sa stiu, care e adevarul ? Trebuie sa incerc la alt medic sau nu e nimic grav si pot astepta dupa doctorul la care sunt momentan ?
0
18-03-2010, ora 22:53
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
PT: CRRYSSTYNNA. testu hpv costa mult, deci trebuie sa strangi bani. dar ma gandesc pt colposcopie si ecografie daca faci rost de trimitere de la medicul de familie poate le poti face gratuit la un spital. Ideea e ca teoretic poti astepta, nu se intampla nimic, pt condilomatoza ( ai condiloame?) daca da ori ii cauterizezi ori te tratezi cu o crema la inceput si vezi daca trec. pENTRU vaginita bacteriana tre sa ti dea tratament iar cu hpvu n ai ce sa faci, mananci bine, gandesti pozitiv, repeti pap nicolau la 6 luni si tot asa. trebuie sa incerci sa dormi pt ca stresu nu face bine. e aiurea treaba cu banii, cam asta e problema tuturor care sufera de aceste probleme. e greu, imi pare rau, incearca cu trimitere de la medicul de familie sa faci aceste analize gratuit. Ideea e ca la inceput pare grav cand auzi toate chestiile astea, dar avand in vedere ca pt hpv nu e tratament, stai calma, sunt atatea fete in situatia ta care traiesc bine mersi :) iar cand citesti prima data pe internet te sperii in ultimul hal. insa lucrurile nu sunt in realitate atat de grave. sunt grave dar nu sa nu dormi noaptea, insa te inteleg prefect pt ca si eu am suferit de insomnii primele trei luni dupa ce am aflat. acum m am obisnuit...si atat pot sa ti zic, fii calma si concentreaza te pe ideea de cum sa faci rost de bani pt analize. Succes mult!!! sper ca te am putut calma cat de cat.
0
29-04-2010, ora 19:56
Andreea.I
Nu este medic/terapeut
Andreea.I
Salutare tuturor!
Astazi am fost la ginecolog pt un control de rutina si doctora a fost f surprinsa sa vada ca am condiloame la nivelul vaginului.. Va dati seama ce surpriza am avut eu cand am ajuns acasa si m-am uitat pe net...
Sunt cu prietenul meu de 5 ani si nu se pune problema altor relatii, adica nu am luat sigur pe cale sexuala. Dr mi-a dat un tratament de 10 zile pana cand voi face biopsia pt a afla ce fel de hpv am si as vrea sa va intreb: -Doare biopsia? De unde se recolteaza exact?

Aceste cuvinte scrise pe acest sit( http://darael.110mb.com/index.htm )sper sa va schimbe gandirea si starea asa cum mi-au facut mie. Desi am plans la aflarea vestii, acum pot spune ca ma simt muult mai bine:)
NU va mai stresati!!!!!!!
Multa sanatate!!!!
0
30-04-2010, ora 00:41
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
Buna Andreea,
biopsia nu e chiar o biopsie, ti se recolteaza de acolo cu o periuta speciala, am scris mai sus pe acest forum exact despre ce e vorba. Ma intereseaza personal sa stiu ce tratament ti-a dat doctorita ? Si pe ce alta cale se poate lua in afara de cea sexuala? ca mie mi s-a spus ca doar pe cale sexuala. Se poate si la epilat inghinal? de pe prosoape? sau cum? te rog sa ne spui si noua, cu cat avem mai multe informatii cu atat mai bine. Multa sanatate.
0
30-04-2010, ora 11:42
Andreea.I
Nu este medic/terapeut
Andreea.I
Buna Exipi,
si multumesc pt rasp! Doctorita mi-a dat un tratament pt a nu mai avea atata " zeama", pt a-mi putea recolta biosia mai usor. Tratamentul consta in: 3 tipuri de ovule( poliginax, cervucid, cerviron) + crema miconal ecobi - acestea 4 se alterneaza, astfel in fiecare seara imi pun alt produs, timp de 4 seri dupa care se reia. Mi-a mai dat si zanocin, celebrex, polidin injectabil, si condyline pt a-mi aplica pe labiile mici.
Ideea de baza este sa imi ridic imunitatea, doctora spunandu-mi ca as putea lua si cehinaceea.

In afara de tratamentul acesta, mi-a sugerat sa am o IGIENA FFFF STRICTA, pt ca virusul se poate extinde la sani, in zona anusului si mai stiu eu pe unde. Mai intai lenjeria intima trebuie fiarta separat( la masina de spalat eu am 90de grade), intre labiile mici imi pun "o idee" de vata pt a opri ca secretia sa ii ofere virusului mediul propice si sa se poata extinde la orificiul uretral sau anal ( cand mi-a pus doctora vata a inceput sa ma manance zona, iar ea mi-a explicat ca virusul este f pervers, deoarece prin mancarime, eu ar trebui sa ma scarpin pana mi-ar da sangele, astfel el sa se poata dezvolta in continuare).
Acesta igiena stricta include si dusul, el trebuie facut de sus in jos si sanii nu ar trebui atinsi dupa ce ne-am spalat in zona intima. Un lucru important este folosirea de prosoape de hartie pt zona intima dupa fiecare dus, astfel suntem sigure ca nu vom raspandi virusul.
Eu oricum aplicam aceste reguli de anul trecut, cand am avut candida.
In legatura cu modul de contactare hpv:

"Virusul se poate transmite pe zona neprotejata de prezervativ.
Sexul oral poate produce la nivelul pielii mici leziuni prin care virusul se poate inocula.
Epilarea cu ceara poate produce infectarea cu hpv, la fel si epilarea cu lama de ras."- mesajul este la acest topic pe prima pag- midorin42 din cate vad este medic.
Am mai citit si pe alte situri si cica in 90% din cazuri s-a contactat in urma relatiilor sexuale neprotejate( oreale, vaginale dar si anale) si 10 % in urma contactului cu lenjerie pe care a stat un bonlav cu hpv, prin purtarea de lenjerie intima a altei persoane, prin epilare in zona intima cu ceara reancalzita(mentionez ca acum o sapt sau 2 am vazut la Dr. Oz despre acest ucru, si el a recomandat epilarea cu ceara de unica folosinta), prin atingerea zonelor tale intime cu cele ale altei pers cu hpv, insa nu se cunosc exact toate posibilitatile.
Din pacate eu am fost victima acestor 10 procente, si inca incerc sa ma obijnuiesc cu ideea. Azi-noapte am visat numai despre acest subiect...
Desi mi-e greu sa accept, cred ca totusi Dumnezeu nu face lucrurile sa se intample degeaba si toate au un rost in viata noastra.
Muuulta sanatate tuturor!
0
30-04-2010, ora 12:04
lenutza28
Nu este medic/terapeut
lenutza28
buna, eu am citi un reportaj pe net k, acest virus se mai poate lua si din apa de la piscina(strand), si eu am acest virus si la fel mi-am pus mii de intrebarii de unde am luat-o k am o relatie stabila de 3ani si intre noi nu a mai existat o alta persoana.si am ajuns la concluzia k totul e posibil sa fie de la apa, anul trecut am fost foarte des la psicina.la mine nu e nimik grav.totul depinde de organismul meu.
sanatate la toti si aveti grija de voi.
0
30-04-2010, ora 14:15
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
andreea, imi poti trimite si mie te rog mult nr. de tel al doctoritei tale sau adresa cabinetului? -*
Multumesc mult pt. raspuns :)




(*modificat de administrator)
0
30-04-2010, ora 14:28
Andreea.I
Nu este medic/terapeut
Andreea.I
Cu mare placere, sper ca v-au putut fi de folos informatiile!
Multa sanatate!
0
06-05-2010, ora 09:28
Rebe k
Nu este medic/terapeut
Rebe k
Salutare! De data asta am patit/o...Am o rana pe uter... si mi-i s-a sugerat sa fac testul papanicolau : iar rezultatul a fost bun... Trebuie sa fac de altfel o colposcopie, inca urmez tratamentul cu isoprinosine si peste o luna sa ma duc la control sa imi cauterizeze rana si sunt f speriata! Voi ce ziceti? Este bine sa fac cauterizare, nu exista vreun tratament pt aceasta rana? Ovule? Pastile? Va rog sa imi raspunde-ti, ca nu stiu ce sa fac! Iar in legatura cu condiloamele... cum pot sa scap de cele din interior k simt k inebunesc, nu dispar deloc!
Astept un rasp
0
06-05-2010, ora 16:09
Andreea.I
Nu este medic/terapeut
Andreea.I
Salutare tuturor!
Eu imi fac mai nou, pe langa tratamentul alopat si spalaturi vaginale cu infuzie de rostopasca -dimineata si seara.Acesta planta este indicata in tratarea mai multor infectii, avand o puternica actiune antitumorala, fiind foarte buna in tratarea papilomavirusurilor, vindeca cu succes atat negii vaginali cat si pe cei din alte parti ale corpului. De la plafar, pe langa ceai, mi-am mai luat si o crema cu care ma ung in interior, desi este incomod.
Ea se poate folosi si verde, daca aveti negi in afara puneti seva ce curge din tulpina si din ramificatiile rupte direct pe negi.
Rostopasca este foarte raspandita si este o planta salbatica, inforeste din aprilie pana in toamna si se poate gasi in locuri umbrose, asa cum am gasit-o si eu( in spatele blocului).
Eu am programare pentru biopsie pe 10 mai, si sper ca doctorita sa observe diferenta in urma tratamentului( alopat+ homeopat).
Multa sanatate!
0
10-05-2010, ora 14:10
Andreea.I
Nu este medic/terapeut
Andreea.I
Buna din nou!
Azi trebuia sa-mi fac biopsia, dar m-am gadit sa mai consult si alt medic, si. SURPRIZAAA: s-au uitat 2 doctori cu experienta si mi-au zis ca nu am nici un condilom, decat o vaginita si ca nu inteleg dc doctorita mea vroia sa-mi faca biopsie. Eu le-am zis ca vroia sa-mi depisteze tulpina, si ei au ramas suprinsi, pt ca nu asta e procedura de a afla acest lucru. Sincer nici acum nu-mi vine sa cred ca nu am nimic, pt ca de-abia ma obijnuisem cu ideea ca am hpv...
Fetelor cereti si a 2 opinie pt ca nu stiti ce incompetenti va pun un diagnotic. Ar trebui s-o dau in judecata pt ca m-a distrus psihic de cand mi-a zis ca am hpv. Va dati seama cat de stresata am putut fi daca mie nu mi-a venit menstruatia de 1 luna si jumatate, lucru care mie nu mi s-a mai intamplat.
Voi pe cine ati crede daca ati fi in locul meu?
Dumnezeu sa va dea multa sanatate!!!!
0
12-05-2010, ora 12:17
Rebe k
Nu este medic/terapeut
Rebe k
Andreea.I ma bucur pt tine! Chiar ai primit o veste buna!!! Eu sunt terminata psihic, nu stiu ce sa mai fac, imi pierd rabdarea, puterea de a lupta impotriva virusului! M-a distrus definitiv ... nu stiu ce sa mai fac, pt k nu scap de condiloame, chiar daca urmez tratament!

Va doresc multa sanatate!
0
18-05-2010, ora 19:22
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Fetelor, scrisesem mai sus ca au iesit analizele foarte urat, in sensul ca papanicolau clasa 3 spre 4, HSIL, ( leziune intraepiteliala de ris inalt), am facut si detectie hpv care a iesit pozitiv... in urma acestora si a 7 luni de tratamente, ieri am fost la Spitalul Militar Central Bucuresti unde am facut ERAD, (electrorezectie cu ansa diatermica), mi s-a taiat partea de col infectata de virusul asta de care nu mai scapam HPV, apoi mi-a cauterizat zona, totul cu anestezie generala... nu am simtit nimic in timpul interventiei, ba chiar nu imi aduc aminte nimic de la un moment dat. Dl doctor care a facut interventia este Dr. Bogdan Panaite, un super medic si un super om. Acum ramane sa vad cum va iesi rezultatul la biopsie... in rest, eu ma simt ok.
Sa nu va speriati de ERAD, nu este grava interventia.
Va pup, sanatate multa va doresc tuturor.
0
19-05-2010, ora 11:57
Andreea.I
Nu este medic/terapeut
Andreea.I
Eu intre timp am fost la doctora care imi pusese diagnosticul de hpv sa-mi iau rezultatele la papanicolau si secretie.
- La papanicolau( facut la un lab specializat) mi-a iesit ca am modificari reactive asociate cu inflamatie, si celule scumoase S(rare), I si rare endocervicale, pe fond inflamator si cu relativ frecventi nuclei liberi, modificari celulare reactive; Fortiu negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna cu modificari celulare reactive asociate inflamatiei. Daca aveti idee despre interpretare, va rog muuult sa-mi spuneti ce inseamna.

- La secretie(facuta de doctora care mi-a pus diagnosticul, lucru care ma face sa fiu mai suspicioasa...) mi-a iesit: wangiella, coccidioides immitis, geotricum candidum si hystoplasma capsulatum. Nu am inteles prea bine ce am. Plz ajutati-ma cu o interpretare pe intelesul meu:(
Iar in legatura cu hpv-ul, i-am zis doctoritei ca am fost si la alti 2 medici si ca ei mi-au zis ca am o vaginita. Reactia ei a fost urmatoarea: eu nu te-as minti, ei nu stiu, ei nu au invatat dupa atatea carti...
Am uitat sa mentionez ca avea o gramada de carti in cabinet, si ca atunci cand s-a uitat la microscop la secretia mea( eram si eu prezenta), se uita prin carti sa vada ce am...Ce sa mai cred? Nici nu stiu ce sa mai fac... Pt ca am citit despre genotiparea hpv(sau serotipare) ca are si rezultate fals-pozitive sau fals-negative.
Ce alta analiza as putea face? Prin biopsie( cu bisturiul vroia sa taie condiloamele ) ce pot afla(asta imi recomanda doctorita care mi-a pus diag de hpv sa fac)?
Astept raspunsul vostru cu nerabdare.
0
20-05-2010, ora 01:53
exipi
Nu este medic/terapeut
exipi
buna andreea,
eu n am inteles. pana la urma ti-ai facut test de hpv sau nu? ca doctorita nu poate sa ti spuna doar uitandu-se ca ai hpv. eu de exemplu mi-am facut un test, genotipare hpv si asa mi-a iesit rezultatul pozitiv, prima data mi a zis medicul ca este posibil sa am hpv dupa un control in care a vazut ca am negi negitali/condiloame si in urma acestui control m-a trimis la o clinica ca sa mi fac genotiparea hpv. testul m-a costat 450 lei. Asadar ti-a facut testul sau nu? vad ca ai scris de biopsie, dar asta e altceva, n are legatura cu testul hpv.
0
20-05-2010, ora 14:55
Andreea.I
Nu este medic/terapeut
Andreea.I
Buna,
nu mi-am facut genotiparea pt ca doctorita mi-a zis ca UNELE rezultate ies FALS-pozitive (adica in realitate nu ai si rez iese pozitiv, adica fals), am citit despre asta si pe net... Tocmai din aceasta cauza vroiam sa va intreb daca mai exista o alta analiza mai sigura de depistare a hpv. Doctorita mi-a spus ca nu are rost sa-mi fac genotiparea pt ca in primul rand este scumpa, si plus de asta nu este sigura, si deaceea mi-a recomandat biopsia, prin care afla daca am anomalii la nivelul tesutului presupuselor condiloame(displazie). Din cate am mai citit si eu, se pare ca bioapsia este cea mai sigura metoda...
Informati-va inainte sa aruncati banii pe analize, pt ca s-ar putea sa aveti o surpriza...
Multa sanatate tuturor!
0
30-05-2010, ora 11:48
cristina111
Nu este medic/terapeut
cristina111
buna ziua, am si eu o intrebare... e posibil sa nu iei HPV daca ai intretiunut relatii sexuale cu o persoana care are virusul?va mltumesc
0
30-05-2010, ora 14:53
iny
Nu este medic/terapeut
iny
Ana111, daca ai avut relatii sex. cu o persoana purtatoare de HPV , din pacate, ai si tu.
Adaugă un comentariu / răspuns
362 comentarii 1 2 34 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •