care sunt sansele sa ma infectez cu HIV, hepatita?

25-02-2011
marina210
Nu este medic/terapeut
marina210
Buna ziua! Am fost astazi la cineva sa-mi puna unghii cu gel, acasa, si in timp ce-mi pilea unghia cu o pila de carton mi-a dat sangele.Care sunt sansele sa ma infectez cu vreo boala avand in vedere ca pilele acelea nu era de unica folosita a mai folosit-o si la alte multe cliente printre care din cate mi-a spus se numara si angajate la cluburi de noapte.Va rog sa-mi raspundeti sunt f ingrijorata. Cand am ajuns acasa m-am spalat pe maini si am dat cu spirt pe rana dar nu cred ca este suficient...
8 comentarii
0
27-02-2011, ora 18:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De obicei aceste ustensile de la manichiurista se schimba si se sterilizeaza dupa fiecare client..nu stiu ce metode de sterilizare au si nici cam cate controale de la epidemiologie au in acest sens.E posibil, teoretic, sa se transmita vreun virus daca te tai in timpul sedintei, dar practic e putin probabil ca de la un accident minor sa iei hepatita sau altceva.Nu te mai stresa cu aceste ganduri, intram zilnic in contact peste tot cu microbi, dar organismul stie sa lupte cu majoritatea dintre acestia si nu patim nimic.
0
27-02-2011, ora 19:21
marina210
Nu este medic/terapeut
marina210
Multumesc doamna doctor m-ati mai linistit. Nu s-a pus probleme de sterilizarea instrumentelor pentru ca am fost la o fata acasa care se ocupa cu asa ceva, stiti in ziua de azi ca multe persoane pun unghii cu gel la domiciliu. Prima si ultima oara cand ma duc mai ales dupa ce am aflat ce fel de persoane merg pentru manichiura la ea.Va dati seama ca m-am speriat la 20 de ani sa patesc asa ceva sa-mi distrug toata viata cu o hepatita c luat dintr-o prostie practic...
0
27-02-2011, ora 19:42
marina210
Nu este medic/terapeut
marina210
Si inca o intrebare...ce se poate face in privinta acestor persoane care lucreaza la domiciliu si nu respecta nici un minim de igiena ?Folosesc aceleasi instrumente fara macar sa le dea cu spirt, de sterilizare nici nu se pune problema. Pot face o reclamatie undeva sa o cauta sa-i faca un control de la epidemiologie ? Dupa ce m-a taiat pe mine cu acea pila de carton nici macar nu s-a gandit sa o arunce sau ceva, a pus-o la loc, la gramada cu alte pile...Chiar asa au dreptul sa se joace cu sanatatea oamenilor...
0
27-02-2011, ora 20:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stii cum de spune, prostia nu apartine celui care vinde ci celui care cumpara..tu esti cea care te duci la ea, fara sa te oblige nimeni, si nu stiu la ce te astepti daca mergi la ea acasa. Las-o in pace, nu o reclama, nu ai cum demonstra ca pune pe cineva in pericol sau ca mai serveste clienti care-i bat la usa si nu cer legal acest serviciu, intr-un salon de cosmetica. Pe viitor nu mai proceda asa...
0
10-03-2011, ora 18:43
DanTe1980
Nu este medic/terapeut
DanTe1980
Bună seara! Am o întrebare: dacă la testul anti-HCV a ieşit valoarea 18 şi la cel THPA a ieşit negativ, în timpul sarcinii, este vreo şansă ca HCV-ul să iasă în regulă la o nouă analiză? Celelalte teste pentru hepatita A şi B au ieşit negative. Vă mulţumesc!
0
24-12-2015, ora 23:03
AndreeaDenw
Nu este medic/terapeut
AndreeaDenw
Marina210: buna, sunt stilist protezist de unghii si lucrez intr-un salon. Te asigur ca nu ai de ce sa iti faci griji de transmiterea virusilor sau a oricaror chestii prin pile sau bureti, pensule sau perii de praf de la unghiile cu gel deoarece praful este foarte toxic si in mediul respectiv nu poate rezista hiv-ul de exemplu. Doamna doctor ma poate corecta daca gresesc dar eu stiu ca este un virus destul de sensibil in afara corpului. Eu zic sa stai linistita caci praful acela de la gel e foarte toxic si daca ea era destul de nesimtita incat nu dezinfecta oricum praful acela omoRa el... nu exista mediu ptr virusi si bacterii de tipul hiv, hepatita c...
0
18-03-2016, ora 13:54
Marius Titulescu
Nu este medic/terapeut
Marius Titulescu
E foarte putin probabil, mai ales daca ai fost la un salon adevarat. :) -*

(*modificat de admin)
0
03-06-2017, ora 14:29
Aja.
Nu este medic/terapeut
Aja.
Buna ziua.

As avea nevoie, urgent, va rog de un raspuns.

Ieri noapte, am intrat intr-o farmacie pentru a-mi procura un medicament. Cand mi-a venit randul la ghiseu, am observat pe podeaua de gresie, urme de sange uscat pe o suprafata de aproximativ 30 de cm (deci nu aveam cum sa ocolesc, pentru ca era fix in fata ghiseului si nu puteam comanda decat daca calcam in ea).

Farmacista, a zis, ca, fusese un barbat care a fost taiat de cineva la mana cu un cutit, cu o seara inainte si a sangerat acolo (iar ele nu au sters urmele, asa cum era firesc sa faca).

La plecare din farmacie, am observat si cateva pete de sange uscat pe clantele usii, eu am atins clanta si la un deget aveam de aproximativ 8 ore o zgarietura mica (era piele zgariata si se vedea pielea de dedesubt de o nuanta roz intens).
As dori sa stiu daca exista vreun risc de a ma infecta cu vreun virus al hepatitei B, C sau HIV daca am atins clanta ce avea urme de sange uscat si daca se poate produce contaminarea suprafetelor cu care am intrat ulterior in contact, dupa parasirea farmaciei (podeaua de acasa cand am intrat pe usa, volanul, clantele si presul masinii).
Precizez ca m-am spalat pe maini cu apa si sapun cand am ajuns acasa. Ar trebui sa dezinfectez presul masinii si volanul si clantele?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.