Gusa nodulara chistica

26-10-2012
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
Buna seara! Am o nelamurire si teama in acelasi timp. De ceva vreme simteam in gat un nod, dar nu in mod regulat. Fiindca il simtisem doua zile la rand..am hotarat sa merg la ecograf..mi-a fost descoperit un chist de 1.2 cm pe lobul drept al glandei tiroide. Cand am consultat si un medic endocrinolog, dumneaiei mi-a spua ca nube chist, ci nodul si mi-a pus diagnosticul de gusa nodulara chistica. Am facut analizele pentru Ca, Mg, TSH si T4 si mi-au iesit urmatoarele valori: TSH 3.79 (cu intervalul de referinta 0.27-4.2), T4 1.22 (interval 0.93-1.77), Ca seric total 9.7 (int. ref. 9.0-10.8), Ca seric ionic actual 4.0 (int. ref. 4.5-5.5) si Mg seric 1.9 (int. ref. 1.9-2.5). Initial, mi s-a spus ca o sa mi se faca punctie ca sa scap de acest nodul, pentru ca, in urma analizelor, sa imi spuna ca operatia nu mai este necesara. Mi-a dat tratament cu Euthyrox 25 jum. de tableta pe zi timp 6 sapt si Osteocare, si mi-a pus diagnosticul de hipotiroidie. Am studiat mult in legatura cu acest Euthyrox si mi-e putin teama sa il iau, avand in vedere ca totusi TSH-ul meu e in valorile normale si nici nu prezint vreun alt simptom al hipotiroidiei decat acest nod in gat, si nu tot timpul. Precizez ca am 20 ani, 1.75 inaltime si 65 kg. La aceasta greutate sunt de mult timp, nu am observat nicio crestere, nici scadere in greutate. As vrea sa stiu daca se poate spune cu exactitate de pe urma analizelor ca sufar de hipotiroidie sau a fost doar o parere de-a doctorului. Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns!
4 comentarii
0
27-10-2012, ora 10:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DACA ai primit un tratament,
nu mai sta la indoiala si urmeaza-l.

Cumnata mea (am mai scris pe forum)
a avut SI ea un nodul,
a luat tratament un an
si
dupa eco, dr i-a zis ca nu mai are nodul.
cele bune,
0
27-10-2012, ora 11:57
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
Si dupa ce i-a disparut nodulul, a continuat tratamentul cu Euthyrox?
0
27-10-2012, ora 12:20
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DA,
ea continua tratamentul inca 6 luni pana la un nou control.
O zi buna,

p.s.
alaturi de euthyrox 1 si 1/2 de 0, 25 mg,
a mai luat si Procor 1/zi.
Asta insa, iti va stabili DOAR medicul
0
27-10-2012, ora 12:27
alexia17
Nu este medic/terapeut
alexia17
Exact..si banuiesc ca dupa acest control ii va spune sa continue tratamentul cu Euthyrox..pentru ca odata ce ai inceput a-l lua, trebuie sa il iei toata viata. Tratament, controale si analize..o data la cateva luni. Si avand in vedere ca e un tratament cu hormoni, daca nu se ia corect..strica in organism mai mult decat repara. Multumesc oricum de raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •