Gust amar constant

01-04-2008
Toni22
Nu este medic/terapeut
Toni22
Buna ziua! As vrea sa postez si eu o intrebare. Am o problema de ceva timp. Constant am un gust amar in gura. Am facut USG si mi s-a spus ca vezicula biliara nu e inflamata. Sper ca ma poate ajuta cineva. Deja sunt disparata.
8 comentarii
0
01-04-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
ar trebui totusi sa iei anghirol, sa bei niste ceaiuri hepatice si regim o perioada, sigur te vor ajuta
0
02-04-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru vezica biliara "lenesa" sau cum i se mai spune dispepsiei biliare (sau diskinezie biliara) se pot administra anghirol sau Fiobilin, sau Liv 52 3 cp pe zi, eventual impreuna cu Debridat 3 cp pe zi timp de 10 zile.
0
24-08-2010, ora 07:58
monelus
Nu este medic/terapeut
monelus
buna ziua. am si eu o problema de ceva timp si unde sunt acum avem doar medic primar.am un gust amar constant si limba incarcata in partea din spate. e si putin alba. mi-a spus ca am candida si am luat ceva, doza unica, ca si diflucanul, iar pe limba mi-am pus nistatin.mi s-a intamplat prima data acum doua luni si mi-a dat doar nistatin lichid sa tin pe limba si sa inghit dupa.pt ca aveam puncte albe pe gat si amigdale am luat antibiotice si am facut candida.am tratat-o dupa.concomitent am luat si nistatin sirop pe care-l tineam pe limba si dupa il inghiteam. acum am aceleasi simptome. nu m-a durut in gat si nici acum nu ma doare. singurul deranj e gustul amar constant. cat am luat nistatin a fost ok dar acum mi-a aparut iat.chiar nu stiu ce sa mai fac. va multumesc din suflet!!!!!!!!
0
26-08-2010, ora 07:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Sunt specii de Candida care rezista la Fluconazol sau Nistatin. Ar trebui facut un exudat de pe limba la un laborator si fungograma, pentru a vedea la ce este sensibila. Se poate incerca si Bioparox 5 puffuri pe zi, 5-7 zile si gargara cu zeama de ceapa.
0
15-05-2011, ora 17:41
Denisssa123
Nu este medic/terapeut
Denisssa123
Buna ziua ! Am avut o forma usoara de gastrita. Am facut si testul pentru helicobacter pylori si a iesit negativ. Am urmat si tratament si a urmat o perioada in care m-am simtit foarte bine, nu mai aveam arsuri. Acum dupa ce mananc, am o stare de greata (nu stiu exact cum sa o explic) si simt o amareala in gat. (nu mereu, dar destul de des). Nu stiu care ar putea fii cauza si ce teste sa fac. Orice dar vreau sa imi treaca. Va multumesc.
0
12-10-2013, ora 17:37
Davidoff2002
Nu este medic/terapeut
Davidoff2002
Zilele trecute am cumparat de la cineva un borcan de miere, am facut cafea si am baut fiind indulcita cu miere.
Din cit am citit se pare ca mierea oparita cu lichid, devine toxica. Acum am un gust amar in gura si dureaza de cateva zile si as vrea sa stiu daca e vb de vreo intoxicatie grava si cat dureaza?
0
13-10-2013, ora 21:48
Davidoff2002
Nu este medic/terapeut
Davidoff2002
Zilele trecute am cumparat de la cineva un borcan de miere, am facut cafea si am baut fiind indulcita cu miere.
Din cit am citit se pare ca mierea oparita cu lichid, devine toxica. Acum am un gust amar in gura si dureaza de cateva zile si as vrea sa stiu daca e vb de vreo intoxicatie grava si cat dureaza?
0
27-12-2018, ora 09:15
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Exista numeroase cauze ale gustului amar, aveti mai multe articole pe net, unele ale mele, Pentru informarea dvs ar fi bine sa le cititi, si cel mai bine ar fi sa nu va tratati singur sau de pe net- probabil ca nu va reparati singur masina dupa scheme de pe net
Cu stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici