Guta asociata cu poliartrita reumatoida?

12-07-2013
mirela62
Nu este medic/terapeut
mirela62
Buna ziua
sotul meu - in varsta de 53 afsot diagnosticat dupa mia bine de 1 an de spitalizare - cu o forma de guta si poliartrita reumatoida. Simptome: Umflarea zonelor articulare: laba piciotului- ambele, mainei : degete, cot - cu dureri mari care uneori dau starede febra)
tratament: colchicina+ tramadol
arcoxia a luat in urma cu 3-4 ani dar cu 'reactii adeverse' la partea de ficat, stomac
in urma cu un an - in urma numeroaselor analize afost diagnosticat si cu cioroza hepatica, gastrita si un mic ulcer duodenal...
iar in urma cu 15 ani a suferit un acv partea dreapta
Momentan e pensionar de boala -
Pentru ca durerile sunt dese in zone multiple, si o starea generala demoralizanta - am fost indrumati de la cabinetul LAURUS MEDICAL- CLUJ a reface IRM a carui rezultat (10.07.2013) vi l scriu:
' Aplatizarea lordozei lombare fiziologice
- Modificari degenerative la nivelul discurilor intervertebrale prin deshidratare distal de L3; HERNII INTRASOMATICE DORSAL INFERIOR, LA l5-s1 apar modificari degenerative si la nivelul platouurilor adiacente..
Mica hernie discala posterioara pe fond de protuzie la L3-L4 si la L4-L5, subligamentara de 6 mm/ 3mm, respectiv de 8 mm/ 4 mm cu amprenta sacului dural, fara compresiune radiculara
Protuzie discala posterioara si intraforaminala bilaterala la L5-S1 tangenta la radacina nervoasa S1 stanga
Fara modioficari in structura conului terminal
: concluzii: Hernii discale posterioare si protuzie discala la L5-S1

ce recomandati? ce trebuie tratat prima data ?
va multumesc
1 comentarii
0
12-07-2013, ora 23:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va răspund punctual:
- nu am auzit pana acum de o asa asociere, insa in medicina nimic nu este exclus;
- imi spuneti ca este diagnosticat cu poliartrita reumatoida, si totuşi nu beneficiază de tratament de fond ( de tip Metothrexat, Leflunamida, agenţi biologici)????? Înseamnă ca nu are poliartrita sau tratamentul este total inadecvat.
- hernia discala nu determina simptome de tip poliartrita. A beneficiat de un consult clinic la neurochirurg????
- este evident ca hernia discala este de departe cea mai importantă la ora actuala, insa nici poliartrita nu mai trebuie neglijata ( trebuie administrat obligatoriu tratament de fond).
- nu am înţeles câteva detalii: greutate/înălţime, status profesional si sportiv, eforturi practicate in viata etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.