HELPPPPPPPPPPPPPPP!

29-02-2012
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Buna ziua. Am postat aici de o 'multitudine' de ori si am primit tot de atatea ori raspuns promt. Va multumesc !
Iata cum sta ceea ce ma supara pe mine. Nu stiu cum sa explic in termeni medicali asa ca am sa incerc sa detaliez exact ceea ce traiesc: In urma cu cateva saptamani am inceput sesiunea la facultate, o perdioada foarte stresanta de altfel. Cam pe la sfarsitul sesiunii am simtit o durere destul de puternica in partea dreapta a capului, a fost ok, am lua tun algocalmin a trecut. Peste 1 saptamana simteam dureri difuze in cap dar suportabila si aproape insesizabile, dar erau acolo. De aproximativ 1 saptamana, am inceput sa simt la ceafa o presiune destul de mare, pulsul deasemenea il simt in cap, foarte puternic si a aparut ulterior si tiuitul in ambele urechi dar ceea ce ma deranjeaza cel mai tare, este faptul ca simt intepaturi destul de puternice in diverse parti ale capului, de scurta durata dar serioase. Imi aduc aminte ca in urma cu cativa ani am avut ceva de genul, am facut Rmn'uri CT o groaza si nu a iesit absolut nimic. Acum ma innebunesc acele intepaturi in cap, pe langa acestea mai am si spasme in tot corpul ori ale vaselor de sange ori ale muschilor. In zona capului mi se zbat venele la interval de 1 minut de 2 3 ori chiar. Nu mai stiu ce sa mai fac. M'am gandit ca este o cadere de calciu, am luat de la farmacie si Ca si Mg, le iau de 2 zile, inca nu vad ceva inbunatatiri. Pe langa toate acestea am observat ca la intoarcerea brusca sau nu a capului mi se infunda cate o ureche si imi tiuie destul de puternic, dupa care se stabilizeaza si revine auzul. Tensiune...10 cu 5 11 cu 6 12 cu 7 maxim, luata de nenumarate ori la diferite intervale, nu trece de 12 cu 8. Ce sa fac? Cum sa procedez...unde sa ma duc...! Rog pe cineva competent sa raspunda! Va multumesc din suflet!
2 comentarii
0
29-02-2012, ora 18:47
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
consulta un neurolog...
0
01-03-2012, ora 18:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara!Consulta un neurolog si eu iti recomand si un medic homeopat.
Din cate inteleg eu, esti in sesiune si asta e un stress, mai ales daca trebuie sa iei toate examenele si nu oricum, ci cu note bune ca sa nu pierzi bursa :)... Exista preparate homeopatice pentru diverse forme de stress. Pentru tine, eu recomand Ignatia 15 CH -1 doza pe zi( 5 granule), sublingual, cel mai bine seara, cu 30 minute inainte de culcare si Nux vomica 15 CH-1 doza ( 5 granule), sublingual, dimineata, cu 30 minute inainte de masa; se recomanda ca pe parcursul tratamentului homeopat, sa nu foloseasca pasta de dinti mentolata si produse cu menta pentru a nu-i diminua efectul; tratamentul acesta sa fie urmat pe toata durata sesiunii.
Dar e bine sa mergi si la un medic homeopat; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.