Hematii in urina ce inseamna?

25-02-2014
alex888
Nu este medic/terapeut
alex888
Densitate : 1020 [ 1005-1030 ]
ph : 6 [ 5-7 ]
Leucocite. - absent
Nitriti. - absent
Proteine - - absent
Glucoza - - Normal
Corpi cetonici - - absent
Urobilinogen - - Normal
Bilirubina - - absent
[[[[[[[[ Eritrocite - 25 rbc/µL ]]]]]]]]]] normal e 14
_

Sediment urinar - Rare EPITELII PLATE, Rare Leucocite, RELATIV FRECVENTE hematii izolate si grupate
_
creatinina 1 [0.5-1.2]
glucoza 85.21 [ 60-99]

[[[[[[[[[[[[[[[[distributia plachetelor ( trombocitelor ) PDW 19% ]]]]]]]]]]]]]]]]]]] [ 8-16, 5]
12 comentarii
0
26-02-2014, ora 02:42
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Inseamna ca undeva pe traiectul urinar exista o hemoragie care este sursa acestor hematii in urina. Va recomand sa va adresati unui medic urolog pentru investigatii si tratament. Cu stima si respect :

dr Petre Muresan
0
27-02-2014, ora 13:46
alex888
Nu este medic/terapeut
alex888
am fost la urolog mie a zis ca nu are importanta ca e test microscopic !!!!!!!!!!!!!!!!
0
27-02-2014, ora 17:06
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
O astfel de hemoragie, chiar daca e microscopica, daca dureaza mult poate produce o adevarata anemie. Ar fi bine ca dupa un timp sa repetati analiza de urina pentru a vedea daca aceasta pierdere de hematii continua. Astept sa-mi scrieti. Cu stima si respect :


dr Petre Muresan
0
01-03-2014, ora 00:39
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Domnule doctor Petre Muresan, va rog sa imi spuneti daca endometrioza poate da sange in urina.
Eu in octombrie am facut de 2 ori aceasta analiza la 7 zile diferenta si prima data aveam 25 eritrocite iar a doua oara 50 eritrocite.
Eram internata in spital pentru recuperare medicala pentru lombosciatica iar medicii din spital au zis ca nu tine de specialitatea lor sangele in urina.
Laboratorul mi-a zis ca nu este in regual acest rezultat.
Infectie urinara nu aveam desi la primul test au iesit 25 eritrocite si mulet leucocite, densitatea cu putin mai mare decat normalul.
La testul 2: 50 eritrocite cilindrice, densitatea cu putin mai mare decat normalul. Leucocitele erau in regula.

Luasem aproape 1 luan de nurofen aproape zilnic iar in spital imi daeau Celebrex 200. Pot acestea sa cauzeze sangele in urina?
0
11-03-2014, ora 03:49
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da, Nurofenul si Celebrex-ul pot provoca aparitia hematiilor in urina. Aceste medicamente trebuie oprite pana la clarificarea situatiei si pana la tratarea ei.


dr Petre Muresan
0
13-03-2014, ora 02:20
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Multumesc pentru raspuns.
Nu am mai investigat sangele in urina de atunci insa am gasit in analizele din 2012 aceleasi eritrocite in urina.
Iau nurofen in fiecar eluan la menstruatie si daca apar durerile de coloana nu am ce sa fac decat sa iau nurofen sau celebrex.
Celebrex cred ca e tare asa ca iau tot nurofen.
Cu ce as putea inlocui celebrex si nurofen? medicul mi-a dat tador insa de la farmacist am inteles ca e bine sa il evit...deci merg pe nurofen...

Endometrioza poate da eritrocite in urina?
Multumesc
0
14-03-2014, ora 12:27
alex888
Nu este medic/terapeut
alex888
domnul dr... multumesc mult.. am mai facut analize la alt laborator

am facut urocultura = negativ
am facut spermocultora = negativ

si am repetat testul biochimice din urina

_, _, _, _, _, _, _, _, _, _, _
[eritrocite ] 1+ Ca25 ery/u
_, _, _, _, _, _, _, _, _, _, _

si mai am o intrebare va rog
__
distributia plachetelor ( trombocitelor ) PDW 19% [ 8-16, 5%]
__
restul e ok..( MPV, PLT, MON )
pdw mare care e motivul ?????
0
14-03-2014, ora 16:39
alex888
Nu este medic/terapeut
alex888
am fost la nefrolog.. am facut eco... piatra la rinichi ( mai multe decat 1 ) in dreapta si stanga..
0
17-03-2014, ora 02:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Am inteles ca v-a gasit piatra la rinichi. S-a intamplat sa faceti crize?
Ati avut dureri? Se poate face un tratament naturist-homeopat pentru aceasta.


dr Petre Muresan
0
17-03-2014, ora 16:39
alex888
Nu este medic/terapeut
alex888
ms mult domnul doctor. nu cred ca asta e motivul.. nu ma doare nimic.. si nici nu s-a intamplat sa fac crize
acum un an.. tot am avut eritrocite in urina.. si erau mai mult decat acum (erau 50/ul )
si atunci am facut eco.. si la eco.. nu a aparut nimic la rinichi.. !!


ma gandeam sa fac alte analize dar nu stiu ce sa fac !!!
eu am 24 de ani.
0
19-03-2014, ora 02:28
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ar fi bine sa faceti toate investigatiile sub coordonarea unui medic urolog.
Asa vi le poate si interpreta si stiti ce se intampla.
Cu stima:

dr Petre Muresan
0
21-03-2014, ora 17:36
ariton elena
Nu este medic/terapeut
ariton elena
am facut o luna tratament pentru hipertensiune si colesterol si in ultima saptamina mi s au umflat picioarele, pleoapele si fata putin, apoi mi a crescut si tensinea la 180 /90 am intrerupt tratamentul si mi-am facut un sumar de urinain care a iesir hematii foarte rare si microcristale oxalat de calciu rare.Domnule doctor as dori sa-mi dati un sfat legat de faptul ca am intrerupt tratamentul si cum se interpreteaza sumarul de urina.Va multumesc. mentionez ca am 63 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hematii în urină - explicații
  •