HPV - sfaturi

362 comentarii 1 2 ..... 9101112 13 Înainte ›
0
17-07-2011, ora 22:25
ticc
Nu este medic/terapeut
ticc
eu inca sunt speriata. m-am impacat cu prietenul meu acum 2 luni si inca mi-e frica de cancerul de col... parca ma urmareste in subconstient... ma trezesc noaptea incep sa tremur de frica. se poate sa mai iau si alte radacini (nici acum nu stiu ce tip de hpv am/daca mai am) chiar daca suntem fideli unu fata de altul?. totusi a trecut un an - un an si cateva luni de la infectie... mi-e din ce in ce mai frica chiar daca nu mi-au mai aparut condiloame de la tratament. acum vad ca am o problema care, zic eu, pare a fi din nou canditoza... va rog spuneti-mi cum as putea sa evit canditoza. si as vrea sa-mi refac sistemul imunitar, dar nu am cum pentru ca orele de somn nu le pot respecta, stau foarte mult treaza si dorm cate 4-5 ore pe noapte si apoi intru in "recuperare" 2 sapt si dorm cate 8-10 ore pe zi... oricat m-as chinui nu pot dormi la o ora normala stau in pat si degeaba... nici sa ma indop cu somnifere nu mi se pare o foarte buna alternativa. va multumesc.
0
18-07-2011, ora 00:35
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
@ticc, daca iei anticonceptionale, incearca sa renunti la ele deoarece mentin un mediu propice pentru candida. Sunt multe femei care s-au chinuit ani de zile si au facut toate tratamentele recomandate de doctor sau alternative si tot n-au scapat de candida, decat atunci cand au intrerupt anticonceptionalele. Chiar si sistemul imunitar e afectat de anticonceptionale, lucru care nu prea iti e de ajutor in lupta cu HPV-ul.

Incearca sa afli ce tulpini de HPV aveti, atat tu, cat si prietenul tau. Dupa ce ai clarificat asta, poti sa mergi mai departe. Multe femei au HPV, dar mare parte din ele nu ajung la cancerul de col. De cele mai multe ori, la cele cu cancer e vorba de o reinfectare, respectiv infectarea cu mai multe tulpini. De aceea e important sa faci analiza si sa vezi unde te situezi. La fel de important e sa te asiguri ca nu iei si alte tulpini (trebuie sa fii sigurura de fidelitatea partenerului sau sa ai mare grija in cazul unui nou partener).

Renunta la stres. Cancerul nu se face peste noapte. E nevoie de cel putin 10 ani in care sa nu dai pe la doctor pentru controale de rutina si nici atunci nu e chiar tarziu (in cazul in care se gaseste ceva, se face histerectomie, eventual chimioterapie, dar se scapa cu viata). Tu nu ai cum sa ajungi in situatia asta atata timp cat iti faci controlul la 6 luni, impreuna cu Papanicolau si poate o colposcopie. Incearca sa gasesti un doctor bun care sa monitorizeze starea colului. Eventual unul care sa nu se arunce la taiat cand vede cea mai mica modificare, tratabila, de altfel.

Bafta!
0
22-07-2011, ora 00:21
carmenx21
Nu este medic/terapeut
carmenx21
Buna din nou.

Am urmat 3 saptamani tratament cu Isoprinosine si am incercat pe cat posibil sa reduc stresul si sa am mai multa grija de mine. Acum nu mai am negi insa am ramas cu o mancarime, voi discuta cu doamna doctor, insa vroiam sa va intreb : eu acum ca nu mai am negii tot pot infecta o persoana sanatoasa sau se transmite cand se si manifesteaza acest virus? As vrea sa intr intr-o relatie si mi-e frica sa nu-l infectez si pe el.

Multumesc mult pentru raspunsurile anterioare:)
0
22-07-2011, ora 10:03
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@carmenx21

Cat timp este virusul activ, il poti transmite chiar daca nu mai ai negi. Ca sa nu mai spun ca poti avea negi care nu se vad cu ochiul liber, fiind foarte mici. Ar fi corect sa-l informezi pe viitorul partener de riscul la care se expune pentru ca are foarte multe sanse sa ia acest virus de la tine (si tu de la el, nu ai de unde sa stii ce "bagaj" are la randul sau).
Nu stiu ce sa zic, eu nu as incepe o relatie noua cat am acest virus activ.
0
22-07-2011, ora 10:13
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Eu nu am avut negi dar am transmis acest virus iubitului meu fara sa stiu de existenta virusului. SI noi am trecut prin momente grele dar in cele din urma ne-am resemnat si speram sa-l eliminam cumva. Ideea e daca nu mai ai negi, nu inseamna ca nu mai ai virusul. Poti vedea daca este activ doar prin analiza aceea scumpa de cateva milioane (genotiparea), analiza pe care nu are rost sa o faci acum pentru ca sigur nu ai eliminat virusul in 3 luni.
Nu stiu ce sa zic, decat sa aveti multa grija de voi.

V-am pupat.
0
22-07-2011, ora 20:26
carmenx21
Nu este medic/terapeut
carmenx21
Buna.

Am facut deja genotiparea la Synevo si azi am primit rezultatul. Scrie "Nedetectabil"- "Un rezultat nedetectabil indica faptul ca in celulele cervicale din proba nu a fost identificat nici unul din cele 37 tipuri anogenitale de HPV testate" - acesta e raspunsul. Eu am programare la Dna doctor la inceputul lunii August, pana atunci, voi ce parere aveti ?

Multumesc. Va pup
0
22-07-2011, ora 23:02
turas
Nu este medic/terapeut
turas
Buna! pe scurt am 24 de cateva zile miau aparut 5 negi in partea superioara a penisuli ( pe cap )...am fost la un medic si urmez un tratament...dar vad ca tot degeaba. am avut contact sexual neprotejat cu diverse persoane..momentan am o relatie si pana acum am evitat contactu sexual ( la sfatul medicului )..dar imi e jena sai spun asta si ei... am inteles ca tratament sa scpa definitiv nu exista...singura modalitate e acel vaccin care ar trebui so protejeze...dar eu aceasta boala o so am toata viata ????...iar daca o sami intemeiez o familie pot face copiii?? acestia vor prelua virusul de la mine??? mai pot duce o viata sexuala normala in viitor??? as dori si io raspuns la aceste intrebari. ms mult
0
23-07-2011, ora 10:10
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@carmenX

Sa inteleg ca la Synevo ti-au testat doar 37 de tulpini? HPV are peste 100 de tulpini si ei au testat doar 37? De curiozitate, cat te-a costat acea analiza? Eu cand am facut la Medlife se numea "HPV - tipaj viral" si m-a costat 330 si banuiesc ca mi-au testat toate tulpinile (mi-a gasit tulpina 31).
Mi-e ca nu ai niciuna dintre cele 37 testate dar e posibil sa ai una din cele netestate...
0
23-07-2011, ora 10:31
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ turas

Cum ai ajuns tu la concluzia ca acei negi sunt HPV? Esti sigur ca este vorba despre HPV?

Virusul HPV se transmite si prin sarut sau mangaieri asa ca, chiar daca inca nu ai avut contact sexual cu prietena ta, este posibil deja sa fi luat virusul (in cazul in care chiar ai acest virus).

Nu exista un tratament pentru HPV, trebuie intarita imunitatea care va lupta singura cu HPV si il va elimina ca pe orice alt virus. Nu avem insa nicio siguranta ca organismul nostru il va elimina, depinde de la caz la caz dar trebuie sa ne pastram optimismul. Vaccinul acela despre care vorbesti, o protejeaza doar impotriva a 2 dintre tulpini, cele intalnite cel mai des in cazurile de cancer de col. Acum depinde si ce tulpina/tulpini ai tu, poate nu ai una dintre tulpinile pentru care s-a facut acel vaccin. Cel mai corect fata de prietena ta, ar fi sa-i spui ca ai acest virus (daca-l ai) insa inainte sa-i spui, citeste pe net, documenteaza-te si fa-ti TIPAJUL VIRAL ca sa vezi sigur daca ai virusul si ce tulpini ai.

Concluzii:
1. E posibil sa ai acest virus pentru restul vietii asa cum este posibil sa-l elimini, totul depinde de organismul tau. Nu se stiu foarte multe despre acest virus. De exemplu, unii cred ca acest virus ramane la valori nedectabile si cand ai imunitatea scazuta, se manifesta chiar si peste ani de zile. Altii cred ca odata ce a ajuns la valori nedetectabile inseamna ca l-ai eliminat. Eu am ales ca cred ca il pot elimina si ca nu-l voi avea toata viata.
2. Da, poti sa ai copii, acest virus nu se transmite la copii asa usor. Singurul mod prin care putea fi transmis virusul de la mama era la nasterea normala. De aceea in cazul mamelor infectate cu HPV, nu este recomandata nasterea normala daca prezinta leziuni pe col. Prin cezariana copilul nu va fi infectat, deci exista solutii.
3. Depinde ce inseamna o viata sexuala normala pentru tine. Daca presupune sexul fara protectie cu diferite partenere, te poti astepta sa te alegi si cu alte probleme pe viitor (inclusiv alte tulpini de HPV care combinate pot face mai mult rau ca una singura) si sa infectezi la randul tau alte femei. In primul si primul rand trebuie sa folosesti protectie insa chiar si asa, sunt sanse mari sa dai acest virus mai departe, cel putin cat este activ in organismul tau (fiind asa de usor transmisibil prin sarut sau petting).
Eu zic ca ar trebui mai intai sa iti faci analiza sa fii sigur ca ai HPV si dupa aia sa te apuci sa iti ridici imunitatea (fara fumat, multa odihna, fara stres, suplimente pentru imunitate) cu speranta ca intr-o perioada de pana la 2 ani, il vei elimina.
Foarte multa lume traieste cu acest virus, nu este un capat de tara insa este corect din partea ta sa iti informezi partenerele despre acest risc.

Multa sanatate!
0
23-07-2011, ora 12:39
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
@crissm, nu cred sa existe o analiza care sa cuprinda TOATE tulpinile HPV (care sunt aprox 120). Pe analiza ta de la Medlife scrie EXPLICIT cate tulpini au testat? Al meu a facut analiza la Sanador (a dat 480 lei) si rezultatul ne-a bagat si mai mult in ceata. Infectia HPV detectata dar genotipul HPV netipabil. Adica are HPV, dar nu stim ce tulpina. La detaliile analizei enumera tulpinile analizate si sunt doar 28. Mai exact, scrie ca au analizat urmatoarele:

"Genotip HPV - Low Risk : 6, 11, 40, 43,
44, 54, 70.
Genotip HPV - High Risk : 16, 18, 26,
31, 33, 35, 39,
45, 51, 52, 53,
56, 58, 59, 66,
68, 73, 82.
Genotip HPV inca neclasificat ( HR sau LR) :
69, 71, 74
Nota:
Este posibil sa existe un genotip HPV
netipabil / alt genotip
decat cele detectabile cu aceasta
metoda ; acesta se noteaza
"netipabil "."

Astfel incat ne aflam intr-o pozitie foarte proasta. Nu avem de aruncat bani pe alta analiza si chiar daca am avea, unde sa mergem? Daca la Synevo analizeaza 37 de tulpini, Sanadorul a luat banii degeaba, la Medlife cine stie cate tulpini analizeaza (apropo, vezi daca scrie ceva pe rezultat si spune-mi si mie).In laboratorul Micomi am cea mai mare incredere si s-ar putea ca ei sa analizeze cele mai multe tulpini, plus ca lucreaza cu foarte mult profesionalism (rezultatul la Papanicolau e verificat de 2 ori), dar...in momentul de fata chiar nu ne permitem sa facem alta analiza :(

Pe de alta parte, nici nu ma astept sa fie analizate TOATE tulpinile cunoscute. Cred ca se testeaza doar tulpinile cele mai frecvente. In plus, virusul asta e inteligent si se adapteaza la "mediu", ca sa zic asa, in sensul ca au aparut subtipuri de HPV, care au mai putin de 90% din structura ADN a unei tulpini, astfel incat sunt clasificate ca o tulpina separata (spre exemplu, HPV 44 si HPV 55 se trag din HPV 74). De aceea nici vaccinul nu e prea eficient...e facut pentru anumite tulpini, cu anumite structuri genetice, insa e posibil ca cele care fac vaccinul sa aiba o tulpina care deja a apucat sa se modifice si atunci vaccinul e inutil. Solutia producatorilor vaccinului a fost sa-i declare o perioada de valabilitate de 5 ani, urmand ca apoi sa faci alt vaccin. Dar n-as baga mana in foc ca toata lumea vaccinata e protejata, chiar si pe parcursul celor 5 ani.
0
25-07-2011, ora 16:30
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Da michidoo, aveai dreptate :(( eu credeam ca mi-au testat toate tipurile si acum cand am citit mai bine, tot 37 de tipuri au testat...

Iata ce scrie...

Genotiparea a fost efectuata prin amplificare standardizata a unei regiuni din genomul virusului HPV (regiunea conservata L1) prin metoda PCR. Metoda permite identificarea a 37 de genotipuri.

A evidentiat prezenta de HPV - genotip: 31

*Clasificarea celor 37 de genotipuri HPV din punct de vedere al riscului oncogen:

Crescut - 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 82, 73.

Scazut - 6, 11, 40, 42, 54, 55, 61, 62, 64, 67, 70, 72, 81, 83, 84.

Probabil crescut - 26, 53, 66.

Neclasificat din punct de vedere al riscului oncogen - 69, 71, CP6108, IS39.

*Clasificare dupa N. Munoz et al. N Engl J Med 2003; 348: 518-527.


Pfff, adica e posibil sa mai am si alte tulpini de care sa nu stiu...vai de capul meu :((((
0
03-08-2011, ora 10:33
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Buna ziua. Am si eu o intrebare, pentru ca sunt cam nelamurita. Am fost luni la control si i-am zis ca mi-a aparut ceva pe piele... s-a uitat si mi-a zis "aaa nu e nimic, imi mai apar si mie pe la ochi, pe mana" si mi-a dat sa ma dau cu podofilina, insa nu mai face nimeni aceasta solutie, astfel ca o sa imi iau condyline. Ceea ce nu inteleg eu, pentru ca am inceput sa citesc si am vazut ca este vorba de un virus destul de rau, in sensul ca ramai cu el in corp.
Vreau sa va intreb :
1. Nu ar fi trebuit sa imi recolteze pentru papanicolau?
2. Sau sa imi dea sa fac analiza ADN- HPV? Pentru analiza asta ti se recolteaza ceva sau te poti duce la orice laborator si ii ceri sa ti se faca ?
Cele care v-ati confruntat cu astfel de probleme ce v-a facut domnul/doamna doctor.

Va multumesc anticipat.
0
04-08-2011, ora 16:00
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Buna Georgiana.

Da, e foarte posibil sa ai virusul HPV dar nu e sigur pana nu iti faci analiza de genotipare a virusului. Aceasta analiza se poate face la orice clinica particulara (medlife, medicover, micomi etc) si este destul de scumpa insa macar afli cu ce tulpini si daca esti infectata. Papanicolau nu este folosit pentru dectarea virusului.
Si mie de ceva vreme mi-au aparut intre sani, sub sani si in general unde transpir, un fel de negi foarte mici (nici nu se vad majoritatea, dar ii simt la mana ca un fel de alunite fff mici). Intre sani sunt mai vizibili si am intrebat-o pe doctora mea ce-i cu ei. Mi-a zis ca sunt manifestarile infectiei virale (HPV) pe care o am in organism si sa-i las in pace ca trec de obicei in cateva luni (si ea mi-a aratat ca avea cativa pe gat si mi-a zis ca nu-i baga in seama). Pana una alta parca s-au mai intins (nu ca marime ci ca numar, mi-au aparut si pe gat) si am inceput sa ma dau cu crema de TUIA care se spune ca ar ajuta.
Acum nu stiu ce ti-a aparut tie exact, daca sunt condiloame, papiloame sau negi si nici nu stiu exact ce tratament sa iti zic sa aplici. Prietenului meu ii aparusera 2 condiloame (un fel de ridicaturi) care insa intre timp s-au retras singure dupa ce l-am pus sa ia vitamina C + echinaceea + propolis.
Nici nu stiu ce sa mai zic, m-am saturat de virusul asta si incerc sa nu ma mai gandesc la el (in cea mai mare parte a timpului si reusesc). Sper ca odata cu trecerea timpului sa-l pot elimina (pentru ca sunt cazuri de persoane care l-au eliminat) si chiar daca nu-l voi elimina, pot avea o viata normala cat timp am un partener care ma accepta cu virus cu tot.
Multa sanatate si curaj ca nu e chiar asa rau cum citesti pe internet. Trebuie doar sa ai mai multa grija de tine si sa mergi mai des la control.
0
07-09-2011, ora 23:35
Anita2011
Nu este medic/terapeut
Anita2011
Buna ziua Va rog din suflet sa ma ajutati.
Am facut sex oral (neprotejat) cu partenerul meu care are hpv 16 si condiloame la nivelul penisului.
Am citit ca acest virus se poate instala si in gura, gat;
As dori sa stiu ce mai e de facut acum, daca imi apare ceva in gura/gat si nu imi dau seama ? la ce medic ma pot duce pentru o examinare ?
Va multumesc mult si astept un raspuns cat mai repede
0
08-09-2011, ora 10:13
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ Anita
Nu cred ca are cum sa iti apara ceva in gura si sa nu iti dai seama iar daca e sa iti apara, nu cred ca apare dupa cateva zile. Cred ca poti merge la un doctor ORL insa vezi sa nu faci ca mine care credeam ca am bube in gat si alea erau defapt amigdalele :). A facut si doctorul misto de mine. Calmeaza-te si vezi cum te simti in continuare, daca te jeneaza ceva. Oricum ai grija cu partenerul tau daca are condiloame, nu este indicat nici sexul oral nici cel normal pana nu-i dispar (cu sau fara prezervativ). Ar fi bine sa si le trateze inainte sa mai faceti sex.
Multa sanatate.
0
18-09-2011, ora 09:15
alva
Nu este medic/terapeut
alva
ela2009, mai aveti aldara?Daca am norocul asta, contactati-ma, va rog!
0
26-09-2011, ora 11:42
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
buna fetelor,
sunt noua pe acest forum dar am sa va impartasesc si eu experienta mea in ceeace priveste virusul HPV
in anul 2009 la examenul papanicolau mi-au fost depistate niste anomali mai precis dr a zis sa fac si testul HPV
l-am facut si a iesit ca am tulpina cu risc crescut 52, dupa aceea mi-a facut si o colposcopie si a spus ca trebuie sa fac conizatie ( acest cabinet este particular iar conizatia costa 500 euro ). Am citit pe net despre conizatie si am zis sa amin aceasta inteventie ( din ce am citit eu conizati se face cand esti aproape de cancer... ) si am facut trei cure cu CERVUGID ovule si anume: am cosumat o cutie de 12 ovule o saptamina pauza apoi a doua, o saptamina pauza si tot asa. Cind am facut in vara testul hpv si papanicolau au iesit amandoua bine ceeace inseamna ca am scapat de hpv iar papanicolau a iesti bine. Concluzia la care am ajuns este ca dr la care am fost nu vroia dacit 500 euro si atat pentru ca nu mi-a spus nici o clipa ca acest virus poate trece de la sine.noroc cu internetul
ce pot sa va spun este ca acest virus poate fii invis
va pup pe toti si multa sanatate
0
28-09-2011, ora 09:12
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Ma bucur mult pentru tine Maria. Sa dea Domnu sa reusim toti si toate sa scapam de acest virus. Multa sanatate!
0
09-10-2011, ora 11:51
Mihai8812
Nu este medic/terapeut
Mihai8812
Buna!
Am si eu o intrebare daca ar putea sa ma ajute cineva... Este posibil ca o persoana sa aiba HPV primit de la mama la nastere, iar primele semne sa apara la 26 de ani (nu ma refer aici la negi sau mancarimi)?
Va multumesc anticipat.
0
10-10-2011, ora 13:21
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ Mihai - eu nu am mai auzit de un asemenea caz pana acum, sa fie virusul dobandit de la mama si sa se manifeste abia la 26 de ani, pare putin probabil insa nu imposibil. Chiar nu cred ca poate garanta cineva ca este sau nu posibila o asemenea situatie.
0
10-10-2011, ora 21:32
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
@ Mihai

in primul rand, despre ce semne e vorba, daca nu negi sau mancarimi?

in al doilea rand, e vorba de tine sau de prietena ta? intreb pentru ca la barbati nu prea sunt alte "semne" in afara de negi, papiloame, condiloame, iar la femei se pot observa modificari pe col. Deci, vorbim de un barbat sau o femeie?

in al treilea rand. esti sigur ca e HPV?
0
11-10-2011, ora 13:15
Mihai8812
Nu este medic/terapeut
Mihai8812
@michido

E vb de prietena mea. Doi medici diferiti au zis ca HPV si din ce am inteles e o rana deschisa pe col care nu se vindeca, indiferent de tratament. Singura solutie fiind histerectomia. Imi cer scuze daca nu sunt foarte clar, dar sunt lucruri despre care nu stiu foarte multe.

Multumesc pt raspunsuri!!!
0
11-10-2011, ora 18:24
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ Mihai

Histeroctomie de la HPV? Eu stiam ca histeroctomia se practica in cazul in care este vorba de cancer. Aveti mare grija cu doctorii din ziua de azi care sunt multi incompetenti, mai mergeti si la alti doctori in afara de cei 2. A facut colposcopie si analiza de tipaj viral ca sa fiti siguri ca este HPV? Inclusiv termenul de rana pe col nu este corect, practic acolo nu se formeaza nicio rana, colul isi modifica aspectul sau ceva de genul.
Sfatul meu este sa faca toate analizele posibile si sa mearga si la alti doctori inainte de a lua o decizie.
0
11-10-2011, ora 18:26
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
@ Mihai

Nu stiu daca prietena a fost la doctori specializati pe HPV insa va sfatuiesc sa cititi ce scrie pe urmatorul site si sa se programeze la analize si consultatie la clinica Micomi.

-*


(*modificat de admin)
0
11-10-2011, ora 21:22
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
@ Mihai revenind la intrebarea ta initiala, ce te face sa crezi ca a luat HPV de la mama, la nastere? e cumva virgina? (intrebare retorica, avand in vedere ca a fost consultata de cel putin 2 doctori ginecologi). A facut-o doar protejat? Sau esti cumva primul si nu poti accepta ca ar fi luat de la tine?

nu sunt specialista, dar dupa mintea mea, sunt mai mari sansele ca HPV-ul sa ajunga pe col printr-un contact sexual, decat la nastere. Sa zicem ca in acest ultim caz s-au atins zonele genitale (mama cu fiica) dar de la vulva pana la col e cale lunga. Or contactul sexual duce virusul mult mai aproape de col, unde isi face de cap.

in alta ordine de idei, crissm zice bine: faceti genotiparea HPV (da, si tu) ca sa stiti cum stati si mai consultati si alti doctori. Histerectomia se face in cazul unui debut de cancer, care se diagnosticheaza pe baza testului Papanicolau, a colposcopiei si, NEAPARAT, a unei biopsii. A facut o biopsie? Daca sunteti din Bucuresti, mergeti la dna doctor Mihaela Badea de la clinica Micomi sau dr Gabriela Dinca de la Sanador. Nu o lasa sa o taie daca nu e necesar.
0
08-02-2012, ora 14:47
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
michidoo mai esti pe aici? :D
Vorbeam cu o prietena a carei surori a descoperit ca are HPV. Cica i-ar fi iesit Papanicolau bine dar a fost trimisa la colposcopie si apoi la ERAD. In urma ERAD-lui, tesutul analizat ar fi continut celule precanceroase. Doctorul i-a zis ca daca peste 6 luni nu este bine (nu inteleg ce inseamna asta pentru el) ii scoate direct uterul.
Cum o fi posibil sa iasa Papanicolau bine dar sa ai totusi celule precanceroase? Sincera sa fiu, m-a cam bagat in sperieti :(. Pana acum am facut doar Papanicolau dar daca totusi nu e de ajuns?
0
08-02-2012, ora 20:26
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
poate ca nu s-a recoltat corect pentru Papanicolau. Cine stie ce asistenta care n-avea chef de munca in ziua aia...

De aceea se coroboreaza intotdeauna rezultatul Pap cu colposcopia, eventual consultul ginecologic sau alte analize. Eu am facut Pap la 6 luni si intotdeauna am mers la colposcopie cu rezultatul. De exemplu, Pap nu a iesit foarte bine (ASCUS) dar dupa ce a examinat colul, doctorita a spus ca mai pot sta pana la o eventuala interventie si mi-a dat tratament pentru col (ovule).

Eu zic sa faci si tu colposcopie. Face parte din investigatiile necesare atunci cand e vorba de o infectie cu HPV.
0
09-02-2012, ora 08:45
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Nu inteleg cum isi poate da seama doctora in functie de ce vede la colposcop, daca este cazul de interventie sau nu. Doar nu poate sa vada la colposcopie daca sunt celule precanceroase sau nu. Mie de exemplu, ultima oara cand facusem colposcopia, mi-a zis ca leziunea pe col este foarte intinsa si chiar daca fac ERAD, nu o poate indeparta pe toata dar ca putem incerca sa vedem cum se vindeca.
Intre timp am folosit ovule cervugid 3 luni, acum folosesc ovulele acelea naturiste despre care mi-ai povestit tu (Ovulin Superforte) si dupa ce fac 3 luni cu acestea, ma duc iar la analize si colposcopie. Am lasat si anticonceptionalele din iulie anul trecut si sper din tot sufletul sa fie o imbunatatire pe colul meu. Nu as vrea sa fac nicio interventie :((
Tu ce ovule folosesti? Ma gandeam sa iau si isoprinosine vreo 3 luni. Tu ai luat vreodata?
0
09-02-2012, ora 11:19
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
momentan nu mai fac niciun tratament. Recunosc ca am ignorat problema de ceva timp (poate e bine si asa, sa nu ne stresam atata si sa ne gandim tot timpul la HPV si cancer). Tratamentele pe care le-am facut la sfatul doctoritei au fost cu ovule Cervugid si Cerviron, iar de capul meu am folosit ovule Superforte si supozitoare cu rasina (Carpicon) si cu propolis (MIPROSEPT), folosite pe post de ovule (n-am avut niciun fel de reactie adversa).

Isoprinosine am luat la inceput, cand eram foarte panicata, dar n-am observat nicio ameliorare. De fapt, nu aveam ce sa observ, pentru ca nu fusesem inca la doctor pentru colposcopie, aveam doar o analiza care indica faptul ca am HPV si nu aveam nici condiloame sau negi. Oricum, atunci cand i-am zis doctoritei ca am luat iIoprinosine a avut o reactie de genul: a dat ochii peste cap si a zis ca facem cu totii tratamente dupa ureche. Din asta am inteles ca nu era cazul sa iau. E o doctorita foarte buna si am incredere ca mi-ar recomanda ea sa iau daca ar fi cazul.

Nu ma pricep foarte mult, dar presupun ca la colposcopie se poate vedea cum este afectat tesutul. Sigur ca nu are cum sa stie daca sunt celule precanceroase, dar uite cazul pe care mi l-ai povestit: Papanicolau zice ca e ok, dar pe col nu se vede ok. Poate ca e cazul sa se intervina, macar cu tratament. De aceea ziceam ca e bine sa fie coroborate cele 2 investigatii. Problemele de pe col pot fi date si de o simpla inflamatie (provocata de un BTS), nu e neaparat necesar sa fie HPV (desi in cele mai multe cazuri, de la asta e...sau HPV impreuna cu alta infectie, si lucreaza numai bine acolo impreuna). In cazul asta, doctorii se uita si la Papanicolau si recomanda testul de HPV (daca nu s-a facut inca) + culturi de pe col, ca sa vada despre ce e vorba si sa stie in ce directie o iau. Nu mi se pare ok sa se sara la interventie (ERAD) fara toate aceste investigatii facute si fara incercarea de tratament. Sigur, sunt cazuri si cazuri, iar daca e o chestiune grava, e bine de ascultat de doctor.

Ma bucur ca nu mai iei anticonceptionale. Ai sa vezi ca o sa iasa bine urmatorul control :)
0
09-02-2012, ora 15:26
crissm
Nu este medic/terapeut
crissm
Isoprinosine, din ce stiam, macar creste imunitatea. Este anti-viral. De ce sa nu ne ajute in lupta cu HPV? Am citit de foarte multe cazuri carora le-a fost recomandat sa ia si Isoprinosine. Nici nu stiu ce sa mai cred :(.
Mie de la un timp imi tot apar niste negi fff micuti in locurile unde transpir (ex intre sani, sub sani) si doctora mea zicea ca tot manifestari ale HPV sunt. Nu ma deranjeaza neaparat dar nici nu ma simt ok cand vad ca ei continua sa se inmulteasca. Am incercat cu unguent de galbenele si de rostopasca dar nu are niciun efect. Ma gandeam sa incerc o luna sa iau isoprinosine, 3 pe zi, sa vad daca observ vreo imbunatatire in legatura cu negii astia nesuferiti. Nu cred ca se poate pune problema sa-i ard sau mai stiu eu pentru ca sunt prea mici si prea numerosi :(.
Cateodata ma apuca disperarea, sincera sa fiu.
Adaugă un comentariu / răspuns
362 comentarii 1 2 ..... 9101112 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •