sarcina pierduta, chiuretaj de doua ori... HPV?

13-05-2008
madalinafb
Nu este medic/terapeut
madalinafb
Buna ziua
Am 41 ani si in urma cu 3 luni am pierdut o sarcina la 11 saptamani. Am fost chiuretata de doua ori. Toate aceste lucruri s-au intamplat in luna martie. In luna aprilie am fost la un control de rutina si am fost diagnosticata: col curat/vaginita mixta. Dar, rezultatul trecut in buletinul de analiza este:
1. CEP superficiale frecvente / CEP interm. rare, koilocite, amfofilie, PMN- rare flora II
2. Frotin tip II Babes-Pap. (inf. TBS)
- suspect HPV
-candida Alb-prezent
Eu sunt de meserie inginer. Am inteles foarte putin (mai nimic) din tot ce scrie in acest bilet. Rezultatul a fost infectie HPV (declaratia medicului de specialitate). Sunt alergica la cervugid. Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific un pic lucrurile. Suspect HVB inseamna ce? Ultimul Test Papanicolau l-am facut in 2006. Va multumesc
3 comentarii
0
13-05-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Buna. Poate nu ai mai citit pe forum dar daca ai timp sa intri si vezi ca mai sunt cazuri cu HPV. Este Papiloma Uman Virus care se gaseste in colul uterin, asa am citit si eu.
Medicul ginecolog poate sa iti de-a mai multe informatii.Si desemenea poti si tu sa citesti pe internet despre acest virus.
Multa sanatate!
0
13-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
HPV este un virus responsabil de aparitia displaziilor (modificari celulare) de col uterin si in unele situatii chiar de aparitia cancerului de col! Exista cateva zeci de tulpini de HPV si doar unele (16 si 18) pot degenera in unele conditii in neoplasm! Daca sunteti suspecta de HPV (deci nu e sigur) va recomand sa va repetati un frotiu Papanicolau si daca si la acesta iese infectia exista o analiza mai amanuntita care se numeste genotiparea HPV!!! Aceasta va spune exact ce tulpini de virus aveti in col si care este potentialul lor de transformare! Daca nu aveti in col 16/18 nu sunt motive de ingrijorare!Va doresc multa sanatate si succes
0
18-06-2009, ora 00:06
brishtara
Nu este medic/terapeut
brishtara
Buna! Am fost si eu la un control caci nu mai puteam urina din cauza usturimii. Aceasta usturime a aparut imediat ce am fost dezinfectata cu Tictura de iod inainte sa imi puna sonda vezicala( nascusem prin cezariana). nu stiu de ce au folosit aceasta solutie pe mucoasa, cert e ca am pus-o pe seama ei dar nu mi-am mai revenit.

In urma unui control si un test Papanicolau mi-a aparut urmatoarele:
Celule vaginale superficiale si intermediare etalate izolat la care raportul N/C este nemodificat. 3 celule mici, hipercrome si raport N/C inversat. O celula in " racheta" 1 celula fuziforma, 1 Koilocit.
Flora microbiana: coci, 6-8 polinucleari pe camp.

Babes C2/C3

Sper ca am inteles bine!

In momentul de fata alaptez un baietel de 8 luni. Ma intreb in ce masura tratamentul ma v-a ajuta:

Cervugid ovule 12
Eficef 200 mg

Care ar fu urmatorul pas? Repetarea testului Papanicolau?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.