HELP ! - Adenopatie laterocervicala dreapta -HELP !

14-11-2008
Dulc1ka
Nu este medic/terapeut
Dulc1ka
Acum de curand mi s'a umflat ganglionul drept. Nimic suparator, nu e dureros, nu e mobil, nu tusesc, febra si oboseala sunt absente. In prima faza nimic nu e ingrijator. Am fost la M.F.care mi-a pus diagnosticul -SUSPECT MONONUCLEOZA INFECTIOASA si mi'a dat tratament cu antibiotic CECLOR MS 500mg dar nu a avut nici un efect.La control vazand ca nu e nici o schimbare mi'a dat bilet de trimitere la Sp. Victor Babes-Bucuresti unde am primit o lista cu ce analize trebuie sa'mi fac.Avand o problema cu o masea (partea stanga) m-am dus la dentist si i-am zis si d ganglion si m-a trimis sa fac o panoramica dar din aceasta nu reiese nici o infectie pe partea dreapta. Astazi mi'am facut o parte din analize : HIV 1 si 2 EBV CMV, TOXO si radiografia pulmonara.La radiografie nu a iesit nimic suspect. Maine urmeaza sa mai fac cealalta parte de analize : HLG VSH fibrinogen TGP exudat faringian ecografie abdominala si IDR. Ingrijorator e faptul ca dr. de la Victor Babes a pomenit de boli ca hepatita, SIDA, tuberculoza, cancer etc. dar simptomele acestor boli lipsesc la mine. asta insemnand operatie nu?! Imi este foarte frica de spitale si de operatii. Ce credeti ca ar putea fi ?Singura speranta era ca infectia sa fi fost produsa de o masea dar n'am nici o prb q dantura dupa partea dreapta. Operatia ce grad de risc are ? Cum se procedeaza ?Adica cu alte cuvinte pe unde imi scoate ganglionu', ma taie pe exterior sau exista metode sa'l scoata prin interior ? Va rog mult sa ma ajutati ca mi se taie respiratia doar cand ma gandesc ! [SCUZE DACA AM SCRIS DENUMIRILE LA ANALIZE GRESIT DAR NU PREA INTELEG CE MI-A SCRIS DR.]
2 comentarii
0
15-11-2008, ora 12:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Dulc1ka,

O adenopatie laterocervicala dreapta poate avea numeroase cauze precum unele infectii aparute in vecinatatea ganglionului drept, pina la afectiuni neoplazice. Daca adenopatia este de natura infectioasa (tine tratamentul cu antibiotic macar 2 sapt.), ar trebui sa cedeze in minim 2 saptamini (maxim maximorum 4). Boala Hodgkin (cunoscuta si sub denumirea de limfogranulomatoza maligna, este un limfom malign) poate fi o alta cauza pentru care acel ganglion s.a umflat!


Fa in continuare analizele si daca tot nu le dai de cap iti voi recomanda un medic internist fantastic de bun si singurul din Romania!

Ai incredere in DUMNEZEU, niciodata nu isi lasa la nevoie credinciosii. Numai Bine!
0
15-11-2008, ora 14:55
Dulc1ka
Nu este medic/terapeut
Dulc1ka
Nick am incredere in D'zeu ! ! !

Au aparut alte simptome ! M'am trezit transpirata, ganglionul nu mai e asa de tare si s'a mai micsorat, cel putin asa simt eu. Aseara m'a simteam chiauna... Dar cel mai rau este k IDR'ul s'a cam marit ! ! ! In jurul locului unde m'a intepat s'a inrosit si seamana cu ciupitura de tantar ! ! !
A inghetat inima in mine cand am vazut ! ! !

Ce credeti ca poate fi ??


Doamne ajuta !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: