Gustul si mirosul pierdute

06-03-2009
crrystyn
Nu este medic/terapeut
crrystyn
Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat!Anul trecut am fost gravida si in timpul sarcinii m-am ales cu o alergie (cred)si cu pierderea gustului si mirosului.Am mers la un control orl acum cateva luni si am facut un tratament cu Sinupret si Milgama.Am facut analize la sange si examenul coproparazitologic care au iesit bine.Nu stiu ce analize sa mai fac !Dimineata stranut de 3-4 ori consecutiv, imi curge apa din nas si mereu stau cu picaturi de nas pt ca nu pot respira fara.Cel mai grav este ca nu mai am gust si miros deloc de cateva saptamani...inainte imi mai reveneau ambele in timpul zilei.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat !Sunt foarte speriata si nu stiu ce am!Va multumesc!
2 comentarii
0
06-03-2009, ora 19:45
Dr.Soare
Nu este medic/terapeut
Dr.Soare
Pierderea gustului si mirosului este data de virusi cu afinitate pentru nervii olfactivi si gustativ.
Cred ca problema dv poate fi de natura virala.Adenovirusii, Enterovirusii (rinovirusii, virusul , virusii gripali) virusul herpetic pot fi responsabili de pierderea gustului si/sau mirosului.
Dr Soare Cosmin
0
07-03-2009, ora 09:36
crrystyn
Nu este medic/terapeut
crrystyn
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!Si in cazul acesta cui trebuie sa ma adresez pentru mai multe investigatii?Unui orl-ist sau unui alergolog?Va multumesc inca o data pt promtitudine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.