Gusa tiroidiana dezvoltata retrosternal, intramediastinal, cu noduli

15-02-2013
lidsta1
Nu este medic/terapeut
lidsta1
Buna ziua,

Verisoara mea a fost diagnosticata si operata in Decembrie de cancer de colon http://forum.romedic.ro/prod/Adenocarcinom_colonic_075077.html, operatie terminata cu bine, in prezent sub observatie oncologica.

La CT insa i s-a mai descoperit ceva: tiroida asimetrica, cu lobul stg marit, dezvoltat retrosternal, intramediastinal, cu structura inomogena, cu noduli inomogeni, cel mai mare in lobul stang de 3.8/4/5 cm, inomogen, izo-hipodens spontan, cu calcificari incluse, iodofil, cu incarcare heterogena, ce depaseste traheea usor spre dreapta.. Fara tumori pleuro-pulmonare. Rare adenomatii intramediastinale si axilare bilateral, infracentimetric.

Dimineata am fost cu cu copia dupa CT la Parhon cautandu-i pe mediicii Stanescu sau Gemingean si am reusit sa obtin doar un raspuns din fuga ca nu e de competenta Institutului Parhon fiind in zona toracica.

Iar acum nu stiu ce sa fac, unde sa ma duc si pe cine sa caut.

Ma poate ajuta cineva? Ce inseamna diagnosticul, unde sa mergem? Precizez ca medicul de familie e undeva la tara in Moldova, deci slabe sperante sa aiba cunostinte la un spital/ medic bun in Bucuresti.

Cu multumiri anticipate,
Lidia
1 comentarii
0
03-03-2013, ora 22:58
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Din cauza adenopatiilor si a dezvoltarii tiroidei spre zona pieptului a fost trimisa spre pneumoftiziologie/chirurgie toracica, nu prea tin de endocrinologie. La Nasta sunt medici competenti pe problema dvs.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.