Sufar de hipotiroidie si inca nu iau tratament

14-05-2010
momonelu
Nu este medic/terapeut
momonelu
Buna, ma numesc Monica am 36 de ani, si sufar de hipotiroidie momentan nu iau tratament, in schimb sunt foarte nervoasa si am o frica inexplicabila.Am facut deseori crize de spasmofilie, mai nou am si o spondiloza cervicala, daca cineva imi poate da un sfat.uneori simt ca nu mai pot lupta cu boala, VA MULTUMESC!
7 comentarii
0
18-05-2010, ora 14:03
dolfy94
Nu este medic/terapeut
dolfy94
Si eu sufar de hipotiroidie si e groaznic. Tot timpul experimentez tot felul de diete care sa ma ajute sa slabesc si paraca totul imi face in ciuda ca iese pe dos. Am 36 de ani si de 10 ani fac tratament cu Eutirox dar nu ma ajuta cu nimic. Aud la alte persoane ca analizele le ies bine se simt bine si merg aproape spre normal. Eu numai cred nimic. Daca intradevar exista cu adevarat un medicament minune si pentru hipotiroidie poate ma poate ajuta si pe mine. de medici ce sa mai zic fac ca ei si iese invers, respect medicatia si dieta prescrisa si nimic. va rog sa ma ajutati si pe mine sa pot afla un medicament care ma poate ajuta. va multumesc
0
28-07-2010, ora 14:38
omi
Nu este medic/terapeut
omi
buna, ma numesc camelia si am 23 de ani.Vreau sa va zic ca si eu am avut ceva chisturi pe glanda tiroida dar in urma unui tratament de 2 ani cu L-tiroxin in combinatie cu calciu, iod, magne b6. am reusit sa inlatur acele chisturi care m am speriat groaznic deoarece daca boala avansa era necesara o interventie chirurgicala.Momentam am in continuare probleme cu greutatea si acest lucru ma deranjeaza, VREAU UN SFAT, , , folosesc anticonceptionale karisa de 10 luni si simt ca ma ingras si mai mult de la ele oare este adevarat ca de la ele ma ingras?(medicul mi le a prescris pt ca au un continut scazut de hormoni ), , , DACA A MAI FOLOSIT CINEVA SI ARE ACEEASI IMPRESIE, , SAU CINEVA CARE ARE CUNOSTINTE IN ACEASTA PROBLEMA VA ROG SA MI DATI UN SFAT. VA MULTUMESC MULT !
0
30-07-2010, ora 09:57
naturbest
Nu este medic/terapeut
naturbest
Nu sunt deacord cu consumul de medicamente fara sfarsit, deoarece produce intoxicare la nivelul hepatic.Asta este strict parerea mea.Anticonceptionalele au rostul lor insa au efecte secundare ireversibile!!!!
Mai repede as recurge la mama natura.
0
31-07-2010, ora 11:37
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Pentru dolfy:
indicata este o detoxifiere. Toxinele (in buna parte acizi insolubili) obtureaza vase sanguine si atunci remediul nu mai penetreaza, nu mai ajunge la glanda tiroida. Remediile sa fie bazice (alcaline) pentru a neutraliza toxinele. Adauga antioxidanti care impiedica proliferatiile, chiar microscopice, nedetectabile imagistic. Adauga Omega-3 si Lecitina pentru realizarea detoxifierii, prin construirea corecta a membranei celulare, a porilor ce permit intrarea nutrientilor si iesirea toxinelor, a catabolitilor.
Si sucuri de varza, sau de morcov la storcator, sa constituie masa de dimineata - 500 ml.
Cauta pe net: detoxifiere alcalin diagnosticul tau, sau numai detoxifiere alcalin, sau detoxifiere toxine acide.
Vei intelege de ce ne imbolnavim si metoda atat de simpla de tratament.
0
02-08-2010, ora 10:42
dolfy94
Nu este medic/terapeut
dolfy94
Pentru omi:
Sa sti ca anticonceptionale am luat si eu o periada la inceput cand am aflat ca am hipotiroidie, la indicatia medicului ginecolog, dar cand a aflat medicul endocrinolog mi le-a interzis pentru toata viata.
Asa am apelat la sterilet. De la anticonceptionale m-am ingrasat aproape 10 kg si e foarte greu acum sa le dau jos. Am incercat sa.fac si cure de detoxifiere, fac si sport, miscare foarte multa si spre dezamagirea mea parca totul e inzadar. Numai folosi anticonceptionale fara sa stie medicul endocrinolog, in cazul unor dereglari hormonale iti poate prescrie altceva si nu pe perioade mari.
0
06-08-2010, ora 21:16
omi
Nu este medic/terapeut
omi
va multumesc pentru sfaturi, , , da asa este si eu m am ingrasat mult.dar o sa merg din nou la endocrinolog pentru ca eu cred ca sanatatea este pe primul loc, si sa renunt daca este nevoie la pastile.
0
28-08-2010, ora 16:37
isabeau
Nu este medic/terapeut
isabeau
Si eu am fost diagnosticata de curand cu hipotiroidie frusta. La prima analiza a TSH-ului am avut o valoare destul de scazuta (0, 1microunitati/ml, rezultand ca as suferi de hipertiroidie), insa medicul endocrinolog mi-a zis ca analiza a fost facuta gresit. Am repetat analiza in spital pentru FT4 (tiroxina libera) si rezultatul a fost 0, 74 - avand in vedere ca limita inferioara este de 0, 80 n/dl, nu mi se pare o forma foarte severa. Medicul endocrinolog mi-a prescris euthyrox - un medicament destul de ieftin, si mastodynon pentru sindromul premenstrual dat tot de hipotiroidie.Am 1, 63 m si 72 de kg de trei ani de zile. Insa pana pe la 26 de ani eu nu am cantarit mai mult de 57 de kg. Ma mentin la aceeasi greutate - 72 kg - cu ajutorul unui ceai antiadipos care contine ceai verde in proportie de 25%.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: