HOMEOPATIA poate rezolva cazul meu?

25-01-2014
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am 54 de ani, 1.78m inaltime si 84 kg, tensiunea arteriala 12.7

in sfarsit dupa mai mult de 3.5 ani de chin si cautari am gasit cauza tulburarilor mele in ortostatism
am facut un RMN, 'cap coada', la coloana sub directa coordonare unui medic neuro chirurg foarte bun din Bucuresti iar rezultatul este mai jos :

concluzii =RMN:

-stenoza constitutionala severa de canal spinal cervical prin pediculi scurti cu majorare degenerativa C4-C6 prin amprente discale etajate
-debut herniar C5 stanga
-stenoza constitutionala severa de canal spinal cervico-toraco-lombar
-degenarari discale L1-L5etajat cu debut herniar L1 cu conflict disco-radicular bilateral

medicul neuro-chirurg mi-a spus ca-n opinia lui la zona cervicala nu are ce opera iar zona lombara este la limita operatiei si atunci trebuiesc facute 2 interventii deoarece sunt distantate zonele intre ele.

am inteles mesajul dansului, ceea ce n-am inteles este :
ce trebuie sa fac pentru zona cervicala ?!

ca atare am inceput sa caut alternative :

dupa un alt consult specilizat, anul asta prin august timp de 3 saptamani am facut elongatii, alternativ cu Kiropractica si gimnastica la coloana, undeva in Bucuresti la o clinica particulara. Cu toate c-am platit destul de mult in speranta ca se vor ameliora simptomele, din pacate, pot afirma ca mare lucru nu s-a intamplat,..., ba mai mult tot acolo mi s-a facut si-o injectie in coloana 'sub imagistica', iar efectul aproape ca nu s-a simtit(din contra piciorul stang l-am avut amortit 2 zile) !

Simptomatologie existenta:
-dureri in zona gatului, la rotirea capului si nu numai
-dureri musculare intre omoplati
-tiuituri in urechi, mai ales stanga
-la intoarcerea brusca a capului senzatie de dezechilibru (mai mult pe stanga)
-partea stanga a capului cateodata dureri si senzatii de raceala
- mai tot timpul am senzatia ca ma impinge cineva de spate
-dureri lombare care coboara pe picior din spate pe calcaie si pana la degetele mari de la picioare (care-s mai tot timpul amortite)

deci ca intrebare: daca cineva a folosit tratamente homeopatice asemenea tip de simptomatologie ?!


va multumesc frumos !
1 comentarii
0
03-02-2014, ora 02:54
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Homeopatia si afectiunile coloanei. Poate homeopatia sa ajute in tratarea afectiunilor coloanei? Raspunsul este ca nu se poate da un raspuns universal valabil in toate situatiile si trebuie discutat fiecare caz in parte. In acest caz relatat in mesajul de mai sus sesizam doua tipuri de modificari :
1) modificari de natura mecanica, cum ar fi " stenoza constitutionala severa de canal spinal cervico-toraco-lombar ", ceea ce inseamna o ingustare severa ca canalului in care se gaseste maduva spinarii, cu toate consecintele care decurg de aici.
2) modificari de natura degenerativa care sunt procese de uzura a structurilor coloanei vertebrale care pot da simptome foarte suparatoare, dar care nu implica probleme de natura mecanica cum ar fi ingustari, compresiuni, blocaje etc
Si acum revin cu intrebarea: poate Homeopatia rezolva aceste probleme ale coloanei vertebrale ?
In cazul afectarilor de natura mecanica vedeti ca nici neurochirurgia nu s-a angajat in rezolvarea completa a lor, cel mult in ameliorarea lor. Deci aceste probleme mecanice, care sunt apanajul neurochirurgiei, nu le poate rezolva nici Homeoipatia.
In cazul modificarilor de natura degenerativa insa, homeopatia are efecte foarte bune. Am tratat foarte multe cazuri de modificari degenerative ale coloanei, deci spondiloze in diferite grade de evolutie si am obtinut rezultate foarte bune, cu conditia ca pacientul sa aiba rabdarea necesara de a face tratamentul pana la capat. Aceasta deoarece coloana, osul
cartilajul au ritmul lor de refacere, de regenerare si nu le poti forta sa-si depaseasca acest ritm, orice ai face. Mentionez ca am aplicat si aplic tratamentul homeopat prin metoda mezoterapiei si daca e nevoie o combin si cu autohemoterapia.,
Insa daca pacientul nu are rabdarea necesara, va abandona si chiar va spune ca metoda nu e buna si va recomanda si altora sa nu o urmeze, cum de altfel ati vazut din anumite mesaje ca se intampla. Explicatia este aceasta: pacientul vine in stadii foarte avansate, asteapta rezultate imediate, nu are rabdare si abandoneaza un tratament care daca ar fi dus pana la capat l-ar ajuta foarte mult.
In cazul relatat mai sus, daca pacientul are rabdare, se pot trata procesele degenerative ale coloanei si desi cele mecanice raman, poate simti o ameliorare substantiala a starii de sanatae. Acolo unde nu sunt probleme de natura mecanica, sau acestea nu predomina, rezultatele pot fi si sunt foarte bune. Cu stima si respect :

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •