Guta

11-05-2009
axucu
Nu este medic/terapeut
axucu
Acum o luna si jumatate m-am trezit cu genunchiul si glezna piciorului stang umflate si in imposibilitatea de a merge acuzand dureri f. mari, arsuri, genunchi fierbinte, piele rosie si sticloasa. Concluzia mea a fost ca este o criza de guta si nu o gonartroza. Am facut analizele medicale si am constatat ca, analizele sangelui au valori care se incadreaza in limitele normale, cu mci exceptii:
- LDL 169, HDL 61, colesterol total 251, TGP 25, TGO 23, trigliceridele 105, glucoza 85, acid uric 5, 4, creatinina 0, 88, ureea serica 43, VSH 24
- urina (proteine negativ, ph 7, densitate 1005, acid ascorbic pozitiv (+) -prezent, restul elementelor nrgativ si normal, sediment epitelii plate relativ frecvente; leucocite rare.
- hemoleucograma: hematocrit 46, 2, concentratie medie hemogl 31, 4, leucocite mixte 6, 3, leucocite 7, 5, leucocite mixte (val abs) 0, 5, restul de elemente fiind in limitele normale.
Mi s-au facut 2 infiltratii cu Diprophos in genunchi, la interval de 1 saptamana, durerile in prezent nu mai sunt asa de violente, dar genunchiul este fierbinte inca, se mai umfla, si odata cu el se umfla si glezna pe care o simt cam rigida.
Am facut radiografie cu rezultat - demineralizare difuza a segm osoase; - osteofite femurale, tibiale si patelare si la nivelul sferei tibiale; - calcifieri tendinoase la nivelul insertiei patelare; - inpaturi sp articularefemuro-tibiale si femuro-patelare
In urma rezultatelor medicale, eu am constatat ca acidul uric are valoare crescuta, la fel si ureea si din acest motiv consider ca ma aflu intr-o criza de guta, poate combinata si cu o gonartroza.
Precizez ca, am fost diagnosticata cu HTA st.II, CPID, din 2001 si pana in prezent iau zilnic diuretic (tertensif 1, 5 mg), betaloc 50 mg si de o luna si exforge 4/80 mg. Am mai luat plendil 10 mg, propranolol.
Tratament naturist: omega 3 1000 mg 2-3 cp/zi, soya lecitina 1200 mg 2-3 cp/zi, noni, coenzima q10 in catina 15 mg., silimarina 1000 mg 1cp/zi pt protectie ficat.
Sunt cam grasuta, am slabit acum 5 kilograme si tin regimul alimentar pt guta.
As dori sa stiu care este opinia dvs., daca trebuie sa-mi fac griji pt reziduriile serice, genunchiul si glezna umflate, retinerea de apa si administrarea zilnica a direticului
Pot sa administrez colchicina? Are f. multe reactii adverse. Si la medicamentele alopate pt colesterol fac alergie si chiar o reactie secundara. Doresc sa fac sedinte de laser si diadinamice.
Ce ziceti despre tot si toate?
Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi, dar cred ca numai asa puteti sa va exprimati opinia pe care o astept
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.